10:44 | 27.03.13 | Հարցազրույցներ | exclusive 160078
Ավելի քան երեք տարի Orange-ն աշխատում է Հայաստանի հեռահաղորդակցային շուկայում, եւ արդեն կես տարի է, ինչ այդ ընկերությունը ղեկավարում է նոր գլխավոր տնօրենը, որը նպատակ ունի ավելացնելու ընկերության շուկայի մասնաբաժինը խիստ մրցակցային պայքարի պայմաններում: Orange Armenia-ի գլխավոր տնօրեն Ֆրանսիս Ժելիբտերը Itel.am-ի հետ հարցազրույցում պատմել է շուկայում աճի մեթոդների մասին:
- Պարոն Ժելիբտեր, կես տարի է, ինչ Դուք Orange Armenia-ի «ղեկին եք»: Ձեզ դո՞ւր է գալիս աշխատել Հայաստանում: Ինչպիսի՞ սպասումներ ունեիք աշխատանքի սկզբում եւ արդյո՞ք այդ սպասումները արդարացան:
- Կառանձնացնեմ անձնական մասը մասնագիտականից: Դեռեւս մինչեւ Հայաստան ժամանելը ես գիտեի, որ ընկերությունն ունի երիտասարդ աշխատակազմ եւ որ այն դինամիկ է ու նորարար: Այստեղ աշխատելով՝ համոզվեցի դրանում: Վերջերս մի շարք նորարական ծառայություններ ենք ներկայացրել, օրինակ՝ «Orange 1»-ը եւ «Orange Merci»-ն, մենք նաեւ անընդհատ բարելավում ենք տեխնիկական եւ IT դեպարտամենտների աշխատանքը: «P3 Communications» գերմանական անկախ միջազգային կազմակերպության հետազոտության արդյունքներով, որն անց էր կացվել ողջ Եվրոպայով Ֆրանս Տելեկոմ-Orange Խմբի պատվերով, Օրանժ Արմենիա-ի 3G+ ցանցը ճանաչվել է Հայաստանում բջջային ինտերնետի որակի առաջատարը:
Անձնականի մասին. ես հասցրել եմ ծանոթանալ Երեւանի հետ եւ ճանապարհորդել երկրով, եղել եմ եւ հյուսիսում, եւ հարավում, եղել եմ քաղաքներում՝ Կապանում, Գորիսում, Սեւանում, փոքր գյուղերում, սակայն շատ բան դեռ առջեւում է: Ինձ շատ է դուր գալիս ապրել եւ աշխատել այստեղ: Օգոստոսին արդեն ասել էի, որ սա իմ առաջին այցը չէ Հայաստան, սակայն այս անգամ ես կարողացա ավելի մանրամասն ծանոթանալ երկրի եւ մարդկանց հետ, եւ դա Հայաստանում իմ աշխատանքի հանդեպ հետաքրքրվածության ոչ պակաս մասն է կազմում:
- Արդյո՞ք որեւէ փոփոխություններ մտցրել եք Orange Armenia-ի մենեջմենթում, թե՞ հիմնականում շարունակում եք նախորդ գլխավոր տնօրենի սկսած գործը:
- Ես ստեղծել եմ ընկերության կառավարման նոր մարմին՝ գործադիր կոմիտե (Executive committee), որում կան 7 տնօրեններ, որոնք որոշումներ են կայացնում ընկերության զարգացման հիմնական ուղղություններով: Խորհրդի նիստերը տեղի են ունենում յուրաքանչյուր շաբաթ, դրանց ընթացքում կայացվում են ընկերության ընթացիկ զարգացմանը վերաբերող որոշումներ: Փոփոխության նպատակը ընկերությունում որոշումների ընդունման եւ պարբերականության դինամիկայի բարձրացումն է:
Մենք նաեւ համակարգող կոմիտե ունենք, որի հանդիպումներն ավելի հազվադեպ են տեղի ունենում՝ ամիսը մեկ անգամ, դրանք ընթանում են ավելի մեծ կազմով եւ դրանց շրջանակներում մենեջերներն ավելի մանրամասն են քննարկում բիզնեսի զարգացման հարցերը:
Ես չեմ փոխել ընկերության մենեջերներին, նրանք մնացել են նախկին պաշտոններում: Կադրային փոփոխությունները տարօրինակ կլինեին, քանի որ ընկերությունը բավականին արագ եւ հաջողությամբ զարգանում է:
- Որո՞նք են Ձեր ռազմավարական առաջնահերթությունները՝ որպես Orange Armenia-ի ղեկավար:
- Առաջինը, բնականաբար, մեր հաճախորդների թվի աճն է՝ ինչպես ձայնային ծառայությունների, այնպես էլ ինտերնետի ոլորտում, դա այն է, ինչ ես կոչում եմ ընկերության քանակական աճ:
