03:04 | 14.12.12 | Նորություններ | 5815
Երեւան: Մեդիամաքս: Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի (ՀԾԿՀ) այսօրվա նիստում հաստատվել է Շարժական կապի հեռախոսահամարների տեղափոխելիության համակարգի (Mobile Number Portability-MNP) ներդրման սկզբունքներն ու ժամանակացույցը, ըստ որի Հայաստանում ծառայությունը կգործարկվի 2014 թվականի հունվարի 1-ից:
Սկզբունքների համաձայն, հեռախոսահամարների տարափոխիկությունը բաժանորդների համար իրականացվելու է 3, իսկ հետագայում՝ 1 աշխատանքային օրվա ընթացքում` անվճար սկզբունքով, միայն ստացող օպերատորին դիմելու միջոցով: Համակարգի տեխնիկական մոդելը կհիմնվի զանգերի ուղղակի երթուղավորման (բոլոր զանգերի հարցման(All CallQuery)) մեթոդի եւ տեղափոխված հեռախոսահամարների կենտրոնացված տվյալների բազայի ներդրման վրա:
Բազայի ստեղծումն ու կառավարումը կապահովի օպերատորների հիմնադրած ոչ առեւտրային կազմակերպության կողմից, որի ստեղծման նպատակով կկազմակերպվի եւ կանցկացվի մրցութային գործընթաց, այդ թվում` ոչ առեւտրային կազմակերպությունների կողմից կմշակվի մրցութային փաթեթ, կհայտարարվի եւ կանցկացվի Բազայի մատակարարի ընտրության մրցույթ:
Մրցութային փաթեթն ու մրցույթի արդյունքները կհաստատվեն ՀԾԿՀ նախագահությամբ եւ օպերատորների մասնակցությամբ ստեղծված համակարգող խորհրդի կողմից: Շարժական կապի բաժանորդների վերաբերյալ բազայում ներառող տվյալների պաշտպանվածությունը կապահովի ոչ առեւտրայի կազմակերպության կողմից:
Նիստին ներկա ՎիվաՍել-ՄՏՍ, ԱրմենՏել եւ Օրանժ Արմենիա օպերատորների նախագահներ Ռալֆ Յիրիկյանը, Իգոր Կլիմկոն եւ Ֆրանսիս Ժելիբտերն իրենց դրական դիրքորոշումը հայտնեցին համակարգի ներդրման սկզբունքների եւ ժամանակացույցի վերաբերյալ:
Օրանժ Արմենիայի գլխավոր տնօրեն Ֆրանսիս Ժելիբտերը նշեց. «Քանի որ համակարգի ներդրումը կապված է մի շարք տեխնիկական խնդիրների հետ, կցանկանայինք, որ մրցութային փաթեթները հնարավորինս շուտ ներկայացվեին»:
Իսկ Վիվա Սել-ՄՏՍ-ի տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը կարեւորեց ծառայության որակն ու բոլորին հասանելի լինելու փաստը:
ՀԾԿՀ հեռահաղորդակցության վարչության պետ Գեւորգ Գեւորգյանը հավելեց, որ ընտրել են հնարավորինս իրատեսական ժամկետներ, իսկ մրցութային փաթեթի պատրաստումը հիմնվելու է կանոնների վրա: Հանձնաժողովի անդամ, կապի եւ հեռահաղորդակցության ոլորտի համակարգող Սամվել Արաբաջյանը հավելեց, որ խորհրդատուները դեռ աշխատում են եւ մոտ օրերս սպասվում է նրանցից ստանալ մրցութային փաթեթի մի մասը:
«Օպերատորներ միշտ նշել են, որ սկզբունքորեն առարկություններ չունեն եւ   տարակարծությունները եղել են միայն ներդրման ժամկետների վերաբերյալ: Այս տարի մենք մեծ աշխատանք տարանք օպերատորների հետ, ունեցանք ուսումնասիրություններ, որի արդյունքում մեզ համար ընդունելի դարձրեցինք այն  համակարգը, որն այսօր հաստատվեց: Օպերատորներն այս մասին իրենց դրական կարծիքը հայտնեցին, կարծում եմ ֆինանսական գնահատական իրենց համար եւս արդեն տվել են»,- Մեդիամաքս-ին ասել է Ս. Արաբաջյանը:
Անդրադառնալով ֆիքսված հեռախոսահամարների համար MNP ծառայության ներդրմանը Ս. Արաբաջյանը նշել.  «Շատ երկրներում կա ծառայություն, որտեղ համարների տեղափոխելիության համակարգը ներդրված է նաեւ ֆիքսված հեռախոսակապի համար, սակայն Հայաստանում դա դեռեւս հնարավոր չէ. փորձը ցույց է տալիս, որ դա աշխատում է միայն այն համակարգերում, որտեղ աշխարհագրական համարներով աշխատող ընկերությունների համար կա մրցակցային իրավիճակ: Քանի որ ՀՀ-ում աշխարհագրական համարներով` կոդերով, աշխատում է միայն ԱրմենՏելը, որն այլ մրցակից չունի, ծառայության ներդրումը դեռեւս  անիմաստ է», - ասել է նա:

