04:07 | 19.10.12 | Նորություններ | 4925
Երեւան/Մեդիամաքս/. Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովն (ՏՄՊՊՀ) այսօր ԱրմենՏելին 30 մլն դրամով տուգանելու որոշում է կայացրել. պատճառը, ըստ հանձնաժողովի, ընկերության կողմից անբարեխիղճ մրցակցությունն է:
Հանձնաժողովը վարույթ էր հարուցել ԱրմենՏել-ի նկատմամբ ընկերության բաժանորդ «Ալիաս» ՍՊԸ-ի դիմում-բողոքի հիման վրա:
Այսօր հանձնաժողովի նիստում «Ալիաս»-ի ներկայացուցիչ Լեւոն Խալաթյանն ասել է, որ ընկերության ներկայացուցիչներն օգտվել են ԱրմենՏել-ի «Էքսկլյուզիվ բիզնես» սակագնային փաթեթից, որի մասին ԱրմենՏել-ի կայքում տեղադրված տեղեկատվության համաձայն, GPRS ինտերնետի 1մբ-ի սակագինը 49 դրամ է, սակայն որոշ ժամանակ անց պարզվել է, որ 1 մբ-ի համար ընկերությունը գանձում էր 90 դրամ:
Վարույթի ընթացքում ընկերությունը պարզաբանել էր, որ 49 դրամ սակագնից օգտվելու համար անհրաժեշտ էր հատուկ կարգավորում իրականացնել: Հանձնաժողովի կարծիքով, սպառողը կարգավորումների մասին  պատշաճ կերպով չէր տեղեկացվել:
ՏՄՊՊՀ նախագահ Արտակ Շաբոյանն ասել է, որ, հանձնաժողովի ուսումնասիրության համաձայն, ԱրմենՏելը մոլորեցրել է սպառողներին, ինչն անբարեխիղճ մրցակցության դրսեւորում է, որի համար որոշում կայացվեց ընկերության նկատմամբ կիրառել տուգանք 30 մլն դրամի չափով:
«Կոչ եմ անում Արմենտել-ի բոլոր բաժանորդներին համոզվել, որ իրենց սակագնային պլաններում նշված գները համապատասխանում են իրականությանը, եւ հակառակ դեպքում պահանջել փոխհատուցում»,- ասել է Արտակ Շաբոյանը:
Արմենտել-ի ներկայացուցիչը հանձնաժողովի նիստին չէր մասնակցում: Ընկերության մամուլի քարտուղար Անուշ Բեղլոյանը Մեդիամաքսին ասել է, որ ԱրմենՏելը համաձայն չէ հանձնաժողովի որոշման հետ, համարում է ՏՄՊՊՀ մոտեցումը ոչ օբյեկտիվ եւ բողոքարկելու է որոշումը դատարանում:

04:07 | 19.10.12 | News | 4870
Yerevan/Mediamax/. State Commission for the Protection of Economic Competition (SCPE) of Armenia made a decision to penalize ArmenTel at AMD 30mln today due to unfair competition, the Commission found out.
The Commission launched legal proceedings against ArmenTel based on the application - complaint filed by \"Alias\" Ltd.
At today\'s session of the Commission, representative of \"Alias\" Ltd Levon Khalatyan said that the company\'s representatives used ArmenTel\'s \"Exclusive Business\" tariff plan. According to the information placed on ArmenTel\'s site, 1MGB  GPRS internet costs AMD 49 but some time later it turned out that the company charged AMD 90 per 1MGB.
During the legal proceedings, ArmenTel explained that some options should have been set for using the tariff at AMD 49. According to the Commission, the consumer wasn\'t properly informed about the necessity of settings.
Chairman of SCPE Artak Shaboyan  said that according to the Commission\'s investigation, ArmenTel misled the consumers and it\'s an example of unfair competition as a result of which it was decided to penalize the company at AMD 30mln.
\"I call on all the ArmenTel\'s subscribers to make sure the prices fixed in the tariff plan are true and demand compensation otherwise\", said Artak Shaboyan.
ArmenTel representative didn\'t attend the session. ArmenTel\'s spokeswoman Anush Begloyan told Mediamax that the company doesn\'t agree with the decision made by the SCPE and thinks the decision biased and will appeal it in court.