Երկրորդը՝ սպասարկման որակի անդադար կատարելագործումն է: Տեխնիկական առումով դա վերաբերում է ծածկույթի ընդլայնմանը եւ դրա որակի բարելավմանը, իսկ ոչ տեխնիկական առումով՝ խանութներում սպասարկմանը, քոլ-կենտրոնի ծառայությունների կատարելագործմանը եւ այլն: Ներկայումս մենք աշխատում ենք մեր մասնագիտական լեզվով ասած customer experience-ի, այսինքն՝ սպառողական փորձի վրա, եւ վերլուծում ենք բոլոր մեր գործընթացները, որպեսզի բարելավենք եւ դյուրացնենք դրանք այնտեղ, որտեղ դա անհրաժեշտ է:
Կարգավորող մարմինը որոշում է ընդունել է 2014 թ. հունվարի 1-ից ներդնել հեռախոսահամարների փոխանցման ծառայությունը (Mobile Number Portability): Դա շատ կարեւոր է, քանի որ այդ ծառայությունը բարձրացնում է հաճախորդների ազատ ընտրության իրավունքը: Մենք այժմ աշխատում ենք մեր գործընկեր-օպերատորների հետ MNP-ի ներդրման մանրակրկիտ ծրագրի մշակման վրա, որից հետո կսկսենք աշխատել տեխնիկական ներդրման ուղղությամբ:
- Orange-ի մրցակից հեռահաղորդակցային ընկերություններից մեկի ղեկավարը վերջերս մեզ հետ հարցազրույցում ասել էր, որ MNP-ն չի ներդրվի Հայաստանի ողջ տարածքում, այլ մասնակիորեն՝ միայն այնտեղ, որտեղ գործում են բոլոր երեք օպերատորների ծածկույթները:
- Այսօր օպերատորները ծածկում են Հայաստանի բնակչության մոտ 95-96%-ը, եւ ցանցերի զարգացման հետ մեկտեղ ծածկույթը կկազմի ավելի քան 98%: Ծածկույթի վերջին տոկոսը ամենադժվարն է, ոչ մի երկրում չկա 100%-անոց ծածկույթ: Ֆրանսիան հպարտանում է, որ 1990 թվականին ստեղծել է GSM համակարգ, եւ այսօր այնտեղ ծածկույթը մոտ 99% է կազմում:
Այնպես որ, 2014թ. հունվարի 1-ից Հայաստանի բնակչության 96%-ը կկարողանա օգտվել MNP ծառայությունից: Սա լավ հնարավորություն է հաճախորդի համար համարը չփոխելով՝ ընտրել այն օպերատորին, որի ծառայություններն իրեն դուր են գալիս:
- Orange Armenia-ն մոտենում է Հայաստանի բջջային շուկայի երկրորդ տեղին, ընդ որում՝ ձայնային ծառայությունների աճը, կարծես թե, արդեն անցել է ակտիվ աճի փուլը:
- Այսօր մենք Հայաստանի շարժական ինտերնետի հատվածում առաջին տեղն ենք զբաղեցնում, ինչպես նաեւ ձայնային ծառայությունների շուկայի 17-18%-ը: Դա շատ լավ արդյունք է շուկայում ընկերության 3,5 տարվա կյանքի համար: Երբ համեմատում եմ մեր արդյունքներն աշխարհում այլ օպերատորների հետ, որոնք երրորդն են շուկա մուտք գործել, ապա տեսնում եմ, որ մերը լավագույններից մեկն է:
2012թ. երեք եռամսյակների արդյունքով Orange-ի եկամուտներն աճել են 46%-ով, ընդ որում, շուկան աճել է միջինը 3-4%-ով: Մեր բաժանորդային բազայի աճը տեսանելի է անգամ անզեն աչքով՝ բազմաթիվ մարդկանց հեռախոսահամարներ սկսվում են 055 եւ 095 թվերով:
- Կարծիք կաէ, որ մրցակիցների միջեւ հիմնական պայքարը կլինի տվյալների փոխանցման շուկայում: Ի՞նչ կարծիքի եք:
- Վերջին 3,5 տարիների ընթացքում մենք ավելացրել ենք մեր ձայնային ծառայությունների բաժանորդների թիվը 0-ից մինչեւ 520 հազար, ինչը ցույց է տալիս մեր արագ աճը ձայնային ծառայությունների ոլորտում: Ձայնային ծառայությունների աճի տեմպի ցուցանիշը վերջին մեկ տարվա ընթացքում կազմել է ավելի քան 60%: Այնպես որ, չի կարելի ասել, որ ձայնային ծառայությունների բոլոր ռեսուրսները սպառվել են:
MNP-ի ներդրումը նոր թափ կհաղորդի ձայնային ծառայությունների աճին: Ամեն ինչ կախված կլինի օպերատորների ջանքերից, սպասարկման որակից, նրանց նորարար եւ մրցունակ առաջարկներից:
