09:58 | 03.09.13 | Նորություններ | 3019
Ինչպես հաղորդում է РБК-ն` վկայակոչելով Reuters-ը, ակնկալվում է, որ գործարքը կավարտվի 2014 թվականի I-ին եռամսյակում: Գործարքի պայմանների մեջ մտնում է ընկերության պատենտների օգտագործման եւ բջջային սարքերի արտադրության իրավունքի ձեռքբերումը:
Nokia-ն բջջային բիզնեսի վաճառքից հետո մտադիր է կենտրոնանալ բիզնեսի այլ ուղղությունների վրա, մասնավորապես, քարտերի եւ նավիգացիոն համակարգերի մշակման վրա:
Nokia տնօրենների խորհրդի նախագահ Ռիստո Սիիլասմաան վստահություն է հայտնել, որ այս գործարքը ամենաճիշտ որոշումն է ընկերության եւ բաժնետերերի համար:
Ֆիննական ընկերությունը, որը ժամանակին բջջային հեռախոսների շուկայում առաջատար էր, վերջին տարիներին ճգնաժամ էր ապրում` զիջելով Samsung-ի եւ Apple-ի հետ մրցակցությունում: 2013 թվականի երկրորդ եռամսյակում Nokia հեռախոսների վաճառքները վերջին ութը տարիներին ռեկորդային ցածր մակարդակի էին հասել:
Nokia-ն 2011 թվականից համագործակցում էր Microsoft-ի հետ` որպես բջջային օպերացիոն համակարգ օգտագործելով Windows Mobile-ը:

09:58 | 03.09.13 | Новости | 3004
Как сообщает РБК, ccылаясь на  Reuters, ожидается, что сделка будет завершена в I квартале 2014 года. В условия сделки входит приобретение прав на использование патентов компании и производства мобильных устройств.
После продажи мобильного бизнеса Nokia намерена сосредоточиться на других направлениях бизнеса, в частности, на разработке карт и систем навигации.
Председатель совета директоров Nokia Ристо Сииласмаа выразил уверенность в том, что сделка по продаже стала самым правильным решением для компании и ее акционеров.
Финская компания, которая некогда была лидером на рынке мобильных телефонов, в последние годы переживала кризис, проигрывая конкуренцию Samsung и Apple. Во втором квартале 2013г. продажи телефонов Nokia упали до рекордно низкого уровня за последние восемь лет.
Nokia сотрудничала с Microsoft с 2011 года, используя в качестве мобильной операционной системы Windows Mobile.