10:44 | 27.03.13 | Հարցազրույցներ | exclusive 160078
Ավելի քան երեք տարի Orange-ն աշխատում է Հայաստանի հեռահաղորդակցային շուկայում, եւ արդեն կես տարի է, ինչ այդ ընկերությունը ղեկավարում է նոր գլխավոր տնօրենը, որը նպատակ ունի ավելացնելու ընկերության շուկայի մասնաբաժինը խիստ մրցակցային պայքարի պայմաններում: Orange Armenia-ի գլխավոր տնօրեն Ֆրանսիս Ժելիբտերը Itel.am-ի հետ հարցազրույցում պատմել է շուկայում աճի մեթոդների մասին:
- Պարոն Ժելիբտեր, կես տարի է, ինչ Դուք Orange Armenia-ի «ղեկին եք»: Ձեզ դո՞ւր է գալիս աշխատել Հայաստանում: Ինչպիսի՞ սպասումներ ունեիք աշխատանքի սկզբում եւ արդյո՞ք այդ սպասումները արդարացան:
- Կառանձնացնեմ անձնական մասը մասնագիտականից: Դեռեւս մինչեւ Հայաստան ժամանելը ես գիտեի, որ ընկերությունն ունի երիտասարդ աշխատակազմ եւ որ այն դինամիկ է ու նորարար: Այստեղ աշխատելով՝ համոզվեցի դրանում: Վերջերս մի շարք նորարական ծառայություններ ենք ներկայացրել, օրինակ՝ «Orange 1»-ը եւ «Orange Merci»-ն, մենք նաեւ անընդհատ բարելավում ենք տեխնիկական եւ IT դեպարտամենտների աշխատանքը: «P3 Communications» գերմանական անկախ միջազգային կազմակերպության հետազոտության արդյունքներով, որն անց էր կացվել ողջ Եվրոպայով Ֆրանս Տելեկոմ-Orange Խմբի պատվերով, Օրանժ Արմենիա-ի 3G+ ցանցը ճանաչվել է Հայաստանում բջջային ինտերնետի որակի առաջատարը:
Անձնականի մասին. ես հասցրել եմ ծանոթանալ Երեւանի հետ եւ ճանապարհորդել երկրով, եղել եմ եւ հյուսիսում, եւ հարավում, եղել եմ քաղաքներում՝ Կապանում, Գորիսում, Սեւանում, փոքր գյուղերում, սակայն շատ բան դեռ առջեւում է: Ինձ շատ է դուր գալիս ապրել եւ աշխատել այստեղ: Օգոստոսին արդեն ասել էի, որ սա իմ առաջին այցը չէ Հայաստան, սակայն այս անգամ ես կարողացա ավելի մանրամասն ծանոթանալ երկրի եւ մարդկանց հետ, եւ դա Հայաստանում իմ աշխատանքի հանդեպ հետաքրքրվածության ոչ պակաս մասն է կազմում:
- Արդյո՞ք որեւէ փոփոխություններ մտցրել եք Orange Armenia-ի մենեջմենթում, թե՞ հիմնականում շարունակում եք նախորդ գլխավոր տնօրենի սկսած գործը:
- Ես ստեղծել եմ ընկերության կառավարման նոր մարմին՝ գործադիր կոմիտե (Executive committee), որում կան 7 տնօրեններ, որոնք որոշումներ են կայացնում ընկերության զարգացման հիմնական ուղղություններով: Խորհրդի նիստերը տեղի են ունենում յուրաքանչյուր շաբաթ, դրանց ընթացքում կայացվում են ընկերության ընթացիկ զարգացմանը վերաբերող որոշումներ: Փոփոխության նպատակը ընկերությունում որոշումների ընդունման եւ պարբերականության դինամիկայի բարձրացումն է:
Մենք նաեւ համակարգող կոմիտե ունենք, որի հանդիպումներն ավելի հազվադեպ են տեղի ունենում՝ ամիսը մեկ անգամ, դրանք ընթանում են ավելի մեծ կազմով եւ դրանց շրջանակներում մենեջերներն ավելի մանրամասն են քննարկում բիզնեսի զարգացման հարցերը:
Ես չեմ փոխել ընկերության մենեջերներին, նրանք մնացել են նախկին պաշտոններում: Կադրային փոփոխությունները տարօրինակ կլինեին, քանի որ ընկերությունը բավականին արագ եւ հաջողությամբ զարգանում է:
- Որո՞նք են Ձեր ռազմավարական առաջնահերթությունները՝ որպես Orange Armenia-ի ղեկավար:
- Առաջինը, բնականաբար, մեր հաճախորդների թվի աճն է՝ ինչպես ձայնային ծառայությունների, այնպես էլ ինտերնետի ոլորտում, դա այն է, ինչ ես կոչում եմ ընկերության քանակական աճ:
