14:40 | 15.01.14 | Նորություններ | 5375
ԱրմենՏել ընկերությունը (ապրանաքանիշը Beeline) սոցիալական ծրագիր է իրագործել Արմավիրի մարզի Երվանդաշատ սահմանամերձ համայնքի երեխաների համար։
ԱրմենՏել, Mothercare եւ Promoto ընկերությունների ներկայացուցիչներն այցելել են Երվանդաշատ եւ համայնքի մինչեւ 10 տարեկան բոլոր երեխաներին նվիրել են խաղալիքներ եւ հագուստ, իսկ համայնքի գրադարանին` հայկական պատմության եւ արվեստի մասին նոր գրքեր։
«Հայաստանում սահմանամերձ գյուղերի աջակցությանն ուղղված ծրագիրն առաջինն էր, որ իրականացվեց իմ ղեկավարության ժամանակ: 2013 թվականի հուլիսին մենք օգնեցինք Չինարի գյուղի երեխաներին, իսկ հիմա մեր ուշադրության կենտրոնում է Երվանդաշատ գյուղը: Մենք հպարտ ենք, որ կարողացանք օգնել այս համայնքում ապրող բոլոր երեխաներին»,- նշել է ԱրմենՏել-ի գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը:
Promoto ընկերության հետ համագործակցության շրջանակում 2013 թվականի հուլիսին Չինարի գյուղի ավելի քան 50 աշակերտներ այցելեցին Երեւան: Նրանք հյուրընկալվեցին մանկական եւ զվարճանքի տարբեր կենտրոններում, եղան «Beeline կապի թանգարանում», ծանոթացան օպերատորների աշխատանքին հաճախորդների սպասարկման կենտրոնում:

14:40 | 15.01.14 | News | 5334
ArmenTel (Beeline trademark) held a social campaign for children residing in Ervandashat border community in Armavir region.
ArmenTel, Mothercare and Promoto representatives visited Ervandashat and gifted clothes and toys to all the children of the community aged up to 10, and presented new books on Armenian history and art to the local library.
“The support and assistance program aimed at the Armenian border villages is the first implemented by ArmenTel under my leadership. In July 2013, we rendered assistance to Chinari village children, and presently, Ervandashat has appeared in our spotlight. We pride ourselves for managing to help all children in the community, without any exception. ArmenTel’s corporate social responsibility implies to stretch a hand to people to achieve a better life”, ArmenTel CEO Andrey Pyatakhin said.
Within the framework of Beeline and Promoto partnership project, in 2013, over 50 children studying at Chinari village school paid a visit to various infant and entertainment centers in Yerevan as well as “Beeline Network Museum”, and got acquainted with the work of operators at customer care center.