13:59 | 31.03.14 | Նորություններ | 4608
ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի անդամ Սամվել Արաբաջյանն այսօր ասել է, որ Հայաստանում այլեւս չկա որեւէ բնակավայր, որտեղ բացակայում է բջջային կապի ծածկույթը:
Նրա խոսքով, Հայաստանի տարածքի 68%-ում առկա են 3 օպերատորների ծառայությունները, 23%-ում՝ 2 օպերատորները, 8,5%-ում գործում է միայն մեկը:
«Հասկանալի է, որ ծածկույթի ապահովումը մեծ ներդրումներ է պահանջում ընկերություններից», - ասել է Սամվել Արաբաջյանը՝ նշելով, որ օպերատորները շարունակում են իրենց աշխատանքներն այս ուղղությամբ:
Նա տեղեկացրել է, որ մշակվում է որոշման նախագիծ, որի համաձայն օպերատորներն իրենց կայքերում պետք է տեղեկատվություն հրապարակեն այն մասին, թե ո՞ր բնակավայրերում է առկա իրենց կողմից մատուցվող ծառայությունը՝ նշելով օգտագործվող տեխնոլոգիաները: Օպերատորը պետք է նաեւ նշի այն բնակավայրերը, որտեղ բջջային կապի ծածկույթ չունի:

13:59 | 31.03.14 | Новости | 4560
Член Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ) Самвел Арабаджян сказал сегодня, что в Армении больше нет ни одного населенного пункта без покрытия сотовой связью.
По его словам, на 68% территории Армении действуют услуги 3-х операторов, на 23% - 2-х операторов, и на 8,5% - действует только один из них.
«Конечно, полное обеспечение регионов мобильной связью требует серьезных инвестиций», - сказал Самвел Арабаджян, отметив, что операторы продолжают работу в этом направлении.
Он проинформировал, что Комиссия разрабатывает проект решения, согласно которому операторы будут обязаны публиковать на своих сайтах список тех населенных пунктов, где доступны их услуги, с указанием используемых технологий. Операторы также должны предоставить информацию о населенных пунктах, в которых у них нет покрытия.