12:34 | 05.06.14 | Նորություններ | 5170
Մեդիամաքս մեդիա ընկերության նախաձեռնությամբ եւ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի աջակցությամբ մեկնարկել է «Մեծ չեմպիոններ» նախագիծը:
Մեդիամաքս-ի տնօրեն Արա Թադեւոսյանն այսօր ասել է, որ նախագծի շրջանակում Հայաստան կայցելեն այն մարզաձեւերի լեգենդար մարզիկները, որոնցով այստեղ զբաղվում են երիտասարդները եւ երեխաները:
Հայաստանում Լիտվայի դեսպանատան առաջարկով, նախագծի առաջին հյուրն է դարձել լիտվացի լեգենդար բասկետբոլիստ, Օլիմպիական խաղերի չեմպիոն Շարունաս Մարչյուլյոնիսը:
«Լիտվայի անկախությունից հետո Շարունասն առաջինը երկրում հիմնեց բասկետբոլի մասնավոր ակադեմիա: Իհարկե, մրցակցությունը բավականին ուժեղ էր: Լիտվայում բասկետբոլը զարգացնելու համար նա շեշտը դրեց երեխաների վրա», - ասել է Հայաստանում Լիտվայի դեսպան Էրիկաս Պետրիկասը:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանն ասել է, որ այս նախագիծը հետաքրքիր է հատկապես հայ երիտասարդության համար:
«Մեր երիտասարդներին պետք են այսպիսի չեմպիոններ, որպեսզի իրենք ոգեւորվեն, ավելի տրամադրվեն եւ, իհարկե, դասեր քաղեն չեմպիոնի անցած ուղուց: Իսկ ամենակարեւորն այն է, որ մեր երիտասարդների դեմքին միշտ ժպիտ լինի, նրանք հույս ունենան, որ կարող են այսպիսի ճանապարհ անցնել եւ այսպիսի չեմպիոն դառնալ»,- ասել է Ռալֆ Յիրիկյանը:
Իսկ Շարունաս Մարչյուլյոնիսը կիսվել է ասուլիսի մասնակիցների հետ իր հաջողության բանաձեւով. «Երբեք չհանձնվել, միշտ մտածել, որ կհաղթես»:
«Ես ուրախ եմ գտնվել Հայաստանում եւ մասնակցել այսպիսի կարեւոր նախագծին: Կարեւորում եմ այն, որ մենք կարողացանք երեխաներին ցույց տալ այն ճանապարհը, որը տանում է դեպի բասկետբոլի զարգացում: Լինել ակտիվ, զբաղվել սպորտով շատ կարեւոր է երեխաների համար»,- ասել է լեգենդար բասկետբոլիստը:
Հավելենք, որ հայաստանյան այցի շրջանակում Շարունաս Մարչյուլյոնիսը արդեն հանդիպել է ՀՀ սպորտի նախարար Գաբրիել Ղազարյանի եւ Ազգային օլիմպիական կոմիտեի գլխավոր քարտուղար եւ Բասկետբոլի ֆեդերացիայի նախագահ Հրաչյա Ռոստոմյանի հետ:
«Հանդիպման ժամանակ ես առաջարկեցի, որ հայ մարզիչները գան մեզ մոտ Ակադեմիա վերապատրաստվելու»,- ասել է Շարունաս Մարչյուլյոնիսը:
Խոսելով հայկական բասկետբոլի ներկայի մասին՝ մարզիկն ասել է, որ Հայաստանում բացակայում է ավանդույթը, սակայն այն հարկավոր է ձեւավորել: Նա առաջարկել է մշակել բասկետբոլի հայկական ոճ՝ հաշվի առնելով հայ մարզիկների հիմնականում ցածր հասակը: Շարունաս Մարչյուլյոնիսի խոսքով, շեշտը պետք է դրվի արագության եւ հեռահար նետումների վրա:
Հավելենք, որ հայաստանյան այցի շրջանակում Շարունաս Մարչյուլյոնիսը վարպետության դաս է անցկացրել Երեւանից, Գյումրիից եւ Արթիկից շուրջ 140 հայ երեխաների համար: Բացի այդ, «Մոսկվա» կինոթատրոնում տեղի է ունեցել լիտվական բասկետբոլի ֆենոմենի մասին պատմող «The Other Dream Team» ֆիլմի ցուցադրությունը:

12:34 | 05.06.14 | Новости | 5135
По инициативе медиа-компании Медиамакс и при поддержке компании ВиваСелл-МТС стартовал проект «Великие чемпионы».
Директор Медиамакс Ара Тадевосян сказал сегодня, что в рамках проекта Армению посетят легендарные спортсмены тех видов спорта, которыми здесь занимаются молодежь и дети.
По предложению посла Литвы в Армении первым гостем проекта стал легендарный литовский баскетболист, чемпион Олимпийских игр Шарунас Марчюленис.
«После обретения независимости Литвы Шарунас первым основал в стране баскетбольную академию. Конечно, была очень сильная конкуренция. Чтобы баскетбол в Литве развивался, он сделал акцент на обучение детей»,- сказал посол Литвы в Армении Эрикас Петрикас.
Гендиректор компании ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян сказал, что этот проект особенно интересен армянской молодежи.
«Молодым людям нужны такие чемпионы, чтобы они вдохновились, настроились серьезнее и, конечно, извлекли урок из прошедшего пути чемпиона. А самое главное, чтобы на лице нашей молодежи всегда была улыбка, чтобы у них была надежда, что они смогут пройти такой путь и стать таким чемпионом»,- сказал Ральф Йирикян.
Шарунас Марчюленис поделился формулой своего успеха с участниками конференции:  «Никогда не сдаваться, всегда думать, что победишь».
«Я рад находиться в Армении и участвовать в таком важном проекте. Для меня важно, что мы смогли показать детям ту дорогу, которая ведет к развитию баскетбола. Быть активными и заниматься спортом - очень важно для детей»,- сказал легендарный баскетболист.
Напомним, что в рамках визита в Ереван Шарунас Марчюленис встретился с министром спорта Армении Габриэлом Казаряном и генеральным секретарем Национального олимпийского комитета и главой Федерации баскетбола Армении Грачья Ростомяном.
«На встрече я предложил, чтобы армянские тренеры приехали к нам в Академию для профессиональной переподготовки»,- сказал Шарунас Марчюленис.
Говоря о настоящем армянского баскетбола, спортсмен сказал, что в Армении отсутствует традиция, но нужно ее формировать. Он предложил разработать стиль армянского баскетбола, учитывая в основном низкий рост армянских спортсменов. По словам Шарунаса Марчюлениса, акцент должен быть сделан на скорость и дальние броски.
Добавим, что в рамках визита в Армению Шарунас Марчюленис провел мастер-класс для более чем 140 армянских мальчиков и девочек из Еревана, Гюмри и Артика. Кроме того, в кинотеатре «Москва» состоялся показ фильма «The Other Dream Team» о феномене литовского баскетбола.