11:50 | 20.03.13 | Նորություններ | 5370
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը հյուրընկալվել է «Հայաստանում Հարվարդի շրջանավարտների ակումբում»` բիզնեսի կառավարման եւ նորարարության ռազմավարական նշանակության մասին բանախոսելու նպատակով:
Դասախոսությունն ընդգրկել է կարեւոր այնպիսի թեմաներ, ինչպիսիք են` գործարար կառավարումը եւ առաջնորդությունը, Հայաստանում մարդկային կապիտալի զարգացումը եւ այլն, հայտնել են ընկերությունում:
Ռալֆ Յիրիկյանը խոսել է նաեւ տարածաշրջանի այլ երկրների համեմատությամբ Հայաստանում տեղեկատվական եւ հաղորդակցական տեխնոլոգիաների (ՏՀՏ) ենթակառուցվածքների ներկա վիճակի եւ զարգացման միտումների մասին, նշելով, որ հեռահաղորդակցության ոլորտը խթանիչ ուժ է տնտեսության այլ հատվածների, մասնավորապես` ՏՏ ոլորտի զարգացման համար:
«Հայաստանում Հարվարդի շրջանավարտների ակումբը» մի հարկի տակ է համախմբում Հարվարդի բոլոր շրջանավարտներին, հանդիպումներ է կազմակերպում անվանի գործարարների, գիտնականների հետ` նրանց քաջալերելով իրենց փորձն ու գիտելիքները կիսել ինտերակտիվ քննարկումների միջոցով:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի փորձից ելնելով` Ռալֆ Յիրիկյանը դասախոսության սկզբում որոշ դիտարկումներ է ներկայացրել Հայաստանում մարդկային կապիտալի զարգացման ներկա վիճակի եւ հեռանկարների վերաբերյալ:
«Գործունեության սկզբում ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի առաջ ծառացած հիմնական մարտահրավերը եղել է երկրում մարդկային ռեսուրսների սակավությունը: Մեր ընկերությունը որոշում է կայացրել հավաքագրել երիտասարդ շրջանավարտների, առաջնորդվելով այն տրամաբանությամբ, որ շատ ավելի հեշտ է երիտասարդ տարիքից մասնագիտացնել նրանց եւ առաջնորդել կորպորատիվ հիմնարար արժեքներով»,- նշել է Ռալֆ Յիրիկյանը:
Ներկայացնելով ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ում գործող կառավարման մշակույթը՝ Ռալֆ Յիրիկյանն ասել է, որ գլխավոր տնօրենի պաշտոնը ենթադրում է ոչ թե բոլոր որոշումների միանձնյա կայացում, այլ բիզնեսի ռազմավարության եւ նպատակների մշակում, եւ համապատասխան աշխատակիցների կողմից դրանց իրականացմանն աջակցություն:
Ընկերության ղեկավարը նշել է, որ ներկայումս ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ուշադրության կենտրոնում է LTE տեխնոլոգիայի հիման վրա ստեղծված 4G ցանցի ընդլայնումը, որը Հայաստանում առաջին անգամ գործարկվել է 2011 թ. դեկտեմբերի 28-ին:

11:50 | 20.03.13 | News | 5055
VivaCell-MTS General Manager was hosted by Harvard Club of Armenia, as a guest-speaker, to lecture on the contemporary issues of business management and innovation.
The lecture covered important topics, with a particular focus on questions related to different aspects of Business Management and Leadership in Armenia, as well as covered questions connected to the development of human capital in Armenia, the company informs.
During the second half of the lecture, Ralph Yirikian presented on the current state and tendencies of the development of Information and Communication Technologies (ICT) infrastructure in Armenia as compared to other countries of the region, and the role of telecommunications sector as a catalyst/driver of growth in other sectors of the economy, and IT sector, in particular.
Harvard Club of Armenia, which gathers all Harvard alumni under one umbrella, is organizing meetings with renowned business people and scientists, encouraging them to share their knowledge and experience through interactive discussions.
“The major challenge we faced at VivaCell-MTS from the very first day of operation was the scarcity of human resources. So at VivaCell-MTS, we chose to recruit newly-graduate students on the grounds that it would be much easier to start specialization from the scratch and also to instill the core corporate values from younger age,” Yirikian told.
Presenting the management culture of VivaCell-MTS, Ralph Yirikian told that his job as the General Manager is not to take all decisions about the business but to set strategies and objectives, and help the respective management work out how to reach them.
“Keeping up with R&D has been a priority for VivaCell-MTS, as a customer-centered telecommunications operator. And the stress is on constant innovation. Operator creates a value for the customer by being innovative. So one has to be forward looking, if he wants his company to differentiate from the competition and be on the edge of technological progress,” Yirikian told.
He also noted, that VivaCell-MTS’ focus right now is on the expansion of its 4G network based on LTE technology.