Ինչ վերաբերում է տվյալների փոխանցմանը, ապա այստեղ իսկապես աճի մեծ հեռանկարներ կան: Մենք ներկա պահին ամենասկզբում ենք, երբ զարգանում է, այսպես կոչված, «բազիսային ինտերնետը», իսկ ինչ վերաբերում է բովանդակությանը, ապա ամեն ինչ դեռ առջեւում է:
- 2009-ին Փարիզում այցելեցի Orange-ի R&D բաժանմունքը, որտեղ ծանոթացա այն տեխնոլոգիաներին, որոնք Խումբը ներդնում է տարբեր երկրներում: Առավել հիշարժան էին բարձր հստակությամբ հեռուստատեսային ծառայությունները: Ե՞րբ կարելի է ակնկալել նման լուծումներ մեր շուկայում:
- Այսօր մեր առջեւ կանգնած են տեխնոլոգիական զարգացման բազմաթիվ հարցեր մեր կողմից արդեն տրամադրվող ծառայությունների ոլորտում: Լինելով Ֆրանս Տելեկոմ-ի դուստր՝ Orange Armenia-ն մուտք ունի դեպի մեր մայր ընկերության կողմից մշակած նորարարական տեխնոլոգիաներ. My-Fi, Flybox լուծումները, բարձր հստակությամբ ձայնային ծառայություններ (HD voice)՝ սրանք բոլորը France Telecom-ի տեխնիկական կենտրոնի մշակումներն են:
Ինչ վերաբերում է թվային հեռուստատեսության ծառայություններին, ապա մենք չենք կարողանա այն տրամադրել, քանի դեռ չունենք ֆիքսված լայնաշերտ կապուղիներ: Մենք կվերադառնանք այս հարցին, երբ կզգանք, որ բջջային ցանցերում աճի հնարավորությունները սկսում են սպառվել:
- Ինչպիսի՞ն է ընկերության ֆինանսական վիճակը:
- 2012-ին մեր եկամուտները կազմել են ավելի քան 20 մլրդ դրամ` աճելով 48%-ով:
Մենք ընթացիկ գործառնություններով արդեն դրական բալանսի մակարդակում ենք, ֆինանսիստների լեզվով ասած՝ EBITDA-ն դրական է: Աճում են եկամուտները, ինչը մեզ թույլ է տալիս անցյալ տարվա վերջից ինքնուրույն հոգալ մեր գործառնական ծախսերը:
2013-ի վերջից մեր եկամուտները թույլ են տալու ոչ միայն հոգալ ընթացիկ ծախսերը, այլեւ ներդրումներ կատարել նորարարությունների եւ ցանցի զարգացման մեջ:
- Orange-ը Հայաստանում iPhone-ի պաշտոնական դիստրիբյուտորն է: Ինչո՞ւ է հայկական շուկայում այդ սմարթֆոնի ձեռք բերումը օպերատորից անհամեմատ ավելի թանկ, քան այլ շուկաներում: Մասնավորապես, ԱՄՆ-ում եւ Եվրոպայում դրա արժեքը ընդամենը $200 է կազմում:
- Ձեր կողմից նշված գինը կապի օպերատորների կողմից սուբսիդավորումից հետո ձեւավորված գինն է: Orange-ը ոչ միայն iPhone-ի միակ պաշտոնական դիստրիբյուտորն է, այլեւ միակ օպերատորն է հայկական շուկայում, որը սուբսիդավորում է բաժանորդավճարը:
Հայաստանում մենք ավելի փոքր չափով ենք սուբսիդավորում iPhone-ի գները, քան Ֆրանսիայում եւ ԱՄՆ-ում, այն պարզ պատճառով, որ ԱՄՆ-ում օպերատորի մեկ բաժանորդից գոյացած միջին ամսական եկամուտը մոտ $50 է կազմում, Ֆրանսիայում՝ մոտ $35-40, իսկ Հայաստանում՝ ընդամենը $12-15: Հետեւաբար, սուբսիդավորումը եւս չի կարող այդքան մեծ լինել:
Ինչ վերաբերում է գնին առանց սուբսիդավորման, ապա France Telecom-ը գլոբալ համագործակցության մասին պայմանագիր ունի Apple-ի հետ, ինչը թույլ է տալիս բավականին մրցունակ լինել հայկական շուկայում: Թույլ տվեք գաղտնիք բացել. Apple-ի արտադրանքի գնային մարժան մեզ մոտ 10%-ից ցածր է:
Գնից բացի մարդկանց հետաքրքրում է նաեւ երաշխիքային սպասարկումը, ու եթե գնված սմարթֆոնի հետ ինչ-որ բան պատահի, հաճախորդը միշտ կարող է հույս դնել մեզ վրա:

10:44 | 27.03.13 | Interviews | exclusive 160001
