12:27 | 30.05.14 | Նորություններ | 5734
Դրան մասնակցում են շուրջ 40 ընկերություններ, որոնք ներկայացնում են արդեն պատրաստի խաղերի մոբայլ հավելվածներ, բիզնեսի, սոցիալական եւ կրթական ոլորտների, ազատ ժամանցի համար մշակված լուծումներ:
Mobile App Expo-2014-ի կազմակերպիչներն են Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամը (EIF), «էմ լաբ էկա» (mLab ECA) ընկերությունը եւ Microsoft հայաստանյան նորարարական կենտրոնը:
ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Գարեգին Մելքոնյանը ցուցահանդեսի բացմանն ասել է, որ ՏՏ ոլորտը դինամիկ զարգացում է ապրում Հայաստանում, վերջին տարիներին՝ հատկապես մասնավոր սեկտորի աջակցությամբ:
EIF-ի ղեկավար Բագրատ Ենգիբարյանն ասել է, որ Հայաստանում ակտիվ զարգանում է նաեւ մոբայլ հավելվածների բնագավառը. հայ մասնագետների կողմից մշակվել են համաշխարհային ճանաչում ունեցող մի շարք հավելվածներ:
Mobile App Expo-2014-ին մասնակցում է նաեւ Օրանժ Արմենիա ընկերությունը: Ընկերության գլխավոր տնօրեն Ֆրանսիս Ժելիբտերը ողջունել է ցուցահանդեսի մասնակիցներին եւ ասել, որ մոբայլ հավելվածների բնագավառն ընկերության առաջնահերթություններից է:
Ցուցահանդեսի շրջանակում, որը կտեւի մինչեւ մայիսի 31-ը, կկազմակերպվեն մոբայլ խաղերի մրցաշար, բաց դաս աշակերտների համար ԱրմԹաբ-ի օգտագործմամբ: Իսկ մասնակիցները կներկայացնեն իրենց կողմից մշակված մոբայլ հավելվածների գաղափարներ:

12:27 | 30.05.14 | Новости | 5452
В ней участвуют 40 компаний, которые представляют мобильные приложения готовых игр, решения, предназначенные для бизнеса, социальной и образовательной сферы, а также развлекательные приложения.
Организаторами Mobile App Expo-2014 выступают Фонд Инкубатор предприятий (EIF), компания «mLab ECA» и Инновационный центр Microsoft в Армении.
На открытии выставки министр экономики Армении Гарегин Мелконян сказал, что IT-сфера динамично развивается в Армении, в последние годы - особенно при поддержке частного сектора.
Руководитель EIF Баграт Енгибарян сказал, что в Армении активно развивается также сфера мобильных приложений: армянские специалисты разработали несколько всемирно известных приложений.
В Mobile App Expo-2014 принимает участие также компания Оранж Армения. Гендиректор компании Франсис Желибтер приветствовал участников выставки и сказал, что сфера мобильных приложений - одна из приоритетов компании.
В рамках выставки, которая продлится до 31 мая, будет организован турнир мобильных игр, открытый урок для учеников с использованием АрмТаб-а. Участники представят разработанные ими идеи мобильных приложений.