10:25 | 06.03.14 | Նորություններ | 6205
Ցանցն ապահովում է Երեւանի տարածքի 70%, Գյումրի, Վանաձորի եւ Ծաղկաձորի տարածքների 100% եւ Դիլիջանի տարածքի շուրջ 80% ծածկույթ:
4G /LTE  ցանցի ներկայացման պաշտոնական արարողությունը տեղի է ունեցել Վանաձորում, որի ժամանակ ուղիղ կապ է հաստատվել Ծաղկաձորում տեղակայված 4-րդ սերնդի կապի բազայի հետ:
«Հանրապետության տարածքում 4G /LTE  ցանցի շահագործումը եւս մեկ անգամ փաստում է, որ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը առաջամարտիկ է ոչ միայն Հայաստանում, այլեւ տարածաշրջանում: Այս քայլով մեր երկիրն ավելի գրավիչ ու թափանցիկ է դառնում աշխարհին»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
4G /LTE  ցանցի ենթակառուցվածքների ներդրման աշխատանքների արդյունքում ընկերությունը տեղադրել է առաջադեմ 4G /LTE  սարքավորումներ, այդ թվում ՝ 200 LTE  eNodeB բազային կայաններ:
«Ինչպես ցույց է տվել մեր սպասարկման կենտրոններում վաճառվող լայն սպառման սարքավորումների օգտագործմամբ կատարված թեստային չափումները՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ցանը կարող է ապահովել մինչեւ 60 Մբիթ/վրկ արագությամբ ներբեռնում եւ մինչեւ 20 Մբիթ/վրկ վերբեռնում: Սրանք զգալիորեն գերազանցում են Հայաստանում մինչ օրս առաջարկվող 3G ցանցերի արագությունները»,-ասել է Ռալֆ Յիրիկյանը:
ՄՏՍ ընկերության արտասահմանյան դուստր ընկերությունների փոխնախագահ Անդրեյ Սմելկովն իր ուրախությունն է հայտնել, որ Հայաստանում ցանցը թողարկել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը:
«Սա վկայում է, որ մեր ընկերության հաճախորդներին մատուցվելու է բարձորակ ծառայություն: ԱՊՀ տարածքում Հայաստանը 4G /LTE  ցանցի թողարկման առաջատարներից է, բոլորովին վերջերս այն թողարկվել է Ռուսաստանում»,-ասել է նա:
Հայաստանում ցանցն առաջին անգամ ներդրվել է 2010-ին, սակայն հասանելի է եղել միայն Երեւանի գործարար կենտրոնում, իսկ այսուհետ ընդգրկում է ՀՀ բնակեցված տարածքի շուրջ 33%-ը: Միջոցառման ընթացում ՎիվաՍել-ՄՏՍ 15 հավատարիմ հաճախորդներին նվիրել է «երազանքի սարքը»:
4G /LTE  ցանցին միանալու USB մոդեմն արժե 15.000 ՀՀ դրամ, բաժանորդագրության դեպքում այն կտրվի անվճար: Բաժանորդի հեռախոսը պետք է ունենա 4G /LTE-ից օգտվելու հնարավորություն, իսկ SIM քարտը փոխվի` համապատասխանեցնելով ցանցից օգտվելու անհրաժեշտ պահանջներին, որի արժեքը 500 դրամ է:

10:25 | 06.03.14 | Новости | 6187
Сеть обеспечивает покрытие 70% территории Еревана, 100% - Гюмри, Ванадзора и Цахкадзора и около 80% территории Дилижана.
Официальная церемония презентации сети 4G /LTE прошла в Ванадзоре, во время которой была установлена прямая связь с базой 4-го поколения Цахкадзора.
«Эксплуатация сети 4G /LTE на территории страны еще раз доказывает, что ВиваСелл-МТС является лидером не только в Армении, но и в регионе. Это дает стране возможность стать более привлекательной и прозрачной для мира»,- сказал гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.
В результате работ по внедрению инфраструктур сети 4G /LTE компания установила передовые устройства 4G /LTE, в том числе - 200 базовых станций LTE eNodeB.
«Как показали тестовые измерения с использованием устройств широкого потребления, которые продаются в наших сервисных центрах, сеть ВиваСелл-МТС может обеспечить скачивание со скоростью до 60 Мбит/с и загрузку до 20 Мбит/с. Это значительно превышает скорость сетей 3G в Армении, которые предлагались до настоящего времени»,- сказал Ральф Йирикян.
Вице-президент МТС по зарубежным компаниям Андрей Смелков заявил, что рад тому, что в Армении сеть запущена именно компанией ВиваСелл-МТС.
«Это свидетельствует о том, что абонентам нашей компании будет предоставляться качественный сервис. На территории СНГ Армения является одним из лидеров запуска сети 4G /LTE, в России она была запущена совсем недавно»,- сказал он.
Сеть впервые была внедрена в Армении в 2010 году, но была доступна только в деловом центре Еревана, а отныне будет охватывать более 33% населенной территории Армении. В ходе мероприятия компания ВиваСелл-МТС подарила «устройство мечты» своим 15 верным абонентам.
Цена USB-модема подключения сети 4G/LTE составляет 15 000 драмов, в случае подписки он предоставляется бесплатно. Телефон абонента должен иметь возможность доступа 4G /LTE, а SIM-карта должна быть изменена в соответствии с требованиями сетевого использования, стоимость данной услуги составляет 500 драмов.