Orange has been operating on the Armenian telecommunication market for over 3 years and it’s been already 6 months that the company has a new CEO who strives to increase the company’s market share in conditions of tough competition. Orange Armenia CEO Francis Gelibter told about the methods of growth on the market in an interview to Itel.am.
- Mr. Gelibter, you have been at the helm of Orange Armenia for already 6 months. How does it feel to work here? What expectations did you initially have and are they justified?
- In my answer I will separate the personal aspect from the professional one. Prior to my appointment to Armenia, I knew that the staff of the company was young , dynamic and innovative. I saw this working here. We have come up with a number of innovative services lately, such as “Orange 1” and “Orange Merci”, and we constantly improve the work of technical and IT-departments. According to the results of a survey conducted by German independent “P3 Communications” across Europe upon the request of France-Telecom-Orange, Orange Armenia’s 3G network has been recognized as the leader of mobile Internet in Armenia.
As for the personal aspect, I have had enough time to get acquainted with Yerevan and travel across the country; I was in the North and in the South, I visited big and small towns- Kapan, Goris, Sevan, as well as small villages. But there is still more to come. I like living and working here. As I have already stated in August, this is not my first visit to Armenia, but this time I had a chance to better get acquainted with the country and the people, and it is part of my interest in working in Armenia.
- Did you make any changes in the management of Orange Armenia or you just continue the strategy of your predecessor?
- I have set up a new body of company management – Executive Committee which consists of 7 directors who make decisions on key development directions. The Committee meets every week to make key decisions on current development. The purpose of the change is to increase the dynamics and the frequency of decision making.
We also have a Coordination Committee, which meets less frequently – once a month. The meetings are held in a larger composition and during them the managers minutely discuss business development issues.
I haven’t changed the company’s managers. Personnel changes would be strange since the company is developing rapidly and successfully.
- What are your strategic priorities as Orange Armenia CEO?
- The first one is certainly the increase of the number of voice and Internet subscribers. This is what I call the quantitative growth of the company.
The second one is the improvement of the service quality. From the technical point of view it concerns the expansion and improvement of the coverage, but from the non-technical point of view- it concerns the service in the shops, improvement of call-center’s services, etc. We are currently working on what we call a customer experience, we analyze all our processes in order to improve or simplify them where necessary.
