13:16 | 11.02.14 | Նորություններ | 4936
Հայտնի են դարձել այն ուսանողները, ովքեր Beeline Scholarship ծրագրի հաղթող են ճանաչվել՝ արժանանալով «ԱրմենՏել» ընկերության կողմից տրամադրվող կրթաթոշակներին։
ՀՀ ԿԳՆ ներկայացուցիչների ու անկախ փորձագետներից կազմված հանձնաժողովը ծրագրի երկրորդ փուլում հարցազրույցների ընթացքում 178 ուսանողից ընտրել է  95 հաղթող:
Առավելագույն թվով կրթաթոշակների արժանացել են Երեւանի պետական համալսարանի ուսանողները: Ընդհանուր առմամբ, նրանք կազմում էին հաղթողների 30%, որոնց հաջորդում է Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանը: Այս համալսարանից կրթաթոշակ կստանա ծրագրի շրջանակում հաղթող ճանաչված ուսանողների 12.5%: Ակտիվ մասնակցություն են ցուցաբերել նաեւ Երեւանի պետական լեզվաբանական համալսարանի, Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանի եւ Հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի ուսանողները:
Կրթաթոշակների համար պայքարում էին նաեւ մարզերում գործող համալսարանների ուսանողները: Այստեղ առաջատարն էր Վանաձորի պետական մանկավարժական ինստիտուտը, որտեղից երեք ուսանող կստանա կրթաթոշակ:
Հաղթող մասնակիցների շրջանում տոկոսային հարաբերությամբ գերիշխում են աղջիկները` կազմելով  կրթաթոշակին արժանացած ուսանողների 70%–ը։
Beeline Scholarship ծրագիրը եւս մեկ անգամ ապացուցեց, որ հայ երիտասարդները տաղանդաշատ են եւ խելացի։ Վստահ եմ, որ նրանց լավ ապագա է սպասվում, քանի որ այս երիտասարդներն իրենց ստեղծարար եւ նորարար մտածողությամբ հիացրեցին հանձնաժողովի բոլոր անդամներին եւ ապացուցեցին, որ կարողանում եմ քայլել ժամանակակից աշխարհի պահանջներին ընդառաջ։ «ԱրմենՏել» ընկերության  աջակցությամբ իրականացվող բոլոր ծրագրերը հետապնդում են մեկ հիմնական նպատակ՝ դարձնել մարդկանց կյանքն ավելի լավ, եւ այս ծրագիրը համարում եմ այդ նպատակին հասնելու լավագույն դրսեւորումներից մեկը»,- նշել է «ԱրմենՏել» ընկերության գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը:
«Մեզ համար ուրախալի էր տեսնել, թե որքան հետաքրքրական ու նորարար են ուսանողների առաջարկները: Հանձնաժողովը մի քանի  օր շարունակ լսում էր ուսանողներին եւ ընտրել է լավագույններին: Հուսով եմ, նրանք կկարողանան կյանքի կոչել իրենց գաղափարները»,- նշել է Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան մասնաճյուղի տնօրեն Արեւիկ Սարիբեկյանը:
Նշենք, որ Beeline Scholarship ծրագիրն իրականացվում է Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան մասնաճյուղի, ՀՀ ԿԳ նախարարության հետ համատեղ եւ նպատակ ունի աջակցել Հայաստանի պետական ԲՈՒՀ-երի վճարովի համակարգում սովորող ուսանողներին: «Beeline Scholarship» ծրագրին մասնակցելու հայտ էր ներկայացրել 568 ուսանող:
Կրթաթոշակից բացի, հաղթող ուսանողների շրջանակում Բրիտանական խորհուրդը կանցկացնի խաղարկություն, որի արդյունքում հաղթող ուսանողներից  մեկը հնարավորություն կունենա մեկնելու Միացյալ Թագավորություն եւ մասնակցելու դասընթացի։

13:16 | 11.02.14 | News | 4939
The fellow students who will be granted scholarships from "ArmenTel" within "Beeline Scholarship" program were announced.
Commission comprising representatives of the Ministry of Education and Science of Armenia and independent experts selected 95 fellows and 178 contenders as a result of the second round of interviews.
Students of Yerevan State University were granted the maximum number of scholarships - 30% of the overall number of winners. Students of Yerevan State Economic University - 12.5%- follow YSU students. Students of Yerevan State Linguistic University, French University of Armenia and Yerevan State Pedagogic University took an active part in the project.
Students from universities of marzes also took part in the contest. Vanadzor State University was the leader among regional universities with 3 fellows who will be granted scholarships. Overall, the number of girls -70%- exceeds the number of boys among the fellows.
"Beeline Scholarship program again proved that Armenian youth is smart and talented. I am sure that these young people will have a bright future as they just charmed jury members with their creative and innovative thinking and proved they can face the challenges of the modern world. All the programs sponsored by "ArmenTel" have one main goal - to change people's lives for the better and I think the program one of the best examples of our corporate strategy", said ArmenTel CEO Andrey Pyatakhin.
"We are happy to see innovative and interesting offers from students. The commission have examined students for several days in a row and selected the best. I hope they will be able to put their ideas into practice", said the Director of British Council Armenia Office Arevik Saribekyan.
It should be noted that Beeline Scholarship program is held jointly with Armenian Office of British Council, Ministry of Education and Science of Armenia and is aimed at supporting students who study on a paid basis in the country's state universities. 568 students applied for participation in the contest. Besides the scholarships, British Council will hold a drawing among the finalists of the project and as a result, one student will get the chance to take educational courses in the United Kingdom.