Երկրորդը՝ սպասարկման որակի անդադար կատարելագործումն է: Տեխնիկական առումով դա վերաբերում է ծածկույթի ընդլայնմանը եւ դրա որակի բարելավմանը, իսկ ոչ տեխնիկական առումով՝ խանութներում սպասարկմանը, քոլ-կենտրոնի ծառայությունների կատարելագործմանը եւ այլն: Ներկայումս մենք աշխատում ենք մեր մասնագիտական լեզվով ասած customer experience-ի, այսինքն՝ սպառողական փորձի վրա, եւ վերլուծում ենք բոլոր մեր գործընթացները, որպեսզի բարելավենք եւ դյուրացնենք դրանք այնտեղ, որտեղ դա անհրաժեշտ է:
Կարգավորող մարմինը որոշում է ընդունել է 2014 թ. հունվարի 1-ից ներդնել հեռախոսահամարների փոխանցման ծառայությունը (Mobile Number Portability): Դա շատ կարեւոր է, քանի որ այդ ծառայությունը բարձրացնում է հաճախորդների ազատ ընտրության իրավունքը: Մենք այժմ աշխատում ենք մեր գործընկեր-օպերատորների հետ MNP-ի ներդրման մանրակրկիտ ծրագրի մշակման վրա, որից հետո կսկսենք աշխատել տեխնիկական ներդրման ուղղությամբ:
- Orange-ի մրցակից հեռահաղորդակցային ընկերություններից մեկի ղեկավարը վերջերս մեզ հետ հարցազրույցում ասել էր, որ MNP-ն չի ներդրվի Հայաստանի ողջ տարածքում, այլ մասնակիորեն՝ միայն այնտեղ, որտեղ գործում են բոլոր երեք օպերատորների ծածկույթները:
- Այսօր օպերատորները ծածկում են Հայաստանի բնակչության մոտ 95-96%-ը, եւ ցանցերի զարգացման հետ մեկտեղ ծածկույթը կկազմի ավելի քան 98%: Ծածկույթի վերջին տոկոսը ամենադժվարն է, ոչ մի երկրում չկա 100%-անոց ծածկույթ: Ֆրանսիան հպարտանում է, որ 1990 թվականին ստեղծել է GSM համակարգ, եւ այսօր այնտեղ ծածկույթը մոտ 99% է կազմում:
Այնպես որ, 2014թ. հունվարի 1-ից Հայաստանի բնակչության 96%-ը կկարողանա օգտվել MNP ծառայությունից: Սա լավ հնարավորություն է հաճախորդի համար համարը չփոխելով՝ ընտրել այն օպերատորին, որի ծառայություններն իրեն դուր են գալիս:
- Orange Armenia-ն մոտենում է Հայաստանի բջջային շուկայի երկրորդ տեղին, ընդ որում՝ ձայնային ծառայությունների աճը, կարծես թե, արդեն անցել է ակտիվ աճի փուլը:
- Այսօր մենք Հայաստանի շարժական ինտերնետի հատվածում առաջին տեղն ենք զբաղեցնում, ինչպես նաեւ ձայնային ծառայությունների շուկայի 17-18%-ը: Դա շատ լավ արդյունք է շուկայում ընկերության 3,5 տարվա կյանքի համար: Երբ համեմատում եմ մեր արդյունքներն աշխարհում այլ օպերատորների հետ, որոնք երրորդն են շուկա մուտք գործել, ապա տեսնում եմ, որ մերը լավագույններից մեկն է:
2012թ. երեք եռամսյակների արդյունքով Orange-ի եկամուտներն աճել են 46%-ով, ընդ որում, շուկան աճել է միջինը 3-4%-ով: Մեր բաժանորդային բազայի աճը տեսանելի է անգամ անզեն աչքով՝ բազմաթիվ մարդկանց հեռախոսահամարներ սկսվում են 055 եւ 095 թվերով:
- Կարծիք կաէ, որ մրցակիցների միջեւ հիմնական պայքարը կլինի տվյալների փոխանցման շուկայում: Ի՞նչ կարծիքի եք:
- Վերջին 3,5 տարիների ընթացքում մենք ավելացրել ենք մեր ձայնային ծառայությունների բաժանորդների թիվը 0-ից մինչեւ 520 հազար, ինչը ցույց է տալիս մեր արագ աճը ձայնային ծառայությունների ոլորտում: Ձայնային ծառայությունների աճի տեմպի ցուցանիշը վերջին մեկ տարվա ընթացքում կազմել է ավելի քան 60%: Այնպես որ, չի կարելի ասել, որ ձայնային ծառայությունների բոլոր ռեսուրսները սպառվել են:
MNP-ի ներդրումը նոր թափ կհաղորդի ձայնային ծառայությունների աճին: Ամեն ինչ կախված կլինի օպերատորների ջանքերից, սպասարկման որակից, նրանց նորարար եւ մրցունակ առաջարկներից:
Ինչ վերաբերում է տվյալների փոխանցմանը, ապա այստեղ իսկապես աճի մեծ հեռանկարներ կան: Մենք ներկա պահին ամենասկզբում ենք, երբ զարգանում է, այսպես կոչված, «բազիսային ինտերնետը», իսկ ինչ վերաբերում է բովանդակությանը, ապա ամեն ինչ դեռ առջեւում է:
- 2009-ին Փարիզում այցելեցի Orange-ի R&D բաժանմունքը, որտեղ ծանոթացա այն տեխնոլոգիաներին, որոնք Խումբը ներդնում է տարբեր երկրներում: Առավել հիշարժան էին բարձր հստակությամբ հեռուստատեսային ծառայությունները: Ե՞րբ կարելի է ակնկալել նման լուծումներ մեր շուկայում:
- Այսօր մեր առջեւ կանգնած են տեխնոլոգիական զարգացման բազմաթիվ հարցեր մեր կողմից արդեն տրամադրվող ծառայությունների ոլորտում: Լինելով Ֆրանս Տելեկոմ-ի դուստր՝ Orange Armenia-ն մուտք ունի դեպի մեր մայր ընկերության կողմից մշակած նորարարական տեխնոլոգիաներ. My-Fi, Flybox լուծումները, բարձր հստակությամբ ձայնային ծառայություններ (HD voice)՝ սրանք բոլորը France Telecom-ի տեխնիկական կենտրոնի մշակումներն են:
Ինչ վերաբերում է թվային հեռուստատեսության ծառայություններին, ապա մենք չենք կարողանա այն տրամադրել, քանի դեռ չունենք ֆիքսված լայնաշերտ կապուղիներ: Մենք կվերադառնանք այս հարցին, երբ կզգանք, որ բջջային ցանցերում աճի հնարավորությունները սկսում են սպառվել:
- Ինչպիսի՞ն է ընկերության ֆինանսական վիճակը:
- 2012-ին մեր եկամուտները կազմել են ավելի քան 20 մլրդ դրամ` աճելով 48%-ով:
Մենք ընթացիկ գործառնություններով արդեն դրական բալանսի մակարդակում ենք, ֆինանսիստների լեզվով ասած՝ EBITDA-ն դրական է: Աճում են եկամուտները, ինչը մեզ թույլ է տալիս անցյալ տարվա վերջից ինքնուրույն հոգալ մեր գործառնական ծախսերը:
2013-ի վերջից մեր եկամուտները թույլ են տալու ոչ միայն հոգալ ընթացիկ ծախսերը, այլեւ ներդրումներ կատարել նորարարությունների եւ ցանցի զարգացման մեջ:
- Orange-ը Հայաստանում iPhone-ի պաշտոնական դիստրիբյուտորն է: Ինչո՞ւ է հայկական շուկայում այդ սմարթֆոնի ձեռք բերումը օպերատորից անհամեմատ ավելի թանկ, քան այլ շուկաներում: Մասնավորապես, ԱՄՆ-ում եւ Եվրոպայում դրա արժեքը ընդամենը $200 է կազմում:
- Ձեր կողմից նշված գինը կապի օպերատորների կողմից սուբսիդավորումից հետո ձեւավորված գինն է: Orange-ը ոչ միայն iPhone-ի միակ պաշտոնական դիստրիբյուտորն է, այլեւ միակ օպերատորն է հայկական շուկայում, որը սուբսիդավորում է բաժանորդավճարը:
Հայաստանում մենք ավելի փոքր չափով ենք սուբսիդավորում iPhone-ի գները, քան Ֆրանսիայում եւ ԱՄՆ-ում, այն պարզ պատճառով, որ ԱՄՆ-ում օպերատորի մեկ բաժանորդից գոյացած միջին ամսական եկամուտը մոտ $50 է կազմում, Ֆրանսիայում՝ մոտ $35-40, իսկ Հայաստանում՝ ընդամենը $12-15: Հետեւաբար, սուբսիդավորումը եւս չի կարող այդքան մեծ լինել:
Ինչ վերաբերում է գնին առանց սուբսիդավորման, ապա France Telecom-ը գլոբալ համագործակցության մասին պայմանագիր ունի Apple-ի հետ, ինչը թույլ է տալիս բավականին մրցունակ լինել հայկական շուկայում: Թույլ տվեք գաղտնիք բացել. Apple-ի արտադրանքի գնային մարժան մեզ մոտ 10%-ից ցածր է:
Գնից բացի մարդկանց հետաքրքրում է նաեւ երաշխիքային սպասարկումը, ու եթե գնված սմարթֆոնի հետ ինչ-որ բան պատահի, հաճախորդը միշտ կարող է հույս դնել մեզ վրա:

10:44 | 27.03.13 | Интервью | exclusive 159996
Уже более трех лет Orange работает на телекоммуникационном рынке Армении, u уже полгода, как во главе этого оператора стоит новый генеральный директор, нацеленный на рост доли рынка компании в условиях жесткой конкурентной борьбы. О методах роста на рынке в интервью Itel.am рассказал генеральный директор Orange Armenia Франсис Желибтер.