03:04 | 14.12.12 | Новости | 5855
Ереван/Медиамакс/. В ходе сегодняшнeго заседания Комиссии по регулированию общественных услуг Армении (КРОУ) были утверждены принципы и график внедрения системы переносимости мобильных номеров (Mobile Number Portability-MNP), согласно которым услуга будет задействована с 1 января 2014 года.
Согласно принципам, переносимость номеров для абонентов будет выполнена бесплатно в течение 3, а в дальнейшем - 1 рабочего дня посредством обращения лишь к получающему оператору. Техническая модель системы будет выполнена на основе простой маршрутизации звонков (запроса всех звонков (All CallQuery)) и внедрения централизованной базы телефонных номеров.
Создание и контроль базы будут обеспечиваться некоммерческой организацией, основанной операторами, для учреждения которой будет организован и проведен конкурс. Кроме этого, некоммерческими организациями будет разработан конкурсный пакет, объявлен и утвержден конкурс по выбору провайдера базы.
Конкурсный пакет и результаты конкурса будут утверждены руководством КРОУ и координирующим советом, созданным при участии операторов. Защиту базы данных об абонентах мобильной связи будет осуществлять некоммерческая организация.
Присутствующие на заседании гендиректоры ВиваСелл-МТС, АрменТел и Оранж Армения Ральф Йирикян, Игорь Климко и Франсис Желибтер положительно оценили
принципы и график внедрения системы.
Гендиректор Оранж Армения Франсис Желибтер отметил: «Так как внедрение системы связано с рядом технических вопросов, мы бы хотели, чтобы конкурсные пакеты были представлены как можно раньше».
А гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян подчеркнул важность того, чтобы услуга была качественной и доступной всем.
Начальник управления телекоммуникаций КРОУ Геворг Геворгян добавил, что они выбрали максимально реалистичные сроки, а подготовка конкурсного пакета будет основана на правилах. Член комиссии, координатор по вопросам связи и телекоммуникаций Самвел Арабаджян добавил, что консультанты пока работают, и в ближайщие дни ожидается получить от них часть конкурсного пакета.
«Операторы всегда отмечали, что у них нет принципиальных возражений, и разногласия были лишь по поводу сроков. В этом году мы провели большую работу с операторами, в результате чего сделали для себя приемлемой ту систему, которая сегодня была утверждена. Операторы по этому поводу выразили свое позитивное мнение» , - сообщил Медиамакс Самвел Арабаджян.
Комментируя вопрос о внедрении услуги MNP для фиксированных номеров, он отметил:
«Во многих странах есть услуга, где система переносимости номеров внедрена также для фиксированной связи, однако в Армении это пока еще невозможно: опыт показывает, что она работает только в системах, где у компаний, работающих по географическим номерам, есть конкурентная среда. Так как в Армении по географическим кодам работает только АрменТел, внедрение услуги пока является бессмысленным», - сказал он.