15:38 | 05.03.13 | Նորություններ | 2811
Բրիտանական խորհրդի, Երեւանում Բրիտանական դեսպանատան եւ ԱրմենՏելի (Beeline ապրանքանիշ) կազմակերպած Բրիտանական ֆիլմերի փառատոնի շրջանակում մեկնարկել է կրթական եւ երիտասարդական ծրագիրը:
Մարտի 4-ին ծրագիրն սկսել է Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնում «Կենվորը» ֆիլմի ցուցադրությամբ, որից հետո տեղի է ունեցել քննարկում եւ վարպետության դասընթաց Միջազգային կինոուղեցույցի (International Film Guide) խմբագիր Յան Հեյդն Սմիթի մասնակցությամբ, հայտնել են ընկերությունում:
Կրթական եւ երիտասարդական ծրագրի շրջանակում Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնում ցուցադրվելու է փառատոնի ֆիլմերը եւ բրիտանական կարճամետրած ֆիլմերը: Ցուցադրությունը բաց է լինելու կենտրոնի սաների համար: Իսկ մարտի 3-ից 11-ը կինոքննադատ Յան Հեյդն Սմիթը կանցկացնի կինոգրախոսության դասընթաց:
Մարտի 11-ից մարտի 15-ը ֆիլմերը կցուցադրվեն Երեւանի պետական համալսարանում, Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանում, Հայաստանի պետական մանկավարժական համալսարանում, Հայաստանի պետական ճարտագիտական համալսարանում եւ Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում:
«Երիտասարդական ծրագրերը մշտապես գտնվում են ԱրմենՏել-ի սոցիալական պատասխանատվության ուշադրության կենտրոնում, եւ մենք համոզված ենք, որ բրիտանական կինոարվեստի հետ ծանոթությունն էլ ավելի կընդլայնի երիտասարդ տաղանդավոր կինոքննադատների մտահորիզոնը եւ կնպաստի հայրենական կինոարվեստի զարգացմանը»,- նշել է ԱրմենՏելի գլխավոր տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Կարեն Շախնազարյանը:

15:38 | 05.03.13 | Новости | 2640
В рамках организованного Британским Советом, Британским Посольством в Ереване и Арментел (торговая марка Beeline) Фестиваля британских фильмов стартовала образовательная и молодежная программа.
4 марта программу молодежных и образовательных фильмов в Центре креативных технологий «Тумо» открыл фильм «Жилец», по завершении которого состоялось обсуждение и главный редактор «Международного киногида» (International Film Guide) Ян Хейдн Смит провел свой мастер-класс по кинокритике, сообщили в компании.
В рамках образовательной и молодежной программы в Центре креативных технологий Тумо пройдут показы фильмов фестиваля и британских короткометражных фильмов. Для воспитанников Центра показы пройдут бесплатно. А 3-11 марта Ян Хейдн Смит проведет мастер-классы по кинокритике.
11-15 марта показы фильмов пройдут в Ереванском государственном университете, Государственном экономическом, педагогическом, политехническом университетах и Американском университете в Армении.
«Мы рады, что благодаря помощи нашей компании и сотрудничеству с Британским Советом и Британским посольством нашей молодежи будут представлены работы британских мастеров кино. Молодежные проекты находятся традиционно в центре социальной политики компании, и мы уверены, что знакомство с британским киноискусством расширит творческие горизонты молодых талантливых кинокритиков и поспособствует развитию отечественного киноискусства», — отметил и.о. генерального директора АрменТел Карен Шахназарян.