12:54 | 23.01.13 | Նորություններ | 6798
ԱրմենՏել, Ղ-Տելեկոմ (ՎիվաՍել-ՄՏՍ) եւ Օրանժ Արմենիա ընկերությունները մինչեւ 2014թ. հունվարի 23-ը ՀՀ 18 բնակավայրերում եւ միջպետական ավտոճանապարհային առանձին հատվածներում, որոնք GSM ծածկույթի բացակայության պատճառով զրկված են շարժական բջջային կապի ծառայությունից, պետք է ապահովեն շարժական հեռախոսակապի եւ լայնաշերտ ինտերնետի հասանելիությունը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այս մասին ասվում է ՀՀ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի այսօրվա նիստում ընդունված`ԱրմենՏել, Ղ-Տելեկոմ եւ Օրանժ Արմենիա ՓԲԸ-ների կողմից իրենց հանրային շարժական բջջային կապի ցանցերը զարգացնելու եւ արդիականացնելու մասին որոշման նախագծում:
ԱրմենՏել, Ղ-Տելեկոմ եւ Օրանժ Արմենիա ՓԲԸ-ներից յուրաքանչյուրին հանրային շարժական բջջային կապի ծածկույթով ապահովելու համար ենթակա բնակավայրերը 6-ն են:
ԱրմենՏել` Գեղարքունիքի մարզի Անտառամեջ, Կալավան, Բարեպատ, Ներքին Շորժա, Վերին Շորժա եւ Վայոց ձորի մարզի Մոզրով;
Ղ-Տելեկոմ` Լոռու մարզի Հալավար, Հայդարլի, Սյունիքի մարզի Թանահատ, Վայոց ձորի մարզի Գնիշիկ, Հորս եւ Տավուշի մարզի Գողատափ;
Օրանժ Արմեինա` Լոռու մարզի Կաճաճկուտ, Անտառամուտ, Սյունիքի մարզի Բնունիս, Գեղանուշ, Գոմարան եւ Դիցմայրի:
Որոշման համաձայն, օպերատորները պարտավորեցվել են նաեւ մինչ 2013-ի ապրիլի 1-ը միջպետական ավտոճանապարհների հանրային շարժական բջջային կապի ծածկույթ չունեցող հատվածների բացահայտման նպատակով իրականացնել հատուկ աշխատանքներ եւ ներկայացնել դրանք հանձնաժողովի քննարկմանը:
Ղ-Տելեկոմ ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը նշել է, որ այս տարվա ընթացքում ընկերությունը չի սահմանափակվելու նշված տարածքներով. «Մենք լինելու ենք նաեւ նշված 18 գյուղերում, որոնցից երկուսում արդեն կանք` Հալավար եւ Հորս»:
Օրանժ Արմենիայի գլխավոր տնօրեն Ֆրանսիս Ժելիբտերը կարեւորել է ծածկույթի ապահովումն ու դրա վերաբերյալ համաձայնության գալը:

12:54 | 23.01.13 | News | 6398
"ArmenTel", "K-Telecom" (VivaCell-MTS) and "Orange Armenia" will have to provide mobile network and broadband internet to 18 rural settlements and sectors of interstate highways deprived of mobile networks due to lack of GSM coverage till January 13, 2014.
The draft law on development and modernization of public mobile networks by "ArmenTel" CJSC, "K-Telecom" and "Orange Armenia" adopted at today's session of the Public Services Regulatory Commission reads this, Mediamax reports.
Each company has to provide coverage of public mobile network in 6 settlements.
"ArmenTel' - Antaramej, Kalavan, Barepat, Nerkin Shorzha, Verin Shorzha (all are located in the marz of Gegharkunik", Mozrov (Vayots Dzor).
"K-Telecom": Alavar, Adarli (both are located in the marz of Lori), Tanakhat (Syunik), Gnishik, Khors (both are in Vayots Dzor) and Goghatap (Tavush).
"Orange Armenia": Kachachkut, Antaramut (both are located in the marz of Lori), Bnunis, Geghanush, Gomaran and Ditsmayri (Syunik).
Under the decision, the operators should also take measurement to find out the sectors of the interstate highway which lack mobile network coverage till April 1, 2013 , and submit to the Commission's discussion.
"K-Telecom" General Manager Ralph Yirikian noted that the company won't confine itself to only the mentioned territories. "We will also in the mentioned 18 villages: we are already represented in the two of them - Alavar and Khors".
"Orange Armenia" CEO Francis Gelibter stressed the importance of providing the mobile coverage and reaching a consensus on the issue.