- Господин Желибтер, уже полгода, как Вы «у руля» Orange Armenia. Как вам работается в Армении? Какие у Вас были ожидания при начале работы здесь и оправдываются ли они?
- Отвечая, разделю личную часть от профессиональной. Еще до приезда в Армению, я знал, что у компании молодой персонал, что она динамична и инновационна. Работая здесь, я убедился в этом. В последнее время мы представили ряд новых инновационных услуг, таких как «Orange 1» и «Orange Merci», а также постоянно улучшаем работу технического и IT-департаментов. По результатам исследования независимой международной немецкой компании «P3 Communications», проведенного по по всей Европе по заказу Группы Франс Телеком-Orange, сеть 3G+ Оранж Армения признана лидером качества мобильного интернета в Армении.
Теперь о личном: я успел познакомиться с Ереваном и поездить по стране, был и на севере и на юге, был в больших городах, в Капане, Горисе, на Севане, в маленьких селах, но еще многое впереди. Мне очень нравится жить и работать здесь. В августе я уже рассказывал, что это не первый мой приезд в Армению, но в этот раз я смог более детально познакомиться со страной и с людьми, и это не меньшая часть моего интереса к работе в Армении.
- Внесли ли Вы какие-либо коррективы в менеджмент Orange Armenia, или преимущественно продолжаете дело, начатое вашим предшественником?
- Я создал новый орган управления компанией – исполнительный комитет (Executive committee), в который входят 7 директоров, принимающих решения по основным направлениям развития компании. Заседания совета происходят еженедельно, в ходе которых принимаются ключевые решения, касающиеся текущего развития. Цель изменения - повышение динамики и регулярности принятия решений в компании.
У нас есть также координационный комитет, встречи которого происходят реже - раз в месяц - они проходят в более широком составе и на них менеджеры более детально обсуждают вопросы развития бизнеса.
Менеджеров компании я не менял, они остались на прежних позициях. Кадровые изменения были бы странными, поскольку компания достаточно бурно и успешно развивается.
- В чем заключаются ваши стратегические приоритеты в качестве главы Orange Armenia?
- Первое – это, естественно, рост числа наших клиентов как в области голосовых услуг, так и интернета - это то, что я называю количественным ростом компании.
Второе - постоянное улучшение качества обслуживания. В техническом плане это касается расширения покрытия и улучшения его качества, в нетехническом - обслуживания в магазинах, совершенствования услуг колл-центра и так далее. В настоящее время мы работаем над тем, что на нашем жаргоне называется customer experience – потребительский опыт, и анализируем все наши процессы, чтобы улучшить и упростить их там, где это нужно.
Регулятор принял решение ввести с 1 января 2014г. услугу переносимости телефонных номеров (Mobile Number Portability). Это очень важно, поскольку данная услуга повышает свободу выбора клиента. Сейчас мы работаем с нашими коллегaми-операторами над разработкой детального плана внедрения MNP, после чего начнем работать над техническим исполнением.
- Глава одной из конкурирующих с Orange телекоммуникационных компаний в недавнем интервью сказал нам, что MNP будет внедряться не на всей территории Армении, а частично, только там, где есть покрытие всех трех операторов.
- Сегодня операторы покрывают около 95-96% населения Армении и по мере развития сетей покрытие достигнет чуть более 98%. Последний процент покрытия – это самое сложное, ни в одной стране нет 100%-ного покрытия. Франция гордится тем, что создала систему GSM в 1990г. и покрытие там составляет сегодня около 99%.
