13:43 | 14.02.14 | Նորություններ | 5269
Այսօր ամփոփված Beeline Scholarship ծրագրի արդյունքներով «ԱրմենՏել» ընկերության (Beeline ապրանքանիշ) կողմից 95 ուսանողներ արժանացել են կրթաթոշակի:
Beeline Scholarship ծրագիրն իրականացվել է Բրիտանական խորհուրդի եւ «ԱրմենՏել» ՓԲԸ-ի կողմից՝ ՀՀ ԿԳ նախարարության աջակցությամբ: Ծրագրին մասնակցելու համար ՀՀ պետական բուհերի ուսանողները պետք է ներկայացնեին ծրագիր-առաջարկներ՝ նշելով, թե ինչ փոփոխություններ են պատրաստվում իրականացնել իրենց ոլորտում:
«ԱրմենՏել» ընկերության գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ Մերուժան Միքաելյանը, շնորհավորելով կրթաթոշակակիրներին, նշել է, որ «Արմենտել» ընկերությունը կարեւորում է նման միջոցառումները, համոզված լինելով, որ լավագույն ներդրումները դրանք կրթական ներդրումներն են:
«Փորձել ենք ուսանողների ուշադրությունը հրավիրել այն փոփոխությունների վրա, որոնց իրականացման դեպքում կարելի է առաջխաղացման հասնել սեփական մասնագիտության մեջ: Ծրագիրը նպատակ ունի ուսանողներին համոզել, որ այդ փոփոխություններն իրականացնելու ճանապարհին կան մարդիկ, ովքեր կարող են նրանց աջակցել»,- ասել է Մերուժան Միքաելյանը:
«Դուք ստանում եք գումար, որը ձեր մտավոր գործունեության արդյունքն է, եւ դուք այն վաստակել եք: Ընտրություն կատարելիս մեզ չի հետաքրքրել ձեր առաջադիմությունը, մեզ հետաքրքրել են ձեր գաղափարները»,- ուսանողներին ուղղված խոսքում նշել է ՀՀ ԿԳ նախարար Արմեն Աշոտյանը:
«Սա կարող է ձեզ համար ճանապարհ բացել դեպի համաշխարհային կրթություն»,- ասել է ՀՀ-ում Մեծ Բրիտանիայի դեսպան Ջոնաթան Էյվսը, ով էլ հայտարարել է այն հաջողակ ուսանողի անունը, ով ամռանը Միացյալ Թագավորությունում մի քանի շաբաթ տեւողությամբ կրթական ծրագրի մասնակցելու հնարավորություն կստանա:
Վիճակահանության արդյունքում պարզ է դարձել, որ Միացյալ Թագավարություն մեկնելու է ԵՊՀ իրավաբանական ֆակուլտետի ուսանողուհի Աննա Թովմասյանը:
Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան մասնաճյուղի տնօրեն Արեւիկ Սարիբեկյանը նշել է, որ 2013 թ-ի նոյեմբերին հայտարարված մրցույթին ներկայացվել է 568 հայտ: Նրա խոսքերով, լավագույն ծրագրերն ընտրելիս հաշվի են առնվել նորարարությունը, ստեղծագործ մտածողությունը եւ արդիականությունը:
Ի դեպ, կրթաթոշակի արժանացած ուսանողների մեծ մասը ներկայացնում է ԵՊՀ-ն, երկրորդ տեղում է ՀՊՏՀ-ն է: Կրթաթոշակակիրներից 7-ը ներկայացնում են ՀՀ մարզերը:

Beeline Scholarship was carried out by the British Council Armenia Office and “ArmenTel” with the support of the Armenian Ministry of Education. To participate in the program students of state universities needed to present project-proposals on the changes they were going to make in their sphere. First Deputy CEO of ArmenTel Meruzhan Mikayelyan congratulated those who were granted the scholarship and noted that ArmenTel hails such events and is convinced that the investments made in the education sphere are the best ones.
“We have attempted to call the attention of the students to changes which will result in progress in their own specialization. The project aims to assure students that there are people supporting the implementation of those changes”, Meruzhan Mikaelyan said.
“You receive money, which is the result of your mental activity and you have earned every penny. While selecting, your progess in studies has been of no importance to us; what mattered was your ideas”, Armenian Minister of Education stated addressing to the students.
“It can open a path for you to the global education”, British Ambassador to Armenia Jonathan Aves said announcing the name of the successful student who will get an opportunity to take part in an education program to be carried out in the United Kingdom and lasting several weeks. A drawing was held and student of Yerevan State University Department of Law Anna Tovmasyan was the lucky one.
Director of British Council Armenia Office Arevik Saribekyan said that 568 applications were submitted for the contest announced over November, 2013. According to her, innovation creative thinking and relevance were taken into account upon selecting the best projects.
By the way, the majority of applications were received from YSU and ASUE students. Seven scholarship winners come form Armenian regions.