11:58 | 08.09.12 | Նորություններ | 2949
Երեւան/Մեդիամաքս/. Երեւանում այսօր մեկնարկել է Հայաստանում առաջին միջազգային Վիքի-կոնֆերանսը, որն անց է կացվում Համաշխարհային Վիքիմեդիա հիմնադրամի և Հայկական Վիքի հանրության կողմից` ԱրմենՏելի (ապրանքանիշը Beeline) աջակցությամբ:
Կոնֆերանսի օրակարգում ընդգրկված են տարբեր զեկույցներ կրթության ոլորտի զարգացման, Վիքիպեդիա հանրագիտարանի հայալեզու բովանդակության զարգացման և ավելացման, տեղական մակարդակում «Վիքի» գործիքների և տեխնոլոգիաների կիրառման վերաբերյալ: Առաջին օրը կքննարկվեն, մասնավորապես, հայերենի Վիքիպեդիայի բովանդակության և լեզվի զարգացման, ինչպես նաև հանրակրթական դպրոցներում ազատ հանրագիտարանի օգտագործման հետ կապված հարցեր, հայտնել են ընկերությունում:
Վիքիմեդիա հիմնադրամի հոգաբարձուների Խորհրդի անդամ Տին Չենի խոսքով, Վիքիպեդիայի հայկական հատվածն ակտիվ զարգանում է: «Միայն 2011թ-ի ընթացքում հայալեզու հոդվածների թիվը կրկնապատկվել է», - ընդգծել է նա:
«Առաջին անգամ Վիքի-կոնֆերանսը անց է կացվում Հայաստանում և դա հիանալի հնարավորություն է տեղական մասնագետների և հեղինակների համար ծանոթանալու Վիքիմեդիա հիմնադրամի ծրագրերին, ինչպես նաև յուրացնել հիմնադրամի հարուստ միջազգային փորձը: Կազմակերպելով կոնֆերանսը, մենք ունենք հետևյալ նպատակը. լրացնել հայկական Վիքի հանրության ակտիվիստների թիվը, օգնել ազատ բովանդակության տարածմանը և նպաստել գիտելիքահենք հասարակության կայացմանը», - նշեց Հայաստանում Վիքիմեդիա ծրագրերի համակարգող Սուսաննա Մկրտչյանը:
Միջոցառմանը մասնակցելու համար Հայաստան են ժամանել միջազգային Վիքիմեդիա հիմնադրամի  ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև Վիքիմեդիայի ներկայացուցիչներ` Հունգարիայից, Վրաստանից և Ռուսաստանից: Մասնակիցների և հյուրերին թվում են գիտնականներ, հայաստանյան և արտասահմանյան բուհերի դասախոսներ և կրթության ոլորտում Ինտերնետ-տեխնոլոգիաների կիրառմամբ շահագրգիռ այլ անձիք:

11:58 | 08.09.12 | Новости | 2972
Ереван/Медиамакс/. В Ереване сегодня стартовала первая в Армении международная Вики-конференция, которая проводится всемирным Фондом Викимедиа и Армянским Вики-сообществом при поддержке АрменТел (торговая марка Beeline).
В повестке дня двухдневной конференции – доклады по вопросам развития образования, формирования и увеличения базы знаний, использования технологий и инструментов «вики» на локальном уровне. В первый день конференции будут обсуждены, в частности, вопросы развития армяноязычного содержания Википедии и опыт использования свободной энциклопедии в общеобразовательных школах, сообщили в компании.
Член Совета попечителей Фонда Викимедиа Тин Чень отметил, что армянский сегмент Википедии растет активными темпами. «Только в 2011 году количество армяноязычных статей в свободной энциклопедии выросло вдвое», - подчеркнул он.
«Впервые международная Вики-конференция проходит в Армении и это прекрасная возможность для локальных специалистов и авторов ознакомиться с проектами фонда Викимедиа, а также перенять богатый международный опыт работы Фонда. Организуя конференцию, мы ставим перед собой следующие цели: пополнить число активистов армянского Вики-сообщества, помочь распространению свободной информации и способствовать становлению общества, основанного на знаниях», - отметила координатор проектов Викимедиа в Армении Сусанна Мкртчян.
Для участия в Вики-конференции в Армению прибыли представители всемирного Фонда Викимедиа, а также представители Викимедий из Венгрии, Грузии и России. Среди участников и гостей конференции также учёные, преподаватели армянских и зарубежных ВУЗов, представители интернет-сообществ, лица, заинтересованные в использовании новых интернет-технологий в сфере образования, армянские активисты крупнейшей в мире электронной энциклопедии.