14:36 | 04.02.13 | Նորություններ | 6968
Օրանժ Արմենիայի 3G+ ցանցը ճանաչվել է շարժական ինտերնետի որակի առաջատարը Հայաստանում՝ ըստ գերմանական «P3 Communications» անկախ միջազգային խորհրդատվական ընկերության կողմից Ֆրանս Տելեկոմ-Orange Խմբի պատվերով իրականացված ուսումնասիրության արդյունքների:
Ուսումնասիրության ընթացքում գնահատվել են եվրոպական 8 երկրներում շարժական կապի 26 օպերատորների ցանցերի մի շարք պարամետրեր, ինչպես մուտք ստատիկ վեբ կայքեր՝ ներառյալ YouTube-ի գլխավոր էջ, տեսանյութերի դիտում ինտերնետով, էլեկտրոնային հաղորդագրությունների առաքում եւ ստացում, ֆայլերի վերբեռնում եւ նեռբեռնում ու վեբ կայքեր մուտք գործելու համար պահանջվող ժամանակը: Բոլոր փորձարկումներն իրականացվել են շուկայում առկա USB մոդեմներով ու սմարթֆոններով եւ հատուկ ծրագրերով, հայտնել են ընկերությունում
Անցյալ տարվա ընթացքում Հայաստանում երկու անգամ իրականացված ուսումնասիրության արդյունքում պարզ է դարձել, որ վերը նշված բոլոր պարամետրերով Օրանժ Արմենիա ընկերությունն, ընդհանուր արդյունքներով, Հայաստանում առաջարկում է ինտերնետի լավագույն արագություն եւ որակ, ասված է ընկերության հաղորդագրության մեջ:
«Վերջին տարիներին մենք ջանք չենք խնայել՝ Հայաստանում կառուցելու եվրոպական լավագույն ցանցերից մեկը: 2012թ. մեզ հաջողվեց ավելացնել մեր ցանցի թողունակությունը մինչեւ 42Մբ/վ Երեւանում, Գյումրիում եւ Վանաձորում եւ մինչեւ 21Մբ/վ գյուղական համայնքներում: Մեզ համար ուրախալի է տեսնել, որ ցանցի որակի բարելավման ուղղությամբ տարվող աշխատանքներն իրենց արդյունքն են ցույց տալիս: Մենք շարունակելու ենք աշխատանքներ տանել մեր ցանցի արագության եւ աշխատանքի որակի կատարելագործման ուղղությամբ՝ այդպիսով մեր ձայնային եւ ինտերնետ ծառայությունների բաժանորդներին առաջարկելով առավելագույն հարմարավետություն», - ասել է Օրանժ Արմենիայի գլխավոր տնօրեն Ֆրանսիս Ժելիբտերը:
Հայաստանում փորձարկումներն իրականացվել են 2012թ. հունիսի 13-ից հուլիսի 5-ը եւ նոյեմբերի 19-30-ն ընկած ժամանակահատվածում Երեւան, Գյումրի, Վանաձոր եւ Էջմիածին քաղաքներում՝ հաշվի առնելով, որ բնակչության խտությամբ պայմանավորված՝ նշված քաղաքներում է գեներացվում տրաֆիկի մոտ 80%-ը:
Փորձարկումներն իրականացվել են նշված քաղաքների կենտրոններում, գործարար ու առեւտրային շրջաններում եւ արվարձաններում: Փորձարկումների շուրջ 20%-ն իրականացվել է շարժման մեջ:
Ընդհանուր ուսումնասիրությունն իրականացվել է 2012թ. մայիս-օգոստոս եւ 2012թ. հոկտեմբերի 17-ից մինչեւ 2013թ. հունվարի 15-ն ընկած ժամանակահատվածում հետեւյալ երկրներում՝ Հայաստան, Բելգիա, Լյուքսեմբուրգ, Մոլդովա, Լեհաստան, Ռումինիա, Իսպանիա եւ Սլովակիա:

14:36 | 04.02.13 | Новости | 6987
По результатам исследования независимой международной немецкой компании «P3 Communications», проведенного по заказу Группы Франс Телеком-Оранж, сеть 3G+ Оранж Армения признана лидером качества мобильного интернета в Армении.
В ходе исследования был оценен ряд параметров сетей мобильной связи 26 операторов из 8 европейских стран, таких, как вход в статические веб-сайты, включая главную страницу YouTube, просмотр видео по интернету, предоставление и получение электронных сообщений, закачивание и скачивание файлов, а также время, необходимое для входа на веб-сайты. Все эксперименты проводились при помощи существующих на рынке USB-модемов и смартфонов, а также специальных проектов, сообщили компании.
В результате исследования, дважды проведенного в Армении в течение прошлого года, выяснилось, что компания Оранж Армения по всем вышеперечисленным параметрам, по общим результатам, предлагает в Армении лучшую скорость и качество Интернета, говорится в сообщении компании.
«В последние годы мы не жалели усилий для создания одной из лучших европейских сетей в Армении. В 2012 году мы смогли увеличить пропускную способность нашей сети до 42 Мбит/с в Ереване, Гюмри и Ванадзоре и до 21Мбит/с в сельских местностях. Мы рады видеть, что работа, выполненная для улучшения качества сети, дает свои результаты. Мы продолжаем совершенствовать скорость нашей сети и качество работы, таким образом предлагая максимальные удобства нашим клиентам голосовых и интернет-услуг”, - заявил гендиректор Оранж Армения Франсис Желибтер.
Исследования в Армении проводились с 13 июня по 5 июля и с 19 по 30 ноября 2012 года в городах Ереван, Гюмри, Ванадзор и Эчмиадзин, принимая во внимание, что в связи с плотностью населения именно в отмеченных городах генерируется около 80% трафика. Проверки были проведены в центрах, в деловых и коммерческих районах и пригородах отмеченных городов. Около 20% проверок были выполнены в движении.
Общее исследование было проведено в мае-августе 2012 года и с 17 октября 2012 года до 15 января 2013 года в следующих странах: Армения, Бельгия, Люксембург, Молдова, Польша, Румыния, Словакия и Испания.