10:25 | 06.03.14 | Նորություններ | 6205
Ցանցն ապահովում է Երեւանի տարածքի 70%, Գյումրի, Վանաձորի եւ Ծաղկաձորի տարածքների 100% եւ Դիլիջանի տարածքի շուրջ 80% ծածկույթ:
4G /LTE  ցանցի ներկայացման պաշտոնական արարողությունը տեղի է ունեցել Վանաձորում, որի ժամանակ ուղիղ կապ է հաստատվել Ծաղկաձորում տեղակայված 4-րդ սերնդի կապի բազայի հետ:
«Հանրապետության տարածքում 4G /LTE  ցանցի շահագործումը եւս մեկ անգամ փաստում է, որ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը առաջամարտիկ է ոչ միայն Հայաստանում, այլեւ տարածաշրջանում: Այս քայլով մեր երկիրն ավելի գրավիչ ու թափանցիկ է դառնում աշխարհին»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
4G /LTE  ցանցի ենթակառուցվածքների ներդրման աշխատանքների արդյունքում ընկերությունը տեղադրել է առաջադեմ 4G /LTE  սարքավորումներ, այդ թվում ՝ 200 LTE  eNodeB բազային կայաններ:
«Ինչպես ցույց է տվել մեր սպասարկման կենտրոններում վաճառվող լայն սպառման սարքավորումների օգտագործմամբ կատարված թեստային չափումները՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ցանը կարող է ապահովել մինչեւ 60 Մբիթ/վրկ արագությամբ ներբեռնում եւ մինչեւ 20 Մբիթ/վրկ վերբեռնում: Սրանք զգալիորեն գերազանցում են Հայաստանում մինչ օրս առաջարկվող 3G ցանցերի արագությունները»,-ասել է Ռալֆ Յիրիկյանը:
ՄՏՍ ընկերության արտասահմանյան դուստր ընկերությունների փոխնախագահ Անդրեյ Սմելկովն իր ուրախությունն է հայտնել, որ Հայաստանում ցանցը թողարկել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը:
«Սա վկայում է, որ մեր ընկերության հաճախորդներին մատուցվելու է բարձորակ ծառայություն: ԱՊՀ տարածքում Հայաստանը 4G /LTE  ցանցի թողարկման առաջատարներից է, բոլորովին վերջերս այն թողարկվել է Ռուսաստանում»,-ասել է նա:
Հայաստանում ցանցն առաջին անգամ ներդրվել է 2010-ին, սակայն հասանելի է եղել միայն Երեւանի գործարար կենտրոնում, իսկ այսուհետ ընդգրկում է ՀՀ բնակեցված տարածքի շուրջ 33%-ը: Միջոցառման ընթացում ՎիվաՍել-ՄՏՍ 15 հավատարիմ հաճախորդներին նվիրել է «երազանքի սարքը»:
4G /LTE  ցանցին միանալու USB մոդեմն արժե 15.000 ՀՀ դրամ, բաժանորդագրության դեպքում այն կտրվի անվճար: Բաժանորդի հեռախոսը պետք է ունենա 4G /LTE-ից օգտվելու հնարավորություն, իսկ SIM քարտը փոխվի` համապատասխանեցնելով ցանցից օգտվելու անհրաժեշտ պահանջներին, որի արժեքը 500 դրամ է:

The network covers 70% of Yerevan area, 100% territory in Gyumri, Vanadzor, and Tsakhkadzor, as well as 80% of the Dilijan.
The official ceremony of presentation of 4G /LTE network was held in Vanadzor during which it was directly linked to the 4G network base located in Tsakhkadzor.
“The nationwide roll-out of 4G/LTE positions Armenia as one of the selected global leaders in 4G deployment, as well as presents Armenia to the world as a country with more attractive communication infrastructure,” said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
As part of extensive, ongoing investment in 4G/LTE network infrastructure, VivaCell-MTS has recently installed state-of-the-art 4G/LTE equipment, including 200 LTE eNodeB base stations.
"VivaCell-MTS 4G/LTE can provide speeds of up to 60 Mbps in the downlink, and 20 Mbps in the uplink, as showcased via the speed tests using the end-user equipment sold at VivaCell-MTS service centers. They considerably exceed the speeds of 3G network which have been provided up to now", said Ralph Yirikian.
MTS Vice President for Foreign Subsidiaries Andrey Smelkov said he was happy that VivaCell-MTS launched the network in Armenia.
"It shows our company's customers will be provided with high-quality service. Armenia is one of the leaders in terms of introduction of 4G/LTE network in CIS; it has been launched in Russia only recently", he said.
The network was first introduced in Armenia in 2010 and it was only available in Yerevan downtown. From now on, it covers around 33% of Armenia's populated area. During the event, VivaCell-MTS gifted to 15 loyal customers "the device of their dreams".
4G/LTE USB modem costs AMD15 000, but it will be provided free in case of subscription. The subscriber's phone should have 4G/LTE option and SIM card should be re-set in accord with to the network requirements, and the service costs AMD500.