07:07 | 22.11.12 | Նորություններ | 5043
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը կգլխավորի դեկտեմբերի 10-11-ին Սիլիկոնյան Հովտում (ԱՄՆ) կայանալիք «ԱրմԹեք Կոնգրես 2012»-ի հայաստանյան պատվիրակությունը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այս մասին այսօր հայտնել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը` նշելով, որ Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիաների 5-րդ ամենամյա համաժողովը կանցկացվի Ստենֆորդի համալսարանում:
«Համաժողովը նվիրվելու է Հայաստանի տնտեսության, բարձր տեխնոլոգիաների զարգացման խնդիրներին»,- ասել է Տիգրան Դավթյանը:
Համաժողովին ակնկալվում է շուրջ 150 մասնակցի ներկայություն, որից 40-ը կլինեն հայկական կողմից: Տիգրան Դավթյանի փոխանցմամբ, «ԱրմԹեք Կոնգրես 2012»-ին ներկա կլինեն անդրազգային խոշոր կազմակերպությունների` ԱյԲիԷմ-ի, Ինթել-ի, Մայքրոսոֆթ-ի եւ այլ ընկերությունների ղեկավար ներկայացուցիչներ:
«Կարծում եմ, համաժողովի ընթացքում մեզ կհաջողվի ստորագրել առնվազն 3-4 համաձայնագիր, որոնց բովանդակությունը կլինի Հայաստանում ներդրումների իրականացումը, գործունեության նախաձեռնությունները: Պայմանագրերի արդյունքում հնարավոր կլինի Հայաստանում ծավալել լուրջ գործունեություն եւ արտադրություն: Նախատեսվում են նաեւ երկկողմ հանդիպումներ եւ քննարկումներ»,- ասել է էկոնոմիկայի նախարարը:
«Մեզ համար շատ կարեւոր է Հայաստանում բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացումը, մենք արդեն մեծ հաջողությունների ենք հասել, բայց դրանց շարունակական լինելու համար պետք է ստեղծենք բարձր տեխնոլոգիաների տնտեսություն: «ՀայԹեք»-ը բերելով Ստենֆորդ` մենք նախատեսում ենք ունենալ լուրջ քննարկումներ` միտված բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացմանը: Այս համաժողովի կազմակերպումը մեզ համար մեծ ձեռքբերում է»,- հավելել  է Սինոփսիս Արմենիա ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Ռիչ Գոլդմանը:

Yerevan/Mediamax/ . Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan will head the Armenian delegation of \"ArmTech Congress 2012\" due to be held in the Silicon Valley (USA) on December 10-11.
Armenian Minister of Economy Tigran Davtyan said this today noting that the fifth annual ArmTech Congress will be held in the Stanford University, Mediamax reports.
\"The congress will be devoted to Armenia\'s economy and issues of high technologies development\", said Tigran Davtyan.
The congress is expected to host about 150 participants and 40 of them - from Armenia. According to Tigran Davtyan, \"ArmTech Congress 2012\" will host top representatives of major transnational organizations - IBM, Intel, Microsoft and others.
\"I think we\'ll manage to sign at least 3-4 agreements during the congress and they will present the investments in Armenia and activity initiatives. As a result of the agreements, considerable activities and production will unfold throughout Armenia. We also expect bilateral meetings and discussions\", said the Minister of Economy.
\"Development of high technologies in Armenia is very important for us. We have already made huge success but we should create a high tech economy to continue the successes. Bringing \"ArmTech\" to Stanford, we expect to have serious discussions aimed at developing the high-tech sphere. The organization of this congress is a very big achievement for us\", added Synopsis Armenia CEO Reach Goldman.