ՀՀ Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Շաբոյանը
ՀՀ Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Շաբոյանն այսօր ասել է, որ հանձնաժողովի որոշմամբ խիստ նախազգուշացում է տրվում «Ղ-Տելեկոմ», «ԱրմենՏել» եւ «Օրանժ Արմենիա» ընկերություններին:
Քաղաքացիներից ստացված դիմում-բողոքների հիման վրա հանձնաժողովն ուսումնասիրություն է իրականացրել շարժական (USB) մոդեմի միջոցով մատուցվող ինտերնետ ծառայությունների ոլորտում, որի արդյունքում բացահայտվել են մի շարք խնդիրներ՝ կապված վերոնշյալ ընկերությունների գործունեության հետ:
Նկատողության հիմք է հանդիսացել նշված ընկերությունների կողմից մշակված պայմանների այն դրույթը, որը թույլ է տալիս պայմանագրային բաժանորդներից գանձել վճարներ այն ժամանակահատվածի համար, երբ վերջիններիս ինտերնետ ծառայություն չի մատուցվել:
«ՏՄՊՊՀ դիտարկմամբ կապի ոլորտում գործող ընկերությունները իրենց վարքագծով խախտում են Էլեկտրոնային հաղորդակցության մասին օրենքը, համաձայն որի ծառայությունը կասեցվելու դեպքում կասեցվում է նաեւ բաժանորդի՝ վճարումներ կատարելու պարտավորությունը:
Բաժանորդը պետք է վճարի միայն փաստացի օգտագործած ծառայության համար»,- ասել է Արտակ Շաբոյանը:
Հանձնաժողովը նկատել է, որ շատ հաճախ վերոնշյալ դրույթը սահմանված կարգով չի ներկայացվում բաժանորդներին, եւ մոդեմը ձեռք բերելիս քաղաքացիները տեղեկացված չեն լինում պայմանների մասին: Ուսումնասիրության ընթացքում բացահայտվել է նաեւ, որ բարդություններ են առաջանում այն դեպքում, երբ բաժանորդները դիմում են պայմանագիրը լուծելու համար. «Այս գործընթացը հաճախ ընկերությունների կողմից արհեստականորեն երկարացվում է, եւ նրանք ստանում են եկամուտներ` չմատուցելով որեւէ ծառայություն»,- նշել է նիստի զեկուցողը:
«Քանի որ հարցն առաջին անգամ է բարձրացվում եւ վերաբերում է քաղաքացիների ու ընկերությունների միջեւ պայմանագրային հարաբերություններին, հանձնաժողովը որոշել է այս անգամ ընկերություններին տալ խիստ նախազգուշացում եւ հանձնարարական` խախտումները վերացնելու համար»,- ասել է ՏՄՊՊՀ նախագահը:

12:08 | 14.03.14 | News | 5662
Chairman of the State Commission for Protection of Economic Competition Artak Shaboyan said today that the commission issued a stern warning to K-Telecom, ArmenTel and Orange Armenia.
Based on the complaints received from Armenian citizens, the commission studied the USB Internet services the companies provide and discovered a number of issues related to the activities of the abovementioned companies.
The reprimand was based on the terms according to which the companies charge Internet payments from contract subscribers for the period when no Internet service was provided.
“According to SCPEC, such a conduct of the companies violates the law “On Electronic Communication” which implies that if the service is terminated, then the subscriber is not obliged to pay for it. Payments should be made for only the used services”, Artak Shaboyan said.
The Commission noted that the abovementioned provision is very often not presented to the subscribers as set, and therefore, they are not being fully informed about the terms when purchasing the USB modem. The study showed that some complications occur when the subscribers apply to dissolve the contract: “This process is often artificially prolonged by the companies and they receive profits without offering any service”, the speaker stated.
“Since  it’s the first time this issue is raised and it refers to the contractual relations between the citizens and the companies, the commission decided to issue a stern warning this time, and to instruct the companies to rectify the violations”, SCPEC Chairman stated.