The regulator decided to introduce the Mobile Number Portability System since January 1, 2014. It is very important as this service increases the freedom of customer’s choice. We are now working with our colleagues-operators to elaborate a detailed plan for MNP introduction after which we will concentrate on the technical execution.
- In his recent interview to iTel.am, the head of one of the telecommunication companies told us that MNP won’t be applied on the whole territory of the republic but partially, only in places where the operators provide coverage.
- Today the operators cover about 95-96% of Armenia’s population, and the coverage will soon reach 98%. The last coverage ratio is the hardest one, as no country has 100% coverage. France is proud that it created the GSM system in 1990 and today provides about 99% coverage.
So, starting from January 1, 2014, 96% of Armenia’s population can use the NMP system. This is a good opportunity for the client to choose the operator he prefers without changing his number.
- Orange Armenia is reaching the second place on the Armenian mobile market, although the phase of the impetuous development of voice services in Armenia seems to have passed.
- Today we occupy the first place in Armenia in terms of mobile Internet and 17-18% of the market of voice services. This is a good result taking into consideration 3.5 years of activity on the market. When I compare our results with other global operators, who have been the third at the time of entrance to the market, I see that our result is one of the best.
Over 3 quarters of 2012, Orange Armenia’s revenues have grown by 46% given the fact that the market was growing by 3-4 % in average. The growth of our subscriber base is obvious- there are a lot of people whose numbers begin with 055 or 095.
- There is an opinion that future perspectives of development of voice services in Armenia are rather small and the main fight among the competitors will be held on the data transfer market. What do you think about it?
- Over the last 3.5 years we have increased the number of our voice subscribers from 0 to 250 thousand people, which visually shows our stormy growth in terms of voice services. The revenue growth rate in terms of voice cervices over the last year totaled over 60%. So, we can’t say that all the resources of development of voice services are exhausted.
The introduction of MNP will give a new impetus to the development of voice services. Everything will depend on the operators’ efforts, service quality, their innovative and competitive offers.
As for data transfer, there are really big growth perspectives in this area too. We are now at the very beginning, when the so-called “basic Internet” is developing; as for the content- everything is still ahead.
- In 2009, I visited the R&D Division of Orange in Paris, where I got acquainted with the technologies the Group was introducing in various countries. I particularly remember HD TV services. When can we expect such solutions in Armenia?
- Today we face many challenges in terms of technological development of services we provide. Being the branch of France Telecom, Orange Armenia has an access to innovative technologies worked out by our mother company: our My-Fi product and the HD voice- are the inventions of France Telecom’s techno-center.
As for digital TV services, we can’t provide them yet as we don’t have digital broadband channels. We will get back to this issue when we fell that the growth opportunities in mobile networks begin to run out.
- What is the financial position of the company?
- In 2012 our revenues totaled over AMD 20 billion, having grown by 48%. We have already reached a positive balance on our current operations. Speaking the language of financiers, EBITDA is now positive. Incomes are growing which allows us to independently cover our expenses since the end of last year.
In late 2013, our incomes will allow us not only to cover current expenses, but also to make investments into innovations and network development. It will be the next stage of our development.
- Orange is the official distributor of iPhone in Armenia. Why buying a smartphone in Armenia (even with subscription) is much more expensive than in other countries? In particular, the cost of a smartphone in the U.S. and Europe with subscription is only $ 200.
- This price is the cost after being subsidized by the operators. Orange is not only the only official distributor of iPhone in Armenia, but also the only operator on the Armenian market that subsidizes the subscriber fee.
We subsidize the prices of iPhone in Armenia less than in France or U.S. simply because the operator’s average monthly income per one subscriber in the U.S. makes about $50, in France- about $35-40 and in Armenia - $12-15. This is why the subsidies cannot be big enough.
As for prices without subsidy, France Telecom has a contract with Apple on global cooperation, which allows being competitive enough on the Armenian market. I will disclose a secret: the margin on Apple’s products in Armenia is less than 10%.
Besides the price, people also care about the warranty service, and if something happens with the smartphone the customer has bought, he can always count on us.