16:58 | 30.01.14 | Նորություններ | 6006
Orange Հիմնադրամի աջակցությամբ «Մարի Իզմիրլյանի» անվան մանկատան տարածքում այժմ արդեն գործում է կենտրոն` ի սպաս մանկատանը բնակվող եւ տեսողության խնդիրներ ունեցող երեխաների:
Հատուկ սարքավորումներով եւ ուսումնական նյութերով հագեցած այս կենտրոնը կհեշտացնի տեսողության խանգարումներ ունեցող երեխաների ուսումնական գործընթացն ու կնպաստի հետագայում նրանց ինտեգրմանը հասարակություն: Մասնագիտացված ուսումնական նյութերի թվում են տեսողության խանգարումներ ունեցող երեխաների համար նախատեսված գրքերի հավաքածուներ, ինչպես նաեւ ավելի կրտսեր տարիքի երեխաների զարգացմանը նպաստող հատուկ խաղալիքներ:
Այս նախագիծն իրականացվել է 2012թ. Orange Հիմնադրամի մեկնարկած հատուկ ծրագրի շրջանակներում, որի նպատակն է Օրանժ Արմենիա ընկերության աշխատակիցներին հնարավորություն ընձեռել սեփական նախաձեռնությամբ իրականացնել բարեգործական ծրագրեր: Վերոհիշյալ ծրագրի իրականացմանն ուղղված դրամաշնորհը հատկացվել է Օրանժ Արմենիա ընկերության Վաճառքի բաժնի աշխատակից Քրիստինե Վարդանյանին: Սա Orange-ի աշխատակիցների առաջարկների հիման վրա ֆինանսավորվող թվով հինգերորդ ծրագիրն է:
«Orange Հիմնադրամը մեծապես կարեւորում է տեսողության խանգարումներ ունեցող մարդկանց խնդիրները: «Մարի Իզմիրլյանի» անվան մանկատան սաներն այս առումով առավել խոցելի են, սակայն, բարեբախտաբար, օրեցօր զարգացող տեխնոլոգիաները նման երեխաներին աջակցելու ավելի մեծ հնարավորություններ են ընձեռում: Այս նախաձեռնությունը լրացնում է Հայկական Ակնաբուժության Նախագիծ կազմակերպության հետ մեր կողմից իրականացված աշխատանքը, որի շրջանակներում 2011 թ-ից ի վեր ավելի քան 50,000 հոգի ստացել են անվճար ակնաբուժական օգնություն: Ցանկանում եմ հատկապես շնորհավորել Քրիստինեին այս հիանալի նախաձեռնության համար եւ խրախուսել Orange-ի բոլոր աշխատակիցներին շարունակել ներկայացնել մարդկանց կյանքը բարելավող նախագծերի առաջարկներ»,- ասել է Orange Հիմնադրամի խորհրդի նախագահ Ֆրանսիս Ժելիբտերը:
«Մարի Իզմիրլյանի» անվան մանկատունն իրականացնում է կենտրոնական նյարդային համակարգի օրգանական եւ ֆունկցիոնալ ախտահարումներ, բնածին եւ ձեռքբերովի ֆիզիկական արատներ ունեցող մինչեւ 18 տարեկան հաշմանդամ երեխաների շուրջօրյա խնամք ու դաստիարակություն, ուսուցում ու զարգացում, ինչպես նաեւ բուժօգնության կազմակերպում: Ներկայումս մանկատան խնամքի ներքո գտնվում է 93 երեխա, որոնցից 35-ն ունեն տեսողության խնդիրներ:

With the support of the Orange Foundation a newly founded center is now available in «Mary Izmirlyan» orphanage, at the service of children having visual impairment.
The center is equipped with specialized educational materials and equipment to facilitate their educational process and further integration into society. Educational materials contain sets of books for children with visual disabilities, as well as specialized toys to support the development of the younger ones.
This project has been implemented in the scope of the special program launched by the Orange Foundation in 2012, which aims to give a possibility to Orange Armenia employees to lead philanthropic projects on their initiatives. The grant for implementation of this particular project was awarded to Orange Armenia employee Kristine Vardanyan from Sales Department. This is already the 5th project in a row financed based on proposals of Orange employees.
Francis Gelibter, the Chairman of the Orange Foundation Board, noted: “The issues of people with vison disabilities are very important to the Orange Foundation. The pupils of Mary Izmirlyan orphanage with visual impairment are even more vulnerable but, luckily, in the world of developing technologies we now have more opportunities to help them. . With this initiative we are happy to complement the work conducted with Armenian Eye Care Project, in the frames of which more than 50,000 people received free eye care treatment, since 2011. I particularly want to congratulate Kristine for this great initiative and encourage all Orange employees to continue proposing ideas for improving people lives. ”
"Marie Izmirlyan" orphanage is responsible for care and education, training and development, as well as organization of medical care of children under the age of 18 with functional disorders of the central nervous system, innate and acquired physical disabilities. Currently the orphanage is a home to 93 children, out of which 35 have vision impairment.