12:47 | 25.04.13 | Նորություններ | 3027
Ապրիլի 26-ին ժամը 15.30-ին Բյուրոկրատ գրախանութում տեղի կունենա Բրիտանական ֆիլմերի 11-րդ փառատոնի շրջանակում կազմակերպված ֆիլմերի լավագույն գրախոսականի մրցույթի մրցանակաբաշխության արարողությունը:
Հայաստանում ֆիլմերի գրախոսության եւ կինոքննադատության զարգացմանն աջակցելու նպատակով փառատոնի շրջանակում Բրիտանական խորհուրդը, Երեւանում Բրիտանական դեսպանատունը եւ փառատոնի գլխավոր հովանավոր ԱրմենՏել ընկերությունը Կինոքննադատների եւ կինոլրագրողների հայկական ասոցիացիայի հետ համատեղ հայտարարել են ֆիլմերի լավագույն գրախոսականի մրցույթ:
Մասնակիցները պետք է գրեին փառատոնում ընդգկված ֆիլմերին նվիրված գրախոսություն, իսկ լավագույն երեք աշխատանքի հեղինակները կպարգեւատրվեն մրցանակներով, հայտնել են Արմենտելում:
Բրիտանական ֆիլմերի փառատոնի շրջանակում գրախոսականի մրցույթը հայտարարվում է երկրորդ տարին շարունակ: Մրցույթին կարող էին մասնակցել բոլոր ցանկացողները: Այս տարի մարտի 6-ից-17-ը մասնակիցները գրել են փառատոնի ֆիլմերի վերաբերյալ գրախոսականներ, որոնք տեղադրվել են www.britfilms.am կայքում:
Այս տարի մրցույթին ներկայացվել էր 25 գրախոսական, որոնցից ժյուրին առանձնացրել էր երեք լավագույններին: Մրցույթի առաջին մրցանակակիրն է «Առավոտ» օրաթերթի լրագրող Գոհար Հակոբյանը, ով կպարգեւատրվի Apple iPad 4-ով:
«Ես մասնագիտության բերումով տեղեկացված եմ, թե ինչ մրցույթներ կան, բայց ունեմ սկզբունք` այն է մասնակցել միայն հեղինակավոր մրցույթներին: Եթե որեւէ մրցույթ կապ ունի Բրիտանական խորհրդի հետ, ապա վստահ եմ, որ այդ մրցույթի նշաձողը բարձր է եւ աշխատանքներն էլ քննում են մասնագիտական եւ անաչառ ժյուրին: Ես հպարտ եմ, որ մասնակցելով այս մրցույթին, արժանացել եմ գլխավոր մրցանակին: Հաճելի հույզեր ապրեցի` տեղեկանալով այդ մասին»,- ասել է Գոհար Հակոբյանը:

The awards ceremony of the contest of best review of the films within the 11th British Film Festival will be held in Bureaucrat bookstore at 15:30 on April 26.
To support development of film review and cinema criticism in Armenia, the British Council, British Embassy to Armenia and general sponsor of the festival ArmenTel jointly with the Armenian Association of Film Critics and Cinema Journalists announced the contest of best film review.
The participants should write a review on the films of the festival and the authors of the best 3 works will be awarded, ArmenTel reports.
It's the second consecutive year that the contest of best film review has been announced with the British Film Festival. All the interested persons are eligible to take part in the contest. The participants of the contest held on March 6 -17 wrote reviews on the festival films which are available on www.britfilms.am.
25 review took part in the contest this year and the jury selected three of them as the best. Gohar Hakobyan, correspondent of "Aravot" daily, got the first prize - Apple iPad 4.
"As a journalist, I am aware of the contests but I have a principle to only take part in the authoritative contests. If any contest is linked to the British Council, I am sure the standards of the contest are high and the works are examined by professional and impartial jury. I am proud to have taken part in the contest and awarded the grand prize. I had pleasant emotions when I learnt about it", said Gohar Hakobyan.