16:50 | 26.08.14 | Նորություններ | 6023
Beeline–ը Մայքրոսոֆթի հայաստանյան գրասենյակի հետ համատեղ հայտարարել են հայալեզու վիդեո դասընթացների, ինչպես նաեւ բջջային հեռախոսների համար նախատեսված կրթական անվճար հավելվածի հասանելության մասին «Windows Store»–ում։
Բջջային հեռախոսների համար նախատեսված կրթական անվճար հավելվածը, որի միջոցով հնարավոր կլինի դիտել վիդեո դասընթացներ, հասանելի է Windows Phone համակարգով աշխատող հեռախոսների համար։
«Հայտնի է, որ Beeline–ն իր սոցիալական պատասխանատվության քաղաքականության շրջանակում աջակցում է հայալեզու բովանդակության եւ բջջային հավելվածների զարգացմանը Հայաստանում, ինչպես նաեւ բջջային նոր տեխնոլոգիաների ներդրմանը կրթական ոլորտում՝ օգնելով փոխել մարդկանց կյանքը դեպի ավելի լավը։ Ուսումնական տարվա նախաշեմին կրթական վիդեո դասընթացների եւ հայալեզու բջջային հավելվածի օգտագործման  հնարավորությունը դյուրին կդարձնեն եւ կխթանեն աշակերտների կրթման գործընթացը՝ դարձնելով այն ավելի հարմարվետ եւ հետաքրքիր», - նշել է Հայաստանում Beeline-ի Գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը։
«Beeline–ի հետ հաջողությամբ իրականացված բազմաթիվ ծրագրերի թվին կարելի է դասել նաեւ այս հայալեզու բջջային հավելվածի ստեղծումը, որը թույլ է տալիս հեռախոսի միջոցով ինտերնետի առկայության դեպքում դիտել պրոֆեսիոնալ դասախոսների կողմից ձայնագրված դասերը։ Համապատասխան դասը կարելի է գտնել ֆիլտրելով ինչպես ըստ առարկայի, այնպես էլ ըստ դասարանի։ Օրինակ, Հայոց լեզու->7-րդ դասարան->Գոյականի թիվը։ Ծրագիրը թույլ է տալիս նաեւ բեռնել համապատասխան դասի ձայնագրությունը հեռախոսի մեջ, այնուհետեւ ինտերնետի բացակայության պայմաններում այն դիտելու նպատակով։ Նման համակարգի կարեւորությունը դժվար է գերագնահատել։ Այն թույլ է տալիս երեխաներին սովորել բաց թողածը կամ կրկնել օրվա դասը դպրոցի ճանապարհին։ Համակարգը օգտակար է նաեւ մեծահասակներին, ովքեր ցանկանում են թարմացնել իրենց դպրոցական գիտելիքները։ Ձայնագրված դասերը շարունակաբար ավելանում են պորտալում», - ասել է Հայաստանում Մայքրոսոֆթի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Գրիգոր Բարսեղյանը։
Նշենք, որ Հայալեզու վիդեո դասընթացները պատրաստվել եւ ձայնագրվել են տարբեր դասարանների առարկաներով եւ թեմաներով դպրոցական պաշտոնական ուսումնական պլանի համաձայն։ Դասավանդման նորարար եւ մատչելի մեթոդների կիրառմամբ դասերը պատրաստվել են Հայաստանի լավագույն ուսուցիչների օգնությամբ՝  հիմնված լրացուցիչ տեղեկատվական նյութերի եւ Մայքրոսոֆթի կրթական գործիքների վրա։  Վիդեո դասընթացները տեղադրված են www.mlg.am կայքում։
Հասանելիություն www.mlg.am կայքին հնարավոր է թե´ ինտերնետի, թե´ բջջային հեռախոսների միջոցով, որոնց վրա կտեղադրվի համապատասխան հավելվածը։

16:50 | 26.08.14 | Новости | 5975
Армяноязычные видеоуроки по школьной программе и образовательное мобильное приложение совместной разработки Beeline и армянского представительства Microsoft, доступны для скачивания в Windows Store.
Бесплатное образовательное мобильное приложение, с помощью которого можно просматривать видеоуроки, работает на смартфонах и планшетах с операционной системой Windows Phone.
«Как известно, Beeline, в рамках социальной корпоративной политики, содействует развитию армянского мобильного содержания, разработке армяноязычных мобильных приложений, способствует внедрению мобильных технологий в сферу образования, тем самым, помогая изменить жизнь людей к лучшему. Возможность использования видеоуроков и нового образовательного мобильного приложения в преддверии нового учебного поможет ученикам освоить образовательную программу, делая этот процесс удобнее и интереснее», отметил Генеральный директор Beeline в Армении Андрей Пятахин.
«К числу многочисленных удачных проектов с Beeline, несомненно, можно отнести и этот проект по созданию образовательного мобильного приложения. При наличии интернета оно позволяет просматривать видеоуроки, подготовленные профессиональными преподавателями. Нужный урок можно найти как по списку школьных предметов, так и по классу обучения. Программа позволяет закачивать уроки на телефон и просматривать их потом, даже при отсутствии подключения к интернету. Важность нашего совместного проекта трудно переоценить, так как приложение позволяет ученикам выучить пропущенный урок или повторить его, скажем, по дороге в школу. Приложение подойдет и взрослым, которые захотят освежить свои школьные знания. Число видео уроков будет периодически расти», - сказал директор представительства Microsoft в Армении Григор Барсегян.
Армяноязычные видеоуроки подготовлены и записаны по самым различным школьным предметам для разных классов. Все материалы соответствуют официальному общеобразовательному учебному плану и подготовлены в сотрудничестве с лучшими преподавателями армянских школ. В них применены инновационные и доступные методы образования, в частности, использованы дополнительные информационные материалы и обучающие инструменты Microsoft. Видеоуроки размещены на сайте www.mlg.am Доступ на сайт www.mlg.am возможен как при помощи компьютера, так и посредством телефонов, на которых будет установлено соответствующее приложение.