Так что, с 1-го января 2014г. 96% населения Армении смогут воспользоваться услугой MNP. Это хорошая возможность для клиента выбирать того оператора, услуги которого ему нравятся, не меняя при этом номер.
- Orange Armenia подбирается ко второму месту на армянском рынке сотовой телефонии, в то время как рост голосовых услуг в Армении, кажется уже прошел фазу бурного роста.
- Сегодня мы занимаем первое место в Армении в сегменте мобильного интернета, а также занимаем 17-18% рынка голосовых услуг. Это очень неплохой показатель после 3.5 лет жизни компании на рынке. Когда я сравниваю наш результат с другими операторами в мире, которые пришли на рынок третьими, наш показатель - один из лучших.
За 3 квартала 2012 года доходы Orange выросли на 46% в то время, когда рынок рос в среднем на 3-4%. Рост нашей абонентской базы заметен и невооруженным глазом - вокруг множество людей с номерами, начинающимися на 055 и 095.
- Есть мнение, что дальнейшие перспективы развития голосовых услуг в Армении невелики, и основная борьба между конкурентами развернется на рынке передачи данных. Что Вы думаете об этом?
- За последние 3.5 года мы увеличили число наших абонентов голосовых услуг с 0 до 520 тысяч человек, что наглядно демонстрирует наш бурный рост по голосовым услугам. Показатель роста доходов по голосовым услугам за последний год составил у нас более 60%. Так что нельзя сказать, что все ресурсы развития голосовых услуг исчерпаны.
Внедрение MNP даст новый толчок росту голосовых услуг. Все будет зависеть от усилий операторов, качества сервиса, их инновационных и конкурентоспособных предложений.
Что касается передачи данных, тут действительно есть большие перспективы роста. Мы сейчас находимся в самом начале, когда развивается так называемый «базисный интернет», а что касается контента – все еще впереди.
- В 2009 году я посетил в Париже R&D подразделение Orange, где мы ознакомились с технологиями, которые группа внедряет в разных странах. Особенно запомнилась телевизионные услуги в высоком разрешении. Когда можно ожидать подобное решение на нашем рынке?
- Сегодня перед нами стоит множество задач по технологическому развитию в области уже предоставляемых нами услуг. Orange Армения, будучи филиалом France Telecom, легко имеет доступ к инновационным технологиям, разработанным нашей материнской компанией: наш продукт My-Fi, Flybox, голосовые услуги в высоком разрешении (HD voice) - это изобретения техноцентра France Telecom.
Что касается услуг цифрового телевидения, то мы не сможем предоставлять ее, пока у нас нет фиксированных широкополосных каналов связи. Мы вернемся к этому вопросу, когда почувствуем, что возможности роста в мобильных сетях начинают исчерпываться.
- Каково финансовое положение компании?
- В 2012 году наши доходы достигли более чем 20 млрд драмов, увеличившись на 48%.
Мы уже находимся нa уровне позитивного баланса по нашим текущим операциям. Говоря на языке финансистов, EBITDA стал позитивным. Растут доходы, что позволяет нам с конца прошлого года самостоятельно покрывать операционные расходы.
С конца 2013 года наши доходы позволят не только покрывать текущие расходы, но и делать инвестиции в инновации и в развитие сети. Это будет следующий этап нашего развития.
- Orange – официальный дистрибютор iPhone в Армении. Почему на армянском рынке приобретение данного смартфона даже в привязке к оператору обходится значительно дороже, чем на других рынках. В частности, в США и Европе его стоимость с подпиской составляет всего $200?
- Указанные вами цены - это стоимость после субсидирования операторами связи. Orange - не только единственный официальный дистрибютор iPhone, но также единственный оператор на армянском рынке, который субсидирует абонентскую плату.
В Армении мы субсидируем цены iPhone в меньшей степени, чем во Франции и США по простой причине: среднемесячный доход оператора с одного абонента в США составляет около $50, во Франции - около $35-40, а в Армении - $12-15. Поэтому и субсидирование не может быть таким большим.
Что же касается цен без субсидирования, у France Telecom есть контракт с Apple о глобальном сотрудничестве, что позволяет быть достаточно конкурентными на армянском рынке. Открою вам секрет: маржа по продуктам Apple составляет у нас ниже 10%.
Помимо цены, людей волнует также гарантийное обслуживание, и если с приобретенным смартфоном что-то произойдет, клиент всегда может рассчитывать на нас.