03:56 | 28.09.12 | Նորություններ | 12352
Երեւան/Մեդիամաքս/. Այսօր մեկնարկել է Հայաստանի գործատուների հանրապետական միության նախաձեռնած «Կանաչ տնտեսություն» խորագրով առաջին կոնֆերանսը, որի գլխավոր աջակիցն է Orange Արմենիա ընկերությունը:
Կոնֆերանսի ընթացքում պետական վարչական կառուցների, վերլուծական մի շարք կենտրոնների եւ շահագրգիռ քաղաքացիական եւ հասարակական կազմակերպությունների կողմից կներկայացվեն Հայաստանի տարբեր հաստատություններում կանաչ տնտեսության վարման սկզբունքների եւ չափանիշների համեմատական մակարդակը, այսօր առկա հիմնախնդիրները եւ այս ոլորտում առաջարկվող նոր մոտեցումները, հայտնել են ընկերությունում:
Հայաստանում առաջին անգամ կազմակերպվող կոնֆերանսի ընթացքում կներկայացվի Գործատուների համաշխարհային կազմակերպության, Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության ռազմավարության սկզբունքները, եվրոպական երկրներում կիրառվող առաջադեմ մոդելները,  Հայաստանում տեղայնացման փորձն ու օրինակները, այդ թվում` «Լավագույն փորձը «Օրանժ Արմենիա» ընկերության օրինակով» զեկույցով հանդես կգա Orange-ի ներկայացուցիչը:
«Գիտակցելով «կանաչ» տնտեսության կարեւորությունը Հայաստանի եւ ողջ աշխարհի համար` մենք խրախուսում ենք էկոլոգիական աշխատաոճը մեր ամենօրյա կյանքում` սահմանելով էներգիայի, ջրի, վառելիքի սպառման չափանիշեր, կրթելով մեր աշխատակիցներին, իրականացնելով թղթի վերամշակում: Սակայն Orange-ն այս միջոցառման գլխավոր գործընկերն է ոչ միայն նշված պատճառներով, այլ նաեւ որովհետեւ կարծում ենք, որ մեր ջանքերն անօգուտ կլինեն, եթե չխրախուսենք էկո-պատասխանատու կեցվածքը երկրում առհասարակ, չկիսվենք մեր փորձով եւ չմիավորենք մեր ջանքերը այլոց հետ, ովքեր ունեն նույն համոզմունքները: Հուսով ենք, որ այս կոնֆերանսը օգտակար կլինի այդ առումով»,- ասել է Orange Armenia-ի գլխավոր տնօրեն Ֆրանսիս Ժելիբտերը:
Կոնֆերանսը  նաեւ կամփոփի “Դեպի կանաչ տնտեսություն” մրցույթի արդյունքները, որը Հայաստանի գործատուների հանրապետական միությունը կազմակերպում եւ անցկացնում է  ՀՀ բնապահպանության նախարարության, ՄԱԿ-ի երեւանյան գրասենյակի եւ Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության  հետ համագործակցությամբ:
Միջոցառմանը ֆինանսական աջակցություն է ցուցաբերել նաեւ ՄԱԿ-ի երեւանյան գրասենյակը, հիմնական գործընկերներն են ՀՀ բնապահպանության նախարարությունը, ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարությունը եւ ՀՀ արհմիությունների կոնֆեդերացիան:

03:56 | 28.09.12 | News | 12354
Yerevan/Mediamax/. Today the Republican Union of Employers of Armenia launched its first Green Economy Conference with Orange Armenia CJSC as the general partner of the event.
During the conference a number of state administrative institutions, analytical centers and interested civil and non-governmental organizations will present the comparatives of the principles and standards set by green economy policy adopted by different organizations operating in Armenia, related topical issues as well as new approaches, company’s press-service informs.
During the conference held for the first time in Armenia the strategic principles of the World Organization of Employers and the International Labour Organization, advanced models applicable in the European countries, the practice and examples of localization in Armenia will be presented. Besides, Orange Armenia’s representative will take the floor with a report on the Best Practice by Orange Armenia’s example.
“We understand the importance of a “green” economy for Armenia and we encourage eco-friendly work attitude in our everyday life through setting standards of consumption of electricity, water and fuel, educating our employees, paper recycling. Orange is the general partner of this event not only because of that, but also because we believe that our efforts will be useless, unless we encourage eco-responsible attitude in the country in general, share our experience and join our efforts with those who share the same convictions. We hope that in this respect the conference will be useful,” said Francis Gelibter, CEO of Orange Armenia.
During the conference the results of the “Towards a Green Economy” contest will be finalized. This contest is organized and held by the Republican Union of Employers of Armenia in partnership with RA Ministry of Nature Protection, UN office in Yerevan and the World Labour Organization.
The event is also sponsored by UN office in Yerevan. Main partners are RA Ministry of Nature Protection, RA Ministry of Labour and Social Affairs and the Confederation of Trade Unions of Armenia.