03:04 | 14.12.12 | Նորություններ | 5815
Երեւան: Մեդիամաքս: Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի (ՀԾԿՀ) այսօրվա նիստում հաստատվել է Շարժական կապի հեռախոսահամարների տեղափոխելիության համակարգի (Mobile Number Portability-MNP) ներդրման սկզբունքներն ու ժամանակացույցը, ըստ որի Հայաստանում ծառայությունը կգործարկվի 2014 թվականի հունվարի 1-ից:
Սկզբունքների համաձայն, հեռախոսահամարների տարափոխիկությունը բաժանորդների համար իրականացվելու է 3, իսկ հետագայում՝ 1 աշխատանքային օրվա ընթացքում` անվճար սկզբունքով, միայն ստացող օպերատորին դիմելու միջոցով: Համակարգի տեխնիկական մոդելը կհիմնվի զանգերի ուղղակի երթուղավորման (բոլոր զանգերի հարցման(All CallQuery)) մեթոդի եւ տեղափոխված հեռախոսահամարների կենտրոնացված տվյալների բազայի ներդրման վրա:
Բազայի ստեղծումն ու կառավարումը կապահովի օպերատորների հիմնադրած ոչ առեւտրային կազմակերպության կողմից, որի ստեղծման նպատակով կկազմակերպվի եւ կանցկացվի մրցութային գործընթաց, այդ թվում` ոչ առեւտրային կազմակերպությունների կողմից կմշակվի մրցութային փաթեթ, կհայտարարվի եւ կանցկացվի Բազայի մատակարարի ընտրության մրցույթ:
Մրցութային փաթեթն ու մրցույթի արդյունքները կհաստատվեն ՀԾԿՀ նախագահությամբ եւ օպերատորների մասնակցությամբ ստեղծված համակարգող խորհրդի կողմից: Շարժական կապի բաժանորդների վերաբերյալ բազայում ներառող տվյալների պաշտպանվածությունը կապահովի ոչ առեւտրայի կազմակերպության կողմից:
Նիստին ներկա ՎիվաՍել-ՄՏՍ, ԱրմենՏել եւ Օրանժ Արմենիա օպերատորների նախագահներ Ռալֆ Յիրիկյանը, Իգոր Կլիմկոն եւ Ֆրանսիս Ժելիբտերն իրենց դրական դիրքորոշումը հայտնեցին համակարգի ներդրման սկզբունքների եւ ժամանակացույցի վերաբերյալ:
Օրանժ Արմենիայի գլխավոր տնօրեն Ֆրանսիս Ժելիբտերը նշեց. «Քանի որ համակարգի ներդրումը կապված է մի շարք տեխնիկական խնդիրների հետ, կցանկանայինք, որ մրցութային փաթեթները հնարավորինս շուտ ներկայացվեին»:
Իսկ Վիվա Սել-ՄՏՍ-ի տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը կարեւորեց ծառայության որակն ու բոլորին հասանելի լինելու փաստը:
ՀԾԿՀ հեռահաղորդակցության վարչության պետ Գեւորգ Գեւորգյանը հավելեց, որ ընտրել են հնարավորինս իրատեսական ժամկետներ, իսկ մրցութային փաթեթի պատրաստումը հիմնվելու է կանոնների վրա: Հանձնաժողովի անդամ, կապի եւ հեռահաղորդակցության ոլորտի համակարգող Սամվել Արաբաջյանը հավելեց, որ խորհրդատուները դեռ աշխատում են եւ մոտ օրերս սպասվում է նրանցից ստանալ մրցութային փաթեթի մի մասը:
«Օպերատորներ միշտ նշել են, որ սկզբունքորեն առարկություններ չունեն եւ   տարակարծությունները եղել են միայն ներդրման ժամկետների վերաբերյալ: Այս տարի մենք մեծ աշխատանք տարանք օպերատորների հետ, ունեցանք ուսումնասիրություններ, որի արդյունքում մեզ համար ընդունելի դարձրեցինք այն  համակարգը, որն այսօր հաստատվեց: Օպերատորներն այս մասին իրենց դրական կարծիքը հայտնեցին, կարծում եմ ֆինանսական գնահատական իրենց համար եւս արդեն տվել են»,- Մեդիամաքս-ին ասել է Ս. Արաբաջյանը:
Անդրադառնալով ֆիքսված հեռախոսահամարների համար MNP ծառայության ներդրմանը Ս. Արաբաջյանը նշել.  «Շատ երկրներում կա ծառայություն, որտեղ համարների տեղափոխելիության համակարգը ներդրված է նաեւ ֆիքսված հեռախոսակապի համար, սակայն Հայաստանում դա դեռեւս հնարավոր չէ. փորձը ցույց է տալիս, որ դա աշխատում է միայն այն համակարգերում, որտեղ աշխարհագրական համարներով աշխատող ընկերությունների համար կա մրցակցային իրավիճակ: Քանի որ ՀՀ-ում աշխարհագրական համարներով` կոդերով, աշխատում է միայն ԱրմենՏելը, որն այլ մրցակից չունի, ծառայության ներդրումը դեռեւս  անիմաստ է», - ասել է նա:

Yerevan/Mediamax/. During today\'s session of the Public Services Regulatory Commission (PSRC) of Armenia, the principles and schedule of the mobile number portability (MNP) system introduction which is due to be launched from January 1, 2014.
Under the principles, the number portability for subscribers will be realized free of charge within 3 and in future - 1 working day - upon a request to only the receiving operator. The technical model of the system will be established based on the simple call routing (All Call Query) and introduction of a centralized base of phone numbers.
Set-up and control over the base will be ensured by a non-commercial organizations established by the operators and a contest will be organized and held to this end. Besides, non-commercial organizations will work out a contest package, they will announce and approve the contest upon the choice of the provider of the base.
The contest package and results of the contest will be approved by the PSRC leadership and coordinating board established with participation of the operators. The non-commercial organization will protect the database of the mobile subscribers.
VivaCell-MTS, ArmenTel And Orange Armenia CEOs Ralph Yirikian, Igor Klimko and Francis Gelibter who were present at the session gave a positive assessment to the principles and schedule of the system introduction.
Orange Armenia CEO Francis Gelibter noted: \"As the system introduction is linked to a number of technical issues, we would like the contest packages to be presented as soon as possible\".
VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian especially pointed out that the service should be quality and affordable for everyone.
The Head of the Telecommunication Department of the PSRC Gevorg Gevorgyan added that they chose maximum realistic dates and the elaboration of the contest package will be based on the rules. Member of the Commission, Coordinator of Telecommunication Samvel Arabajyan added that the consultants are still working and they are expected to present a part of the contest package within coming days.
\"The operators have always noted that they don\'t have any principal objections and the controversies only concerned the dates. This year, we have worked with the operators and as a result, we made the system approved today acceptable for us. The operators expressed their positive opinion on this occasion\", Samvel Arabajyan told Mediamax.
Commenting on the issue of MNP introduction for landline numbers, he noted:
\"There is a service where the mobile portability number is introduced for landline network as well in many countries, but it\'s not possible for Armenia yet. The practice shows that it only works where the companies operating on geographical numbers have a competitive ambience. As only ArmenTel operates on geographical codes in Armenia, the service introduction in Armenia is senseless yet\", he said.