03:56 | 28.09.12 | Նորություններ | 12352
Երեւան/Մեդիամաքս/. Այսօր մեկնարկել է Հայաստանի գործատուների հանրապետական միության նախաձեռնած «Կանաչ տնտեսություն» խորագրով առաջին կոնֆերանսը, որի գլխավոր աջակիցն է Orange Արմենիա ընկերությունը:
Կոնֆերանսի ընթացքում պետական վարչական կառուցների, վերլուծական մի շարք կենտրոնների եւ շահագրգիռ քաղաքացիական եւ հասարակական կազմակերպությունների կողմից կներկայացվեն Հայաստանի տարբեր հաստատություններում կանաչ տնտեսության վարման սկզբունքների եւ չափանիշների համեմատական մակարդակը, այսօր առկա հիմնախնդիրները եւ այս ոլորտում առաջարկվող նոր մոտեցումները, հայտնել են ընկերությունում:
Հայաստանում առաջին անգամ կազմակերպվող կոնֆերանսի ընթացքում կներկայացվի Գործատուների համաշխարհային կազմակերպության, Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության ռազմավարության սկզբունքները, եվրոպական երկրներում կիրառվող առաջադեմ մոդելները,  Հայաստանում տեղայնացման փորձն ու օրինակները, այդ թվում` «Լավագույն փորձը «Օրանժ Արմենիա» ընկերության օրինակով» զեկույցով հանդես կգա Orange-ի ներկայացուցիչը:
«Գիտակցելով «կանաչ» տնտեսության կարեւորությունը Հայաստանի եւ ողջ աշխարհի համար` մենք խրախուսում ենք էկոլոգիական աշխատաոճը մեր ամենօրյա կյանքում` սահմանելով էներգիայի, ջրի, վառելիքի սպառման չափանիշեր, կրթելով մեր աշխատակիցներին, իրականացնելով թղթի վերամշակում: Սակայն Orange-ն այս միջոցառման գլխավոր գործընկերն է ոչ միայն նշված պատճառներով, այլ նաեւ որովհետեւ կարծում ենք, որ մեր ջանքերն անօգուտ կլինեն, եթե չխրախուսենք էկո-պատասխանատու կեցվածքը երկրում առհասարակ, չկիսվենք մեր փորձով եւ չմիավորենք մեր ջանքերը այլոց հետ, ովքեր ունեն նույն համոզմունքները: Հուսով ենք, որ այս կոնֆերանսը օգտակար կլինի այդ առումով»,- ասել է Orange Armenia-ի գլխավոր տնօրեն Ֆրանսիս Ժելիբտերը:
Կոնֆերանսը  նաեւ կամփոփի “Դեպի կանաչ տնտեսություն” մրցույթի արդյունքները, որը Հայաստանի գործատուների հանրապետական միությունը կազմակերպում եւ անցկացնում է  ՀՀ բնապահպանության նախարարության, ՄԱԿ-ի երեւանյան գրասենյակի եւ Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության  հետ համագործակցությամբ:
Միջոցառմանը ֆինանսական աջակցություն է ցուցաբերել նաեւ ՄԱԿ-ի երեւանյան գրասենյակը, հիմնական գործընկերներն են ՀՀ բնապահպանության նախարարությունը, ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարությունը եւ ՀՀ արհմիությունների կոնֆեդերացիան:

03:56 | 28.09.12 | Новости | 12337
Ереван/Медиамакс/. Сегодня стартовала первая конференция под названием “Зеленая экономика”, инициированная Республиканским союзом работодателей Армении, генеральным спонсором которой выступила компания Оранж Армения.
В рамках конференции государственные административные структуры, ряд аналитических центров и заинтересованных гражданских и общественных организаций представят сравнительный уровень принципов и критериев зеленой экономики, существующие проблемы и новые подходы в данной сфере, говорится в сообщении компании.
В ходе проводимой впервые конференции в Армении будут представлены принципы Всемирной организации работодателей, стратегии Международной организации труда, применяемые в европейских странах прогрессивные модели, опыт и примеры их установки в Армении. На конференции представитель Оранж выступит с докладом “Лучший опыт по примеру компании “Оранж Армения””.
“Понимая важность “зеленой” экономики для Армении и всего мира, мы поощряем экологический стиль работы в нашей ежедневной жизни, устанавливая стандарты употребления энергии, воды, топлива, обучая наших сотрудников, выполняя переработку бумаги. Однако Оранж выступает генеральным партнером этого мероприятия не только по отмеченным причинам, но и потому, что мы считаем, что наши усилия будут бесполезными, если мы не будем поощрять эко-ответственный образ в нашей стране, не будем делиться нашим опытом и не будем воссоединять наши усилия с людьми, у которых те же убеждения.  Надеемся, что эта конференция будет полезной с этой точки зрения”, - сказал гендиректор Оранж Армения Франсис Желибтер.
В рамках конференции будут также подведены итоги конкурса “К зеленой экономике”, которую Республиканский союз работодателей Армении организует и реализует вместе с министерством экологии Армении, ереванским офисом ООН и Международной организацией труда.
Финансовое содействие мероприятию оказал также ереванский офис ООН, основными партнерами выступают министерство экологии, министерство труда и социальных вопросов и Конфедерация профсоюзов Армении.