16:41 | 10.01.14 | Նորություններ | 4884
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, BirthLink ՀԿ տնօրեն Քեթի Մելորը եւ Հայաստանի գլխավոր նեոնատոլոգ Պավել Մազմանյանն այցելել են Արարատի մարզի Վեդիի եւ Արտաշատի հիվանդանոցների նորածնային խնամքի բաժանմունքներ:
Այս հիվանդանոցները հագեցվել են վերակենդանացման ներկառուցված համակարգով` նորածինների ինտենսիվ խնամքի համար նախատեսված ինկուբատորով, շնչառական դժվարություններ ունեցող երեխաների մոնիտորինգի եւ վերահսկման սարքավորումներով:
«Ծրագիրն ուղղված է Հայաստանում նորածնային մահացության կրճատմանը: Այդ նպատակին հասնելու համար ամենակարեւոր քայլը մարզերում բժշկական ծառայությունները բարելավելն ու մատչելի դարձնելն է: Ծրագրում ներառված՝ մարզերի եւ մայրաքաղաք Երեւանի հիվանդանոցներն արդեն ապահովվել են կենսական կարեւորություն ունեցող սարքավորումներով: Շատ հաճախ նորածիններին Երեւան` ժամանակակից սարքավորումներով ապահոված հիվանդանոց տեղափոխելն անարդյունավետ է` ժամանակի կորստի պատճառով: Մարդիկ մարզերում պետք է ունենան բժշկական ծառայություններ ստանալու հավասար հնարավորություններ, հատկապես, երբ խոսքը վերաբերում է նորածիններին»,-նշել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն արդեն 6 տարի համագործակցում է «BirthLink» ՀԿ հետ` նպաստելով Հայաստանում մանկական մահացության մակարդակի նվազեցմանն ուղղված ծրագրերի իրականացմանը:
Այս ժամանակահատվածում Հայաստանի 34 բուժհաստատություններում (12-ը Երեւանում եւ 22-ը մարզերում), տեղադրվել է մոտ 465 մլն դրամ ընդհանուր արժողության սարքավորում:

16:41 | 10.01.14 | Новости | 4911
Гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян, глава НПО BirthLink Кети Мелор и главный неонатолог Армении Павел Мазманян посетили отделения для новорожденных в больницах Веди и Арташата Араратского марза.
Эти больницы обеспечены необходимым оборудованием для новорожденных, в частности, инкубатором для интенсивной терапии, оборудованием для мониторинга детей с проблемами дыхательных путей и др.
«Наша программа нацелена на сокращение смертности среди новорожденных. Для достижения этой цели важно повысить уровень медобслуживания в марзах и сделать его более доступным для местных жителей. Больницы столиц марзов и Еревана уже обеспечены необходимым оборудованием. У жителей сел должны быть равные возможности в вопросе получения медицинских услуг, особенно если речь идет о новорожденных», - сказал гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.
На протяжении последних 6 шести лет ВиваСелл-МТС сотрудничает с общественной организацией BirthLink для реализации программ по сокращению смертности среди новорожденных. За этот период в 34 медучреждениях Армении (12 – в Ереване, 22 – в марзах) установлено оборудование на общую сумму в 465 млн драмов.