07:07 | 22.11.12 | Նորություններ | 5043
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը կգլխավորի դեկտեմբերի 10-11-ին Սիլիկոնյան Հովտում (ԱՄՆ) կայանալիք «ԱրմԹեք Կոնգրես 2012»-ի հայաստանյան պատվիրակությունը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այս մասին այսօր հայտնել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը` նշելով, որ Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիաների 5-րդ ամենամյա համաժողովը կանցկացվի Ստենֆորդի համալսարանում:
«Համաժողովը նվիրվելու է Հայաստանի տնտեսության, բարձր տեխնոլոգիաների զարգացման խնդիրներին»,- ասել է Տիգրան Դավթյանը:
Համաժողովին ակնկալվում է շուրջ 150 մասնակցի ներկայություն, որից 40-ը կլինեն հայկական կողմից: Տիգրան Դավթյանի փոխանցմամբ, «ԱրմԹեք Կոնգրես 2012»-ին ներկա կլինեն անդրազգային խոշոր կազմակերպությունների` ԱյԲիԷմ-ի, Ինթել-ի, Մայքրոսոֆթ-ի եւ այլ ընկերությունների ղեկավար ներկայացուցիչներ:
«Կարծում եմ, համաժողովի ընթացքում մեզ կհաջողվի ստորագրել առնվազն 3-4 համաձայնագիր, որոնց բովանդակությունը կլինի Հայաստանում ներդրումների իրականացումը, գործունեության նախաձեռնությունները: Պայմանագրերի արդյունքում հնարավոր կլինի Հայաստանում ծավալել լուրջ գործունեություն եւ արտադրություն: Նախատեսվում են նաեւ երկկողմ հանդիպումներ եւ քննարկումներ»,- ասել է էկոնոմիկայի նախարարը:
«Մեզ համար շատ կարեւոր է Հայաստանում բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացումը, մենք արդեն մեծ հաջողությունների ենք հասել, բայց դրանց շարունակական լինելու համար պետք է ստեղծենք բարձր տեխնոլոգիաների տնտեսություն: «ՀայԹեք»-ը բերելով Ստենֆորդ` մենք նախատեսում ենք ունենալ լուրջ քննարկումներ` միտված բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացմանը: Այս համաժողովի կազմակերպումը մեզ համար մեծ ձեռքբերում է»,- հավելել  է Սինոփսիս Արմենիա ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Ռիչ Գոլդմանը:

07:07 | 22.11.12 | Новости | 5024
Ереван/Медиамакс/. Премьер-министр Армении Тигран Саргсян возглавит армянскую делегацию на “АрмТек Конгрессе 2012”, который состоится 10-11 декабря в Силиконовой Долине (США).
Как сообщает Медиамакс, об этом заявил сегодня министр экономики Армении Тигран Давтян, отметив, что 5-й ежегодный форум высоких технологий Армении будет проведен в университете Стэнфорда.
“Форум будет посвящен проблемам развития экономики Армении, высоких технологий”, - сказал Тигран Давтян.
На форуме ожидается 150 участников, из которых 40 - с армянской стороны. По словам Тиграна Давтяна, на “АрмТек Конгрессе 2012” будут присутствовать руководители и представители крупных транснациональных компаний - IBM, Интел, Майкрософт и др.
“Думаю, что в ходе форума нам удастся подписать не менее 3-4 соглашений, целью которых будет реализация инвестиций в Армении. Благодаря договорам в Армении будет возможно развернуть серьезную деятельность и производство. Планируются также двусторонние встречи и обсуждения”,- сказал министр экономики.
“Для нас очень важно развитие сферы высоких технологий в Армении, мы уже достигли больших успехов, но для того, чтобы они носили продолжительный характер, мы должны создать высокотехнологическую экономику. Приводя “АйТек” в Стэнфорд, мы планируем провести серьезные обсуждения, направленные на развитие сферы высоких технологий. Организация данного форума является для нас большим достижением”,- добавил главный исполнительный директор компании Синопсис Армения Рич Голдман.