12:34 | 05.06.14 | Նորություններ | 5170
Մեդիամաքս մեդիա ընկերության նախաձեռնությամբ եւ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի աջակցությամբ մեկնարկել է «Մեծ չեմպիոններ» նախագիծը:
Մեդիամաքս-ի տնօրեն Արա Թադեւոսյանն այսօր ասել է, որ նախագծի շրջանակում Հայաստան կայցելեն այն մարզաձեւերի լեգենդար մարզիկները, որոնցով այստեղ զբաղվում են երիտասարդները եւ երեխաները:
Հայաստանում Լիտվայի դեսպանատան առաջարկով, նախագծի առաջին հյուրն է դարձել լիտվացի լեգենդար բասկետբոլիստ, Օլիմպիական խաղերի չեմպիոն Շարունաս Մարչյուլյոնիսը:
«Լիտվայի անկախությունից հետո Շարունասն առաջինը երկրում հիմնեց բասկետբոլի մասնավոր ակադեմիա: Իհարկե, մրցակցությունը բավականին ուժեղ էր: Լիտվայում բասկետբոլը զարգացնելու համար նա շեշտը դրեց երեխաների վրա», - ասել է Հայաստանում Լիտվայի դեսպան Էրիկաս Պետրիկասը:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանն ասել է, որ այս նախագիծը հետաքրքիր է հատկապես հայ երիտասարդության համար:
«Մեր երիտասարդներին պետք են այսպիսի չեմպիոններ, որպեսզի իրենք ոգեւորվեն, ավելի տրամադրվեն եւ, իհարկե, դասեր քաղեն չեմպիոնի անցած ուղուց: Իսկ ամենակարեւորն այն է, որ մեր երիտասարդների դեմքին միշտ ժպիտ լինի, նրանք հույս ունենան, որ կարող են այսպիսի ճանապարհ անցնել եւ այսպիսի չեմպիոն դառնալ»,- ասել է Ռալֆ Յիրիկյանը:
Իսկ Շարունաս Մարչյուլյոնիսը կիսվել է ասուլիսի մասնակիցների հետ իր հաջողության բանաձեւով. «Երբեք չհանձնվել, միշտ մտածել, որ կհաղթես»:
«Ես ուրախ եմ գտնվել Հայաստանում եւ մասնակցել այսպիսի կարեւոր նախագծին: Կարեւորում եմ այն, որ մենք կարողացանք երեխաներին ցույց տալ այն ճանապարհը, որը տանում է դեպի բասկետբոլի զարգացում: Լինել ակտիվ, զբաղվել սպորտով շատ կարեւոր է երեխաների համար»,- ասել է լեգենդար բասկետբոլիստը:
Հավելենք, որ հայաստանյան այցի շրջանակում Շարունաս Մարչյուլյոնիսը արդեն հանդիպել է ՀՀ սպորտի նախարար Գաբրիել Ղազարյանի եւ Ազգային օլիմպիական կոմիտեի գլխավոր քարտուղար եւ Բասկետբոլի ֆեդերացիայի նախագահ Հրաչյա Ռոստոմյանի հետ:
«Հանդիպման ժամանակ ես առաջարկեցի, որ հայ մարզիչները գան մեզ մոտ Ակադեմիա վերապատրաստվելու»,- ասել է Շարունաս Մարչյուլյոնիսը:
Խոսելով հայկական բասկետբոլի ներկայի մասին՝ մարզիկն ասել է, որ Հայաստանում բացակայում է ավանդույթը, սակայն այն հարկավոր է ձեւավորել: Նա առաջարկել է մշակել բասկետբոլի հայկական ոճ՝ հաշվի առնելով հայ մարզիկների հիմնականում ցածր հասակը: Շարունաս Մարչյուլյոնիսի խոսքով, շեշտը պետք է դրվի արագության եւ հեռահար նետումների վրա:
Հավելենք, որ հայաստանյան այցի շրջանակում Շարունաս Մարչյուլյոնիսը վարպետության դաս է անցկացրել Երեւանից, Գյումրիից եւ Արթիկից շուրջ 140 հայ երեխաների համար: Բացի այդ, «Մոսկվա» կինոթատրոնում տեղի է ունեցել լիտվական բասկետբոլի ֆենոմենի մասին պատմող «The Other Dream Team» ֆիլմի ցուցադրությունը:

12:34 | 05.06.14 | News | 5148
“Great Champions” project was launched upon the initiative of Mediamax media company and with the support of VivaCell-MTS.
Mediamax Director Ara Tadevosyan said today that legendary athletes of other sport types in which young people and children are engaged will arrive in Armenia within the project.
Upon the recommendation of the Embassy of Lithuania in Armenia the first “hero” of the project is legendary basketball player, Olympic Champion Sarunas Marciulionis.
“Since Lithuania declared independence, Sarunas was the first to establish a Basketball Academy in Lithuania. Of course, there was tough competition. To develop basketball in Lithuania, he mainly focused on children”, said Ambassador of Lithuania to Armenia Erikas Petrikas.
VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian said that the project is the Armenian youth in particular.
“Our youth needs such champions to get inspired and feel more determined and obviously draw lessons from them. And what matters is that our young people have a reason to smile and hope for such a path and becoming a champion one day”, said Ralph Yirikian.
In his turn, Sarunas Marciulionis shared his success formula: “Never give up and always believe that you will win”.
“I am happy to be in Armenia and take part in such an important project. I find it important that we managed to show children the way to basketball development. It is highly important for children to be active and engage in sports”, said the legendary basketball player.
It should be added that within his visit Sarunas Marciulionis, already had a meeting with Minister of Sport and Youth Affairs Gabriel Ghazaryan and National Olympics Committee Secretary General and Chairman of Basketball Republican Federation Hrachya Rostomyan.
“At the meeting, I suggested that Armenian coaches be trained in our academy”, said Sarunas Marciulionis.
Talking about the present of the Armenian basketball the athlete said that Armenia lacks the tradition and it should be formed. He recommended creating a basketball style basically considering the low height of Armenian athletes. According to Sarunas Marciulionis, the focus should be on speed and long-distance basketballs shots.
It should be added that during his visit to Armenia Sarunas Marciulionis conducted a master class for around 140 children from Yerevan, Gyumri and Artik. Other than that, “The Other Dream Team” movie about the phenomenon of Lithuanian basketball was screened at Moscow Cinema.