14:02 | 08.05.13 | Նորություններ | 3422
Մայիսի 11-12-ը Երեւանում կանցկացվի հինգերորդ Բարքեմփ ոչ պաշտոնական կոնֆերանսը՝ նվիրված տեղեկատվական տեխնոլոգիաներին:
ԲարՔեմփ Երեւան 2013-ի գլխավոր գործընկերն է Օրանժ Արմենիան: Ընկերության գլխավոր տնօրեն Ֆրանսիս Ժելիբտերն այսօր Երեւանում ասել է, որ Օրանժը, արդեն երկրորդ տարին անընդմեջ հովանավորելով ԲարՔեմփ Երեւան-ը, փորձում է ակտիվ դերակատարում ունենալ Հայաստանի վեբ-միջավայրի կատարելագործմանն աջակցելու գործում: Ընկերությունը, «չկոնֆերանսը» հովանավորելուց բացի, վերջինիս մասնակիցներին տրամադրելու է անվճար ինտերնետ:
«Վստահ ենք, որ այն բացառիկ միջավայրը, որը կստեղծվի Բարքեմփի ժամանակ, մտքերի ու փորձի փոխանակման յուրահատուկ հարթակ կստեղծի», - ասել է Ֆրանսիս Ժելիբտերը:
ԲարՔեմփ Երեւան 2013-ի կազմակերպիչ թիմի անդամ Արփինե Գրիգորյանը տեղեկացրեց, որ այս տարի միջոցառմանը ելույթ ունենալու համար հրավիրվել է Google-ի ամերիկյան կենտրոնակայանում աշխատող ավագ ծրագրավորող Դեւիդ Գարսիա Քինթասը, ճգնաժամային քարտեզագրության եւ սոցիալական մեդիայի ռազմավարության մասնագետ Անահի Այալա Իակուչին, ինչպես նաեւ ռուսաստանյան ՌԻԱ-Նովոստի գործակալության ինֆոգրաֆիկաների եւ վիզուալիզացիաների մասնագետներ Ֆիլիպ Կացը եւ Միխայիլ Դունաեւը: Հյուրերը դասախոսություններ կկարդան եւ վարպետության դասեր կանցկացնեն միջոցառման մասնակիցների համար:
Միջոցառումն անցկացվելու է Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանի Փարամազ Ավետիսյան մասնաշենքում: Երեւանյան Բարքեմփի հովանավորներն ու աջակիցներն են Լրատվության այլընտրանքային ռեսուրսներ ծրագիրը եւ Ինտերնյուս Հայաստանը ԱՄՆ ՄԶԳ աջակցությամբ, ռուսաստանյան RIA Novosti գործակալությունը եւ SFL ընկերությունը։
Ոչ պաշտոնական կոնֆերանսին մասնակցության հայտ ուղարկելու եւ այլ մանրամասներին կարելի է ծանոթանալ www.barcamp.am կայքում:

14:02 | 08.05.13 | Новости | 3449
11-12 мая в Ереване пройдет пятая неофициальная конференция Баркемп, посвященная информационным технологиям.
Генеральным партнером БарКемп Ереван 2013 выступает компания Оранж Армения. Гендиректор компании Франсис Желибтер заявил сегодня в Ереване, что Оранж, уже второй год подряд спонсируя БарКемп Ереван, старается играть активную роль в содействии развитии веб-сферы Армении. Кроме спонсирования «неконференции», компания также предоставит ее участникам бесплатный интернет.
«Мы уверены, что та особенная атмосфера, которая будет создана в ходе БарКемп, создаст уникальную площадку для обмена идеями и опытом», - сказал Франсис Желибтер.
Член организаторской команды БарКемп Ереван 2013 Арпине Григорян сообщила, что в этом году для выступления на мероприятии приглашен старший программист американской штаб-квартиры Google Дэвид Гарсия Кинтас, специалисты по инфографике и визуализациям РИА Новости Филип Кац и Михаил Дунаев. Гости прочитают лекции и проведут мастер-классы с участниками мероприятия.
Мероприятие будет проходить в Американском университете Армении. Спонсорами и партнерами Ереванского БарКемпа выступают Программа альтернативных медиа ресурсов и Интерньюс Армении при содействии USAID, Российское информационное агентство РИА Новости и компания SFL.