13:23 | 16.10.13 | Նորություններ | 4684
Գրքի մրցույթն անցկացվում է 4 ժանրերում՝ պատմվածք, վեպ, հեքիաթ եւ պոեզիա: Հայտերն ընդունվում են մինչեւ դեկտեմբերի 26-ը: Ինչպես այսօր ասել է Orange Արմենիա-ի մարքեթինգի տնօրեն Արամ Մկրտչյանը, մրցանակաբաշխությունը տեղի կունենա 2014թ. մարտի 28-ին: Մրցույթի բոլոր ժանրերում հաղթող ստեղծագործությունների հեղինակները կստանան դրամական պարգեւներ՝ 300 հազարական դրամ, բացառությամբ հատուկ «Ժողովրդական մրցանակի»:
Ընթերցողները հնարավորություն կունենան քվեարկել իրենց նախընտրած ստեղծագործության օգտին Ֆեյսբուք սոցիալական ցանցի միջոցով: «Ժողովրդական մրցանակի» կարժանանա ընթերցողների քվեարկության արդյունքում առավելագույն թվով ձայներ հավաքած ստեղծագործությունը՝ անկախ ժանրից:
Հիմնական հաղթողներին որոշելու է ժյուրին, որի կազմում է լինելու Orange Գրքի մրցանակ 2012-ի հաղթողներից մեկը:
«Ես ինքս կարդացել եմ անցած տարիների հաղթողների գործերը, էապես փոխվել է իմ անձնական տեսակետը հայ ժամանակակից գրականության վերաբերյալ»,- ասել է Արամ Մկրտչյանը՝ նշելով, որ այս մրցույթը «իր մեծ լուման է ներդնում ժամանակակից գրականության զարգացման մեջ»:
Orange Գրքի մրցանակ 2013-ն անցկացվում է «Հայ գրքի կենտրոն» ՀԿ-ի աջակցությամբ: ՀԿ-ի տնօրեն Մկրտիչ Մաթեւոսյանն ասել է, որ հայ գրողները պոեզիայի կողմնակից են, սակայն վերջին տարիներին ակտիվացել է նաեւ վեպի ժանրը: Նա Orange ընկերությանն առաջարկել է անգլերեն եւ ֆրանսերեն լեզուներով թարգմանել անցած տարիների հաղթողների ստեղծագործությունները, բացի այդ ներկայացնել դրանք էլեկտրոնային տարբերակով:
Orange Գրքի մրցանակի այս տարվա նորարարություններից կլինի այն, որ հաղթողների ստեղծագործությունները «Հայ գրքի կենտրոն» ՀԿ-ն կհրատարակի կոմիքսային տարբերակով:

13:23 | 16.10.13 | News | 4735
The Book Prize is held in 4 genres - story, novel, fairy tale and poetry. The application deadline is December 26. Orange Armenia Marketing Director Aram Mkrtchyan said today, the awards ceremony will take place on March 28, 2014. The authors of the winning pieces in all the genres will be awarded money prizes - AMD300 thousand each - except for the special "People's Prize".
The readers will be able to vote for the works on Facebook social network. The work having received the maximum votes irrespective of the genre through readers' voting will be awarded "People's Prize".
The main winners will be selected by the jury including one of the winners of Orange Book Prize 2012.
"I personally read the works of the previous years' winners, and my viewpoint on Armenian contemporary literature considerably changed", said Aram Mkrtchyan noting that "the contest makes its big contribution to the development of Armenian contemporary literature".
Orange Book Prize 2013 is held with the support of "Armenian Book Center " NGO. Director of the NGO Mkrtich Matevosyan said that Armenian writers are more inclined to poetry but the novel has activated over past years. He offered Orange to translate the works of the previous years' winners into English and French and work out their electronic versions.
One of the innovations of Orange Book Prize this year will be "Armenian Book Center's"  publication of the winners' works in comics version.