12:47 | 14.07.14 | Նորություններ | 4534
Ալ. Սպենդիարյանի անվան Օպերայի եւ բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում կայացել է «Ոսկե ծիրան» Երեւանի 11-րդ միջազգային կինոփառատոնի հանդիսավոր բացման արարողությունը: Արդեն 9-րդ տարին կինոփառատոնի գլխավոր գործընկերը ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն է:
«Կինոն անգնահատելի ազգային արժեք է: Մեծ կինոյով մենք՝ հայերս, հավասարը հավասարի կանգնում ենք մշակութային ազգերի կողքին: Առանց կինոյի մենք հայտնվում ենք խեղճ ազգականի կարգավիճակում: Երբեմն մեզ թվում է, թե բոլորը գիտեն մեզ եւ ծանոթ են մեր խնդիրներին: Մինչդեռ`այդպես չէ: Այսօր անչափ կարեւոր է ցուցադրել մեր կինոմշակույթը եւ վերջինիս միջոցով` մեր պահանջները, մեր դատը, մեր ինքնությունը: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի համար փառատոնը կարեւոր իրադարձություն է ոչ միայն որպես կինեմատոգրաֆիայի ոլորտի իրադարձություն, այլեւ` համազգային նշանակության իրադարձություն: Այսօր մենք կարող ենք փաստել, որ փառատոնը, որպես մշակույթ, փոխգործակցության յուրօրինակ կամուրջ է դարձել Հայաստանի եւ արտաքին աշխարհի միջեւ: «Ոսկե ծիրան» փառատոնին մաղթում ենք ստեղծագործական մտքի նոր թռիչք, լեցուն կինոսրահներ եւ հանդիսատեսի գնահատանք»,- նշել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Այս տարվա փառատոնը նվիրվում է Սերգեյ Փարաջանովի 90-ամյա հոբելյանին եւ իրականացվելու է փարաջանովյան ներշնչանքով: Փառատոնի բացման շրջանակներում «Մոսկվա» կինոթատրոնում ցուցադրվել է Փարաջանովի լեգենդար «Նռան գույնը» ֆիլմը` (Սկորսեզեի հիմնադրամի կողմից վերականգնված տարբերակը): Կայացել է նաեւ Փարաջանովին նվիրված լուսանկարչական ցուցահանդեսի (լուսանկարների հեղինակ` Յուրի Գարմաշ) պաշտոնական բացումը, որին մասնակցել են Փարաջանովի արվեստի սիրահարները եւ անձամբ լուսանկարիչը:

12:47 | 14.07.14 | News | 4256
The festive opening ceremony of the Golden Apricot 11th Yerevan International Film Festival took place at the State Academic Theater of Opera and Ballet after Aleksandr Spendiaryan. For already 9 years VivaCell-MTS is the General Sponsor of the festival.
«Cinema is a national treasure. With cinema we Armenians stand equal among other cultural nations, and without cinema we are in the role of inferior. Sometimes we think that the world knows us and is aware of our problems. This is not always true. Today it is important to present our cinema art and through the latter to present our aspirations, our vision, our identity. For VivaCell-MTS the festival is more than just a cinematographic event. First and foremost, this is an event of All-Armenian scope serving as a unique cultural bridge to connect Armenia to the rest of the world. Golden Apricot is an important step to strengthen the unique position of Armenia on the cultural map of the world. VivaCell-MTS wishes the Golden Apricot creativity, full cinema halls, and appreciation of the public,» VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian commented.
This year the festival is programmed to the honor and memory of Sergei Parajanov and is dedicated to his 90th anniversary, inspired by the works of the great artist. In the frames of the festival opening ceremony Parajanov’s legendary “The Color of Pomegranate” was screened at the “Moscow” cinema (the version restored by the Martin Scorsese World Film Foundation). The opening program included the official opening of the special photo exhibition dedicated to Parajanov’s life and arts (photographer Yuri Garmash) and was attended by Yuri Garmash, festival guests, participants, and admirers of Parajanov’s art.