14:40 | 11.11.13 | Նորություններ | 5417
Orange Հիմնադրամը եւ «Շեն» բարեգործական հասարակական կազմակերպությունը շարունակում են Հայաստանի համայնքների զարգացմանն ուղղված բարեգործական ծրագրերի իրականացումը: Գեղարքունիքի մարզում կյանքի են կոչվել գյուղում հասարակական կյանքի բարելավմանն ուղղված երկու նոր նախաձեռնություններ, որոնք հնարավոր է իրականացնել սարքավորումների, կահույքի եւ ժամանակակից տեխնոլոգիաների տրամադրմամբ:
Առաջին նախաձեռնությունն իրականացվել է Orange Հիմնադրամի բարեգործական ծրագրերի շրջանակներում: Գեղարքունիքի մարզի Կարճաղբյուր գյուղի նորակառույց մանկապարտեզն այսուհետ երեխաներին կընդունի գեղեցիկ կահավորված շենքում: Կարճաղբյուրը 2300 բնակիչ ունեցող մեծ գյուղ է: Ծրագրի իրականացման համար Orange Հիմնադրամը հատկացրել է 3 800 000 դրամ:
Երկրորդ նախաձեռնությունն իրականացվել է 2800 բնակիչ ունեցող եւ Ադրբեջանի սահմանից ոչ հեռու գտնվող Մեծ Մասրիկ գյուղում, որտեղ ստեղծվել է Orange-ի լայնաշերտ ինտերնետով զինված համակարգչային կենտրոն: Գյուղի բնակիչներն առաջին անգամ հնարավորություն ունեն ձեռք բերել համակարգչային գիտելիքներ եւ օգտվել ինտերնետից:
Նորաբաց համակարգչային կենտրոնը զինված է 7 համակարգիչներով, տպիչ սարքով, Orange-ի MyFi 3G երթուղիչով, որն ապահովում է մինչեւ 21.6 Մբ/վ ներբեռնման արագություն: Ծրագրի իրականացման համար Orange-ն, ընդհանուր առմամբ, հատկացրել է 2 348 860 դրամ:
«Մենք գիտենք, որ հեռավոր գյուղերը սովորաբար ավելի շատ ուշադրության եւ հոգատարության կարիք ունեն: Գիտենք նաեւ, թե որքան կարեւոր է այնպես անել, որ այստեղ ապրող մարդիկ չլքեն իրենց գյուղերը », - ասել է Orange Արմենիա ընկերության գլխավոր տնօրեն եւ Orange Արմենիա Հիմնադրամի խորհրդի նախագահ Ֆրանսիս Ժելիբտերը:

14:40 | 11.11.13 | Новости | 5371
Фонд Orange и благотворительная общественная организация «Шен» продолжают реализацию совместных благотворительных программ, направленных на развитие областей Армении.
Две новые инициативы, направленные на улучшение общественной жизни Гегаркуникского марза, будет возможно реализовать посредством предоставления их жителям оборудования, мебели и современных технологий.
Первая инициатива реализована в рамках благотворительных программ Фонда Orange. Новое, полностью оборудованное здание детского сада села Карчахбюр Гегаркуникского марза уже готово принять детей. В селе на сегодняшний день проживает 2300 человек. На реализацию проекта Фонд Orange выделил 3,8 млн. драмов.
Вторая инициатива реализована в селе Мец Масрик, число жителей которого составляет 2800 человек. Село находится недалеко от границы с Азербайджаном. Благодаря содействию компании, в селе действует компьютерный центр с широкополосным интернетом от компании Orange. Жителям села предоставлена возможность получить компьютерные навыки и пользоваться интернетом.
Центр оборудован семью компьютерами, принтером, маршрутизатором MyFi 3G, который обеспечивает скорость скачивания до 21,6 Мгб/с. На данный проект компания Orange в общей сложности выделила 2 348 860 драмов.
«Мы знаем, что отдаленные села в большей степени нуждаются во внимании и заботе. Знаем также и то, насколько важно сделать так, чтобы люди не оставляли свои села», - сказал гендиректор компании Orange Армения и председатель совета Фонда Orange Армения Франсис Желибтер.