16:50 | 26.08.14 | Նորություններ | 6023
Beeline–ը Մայքրոսոֆթի հայաստանյան գրասենյակի հետ համատեղ հայտարարել են հայալեզու վիդեո դասընթացների, ինչպես նաեւ բջջային հեռախոսների համար նախատեսված կրթական անվճար հավելվածի հասանելության մասին «Windows Store»–ում։
Բջջային հեռախոսների համար նախատեսված կրթական անվճար հավելվածը, որի միջոցով հնարավոր կլինի դիտել վիդեո դասընթացներ, հասանելի է Windows Phone համակարգով աշխատող հեռախոսների համար։
«Հայտնի է, որ Beeline–ն իր սոցիալական պատասխանատվության քաղաքականության շրջանակում աջակցում է հայալեզու բովանդակության եւ բջջային հավելվածների զարգացմանը Հայաստանում, ինչպես նաեւ բջջային նոր տեխնոլոգիաների ներդրմանը կրթական ոլորտում՝ օգնելով փոխել մարդկանց կյանքը դեպի ավելի լավը։ Ուսումնական տարվա նախաշեմին կրթական վիդեո դասընթացների եւ հայալեզու բջջային հավելվածի օգտագործման  հնարավորությունը դյուրին կդարձնեն եւ կխթանեն աշակերտների կրթման գործընթացը՝ դարձնելով այն ավելի հարմարվետ եւ հետաքրքիր», - նշել է Հայաստանում Beeline-ի Գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը։
«Beeline–ի հետ հաջողությամբ իրականացված բազմաթիվ ծրագրերի թվին կարելի է դասել նաեւ այս հայալեզու բջջային հավելվածի ստեղծումը, որը թույլ է տալիս հեռախոսի միջոցով ինտերնետի առկայության դեպքում դիտել պրոֆեսիոնալ դասախոսների կողմից ձայնագրված դասերը։ Համապատասխան դասը կարելի է գտնել ֆիլտրելով ինչպես ըստ առարկայի, այնպես էլ ըստ դասարանի։ Օրինակ, Հայոց լեզու->7-րդ դասարան->Գոյականի թիվը։ Ծրագիրը թույլ է տալիս նաեւ բեռնել համապատասխան դասի ձայնագրությունը հեռախոսի մեջ, այնուհետեւ ինտերնետի բացակայության պայմաններում այն դիտելու նպատակով։ Նման համակարգի կարեւորությունը դժվար է գերագնահատել։ Այն թույլ է տալիս երեխաներին սովորել բաց թողածը կամ կրկնել օրվա դասը դպրոցի ճանապարհին։ Համակարգը օգտակար է նաեւ մեծահասակներին, ովքեր ցանկանում են թարմացնել իրենց դպրոցական գիտելիքները։ Ձայնագրված դասերը շարունակաբար ավելանում են պորտալում», - ասել է Հայաստանում Մայքրոսոֆթի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Գրիգոր Բարսեղյանը։
Նշենք, որ Հայալեզու վիդեո դասընթացները պատրաստվել եւ ձայնագրվել են տարբեր դասարանների առարկաներով եւ թեմաներով դպրոցական պաշտոնական ուսումնական պլանի համաձայն։ Դասավանդման նորարար եւ մատչելի մեթոդների կիրառմամբ դասերը պատրաստվել են Հայաստանի լավագույն ուսուցիչների օգնությամբ՝  հիմնված լրացուցիչ տեղեկատվական նյութերի եւ Մայքրոսոֆթի կրթական գործիքների վրա։  Վիդեո դասընթացները տեղադրված են www.mlg.am կայքում։
Հասանելիություն www.mlg.am կայքին հնարավոր է թե´ ինտերնետի, թե´ բջջային հեռախոսների միջոցով, որոնց վրա կտեղադրվի համապատասխան հավելվածը։

16:50 | 26.08.14 | News | 5680
Armenian-language video lessons on school curriculum and educational mobile app jointly developed by Beeline and Microsoft Armenia Office are already available for downloading on Windows Store.
The free educational mobile app which helps watching video lessons operates on Windows Phone smartphones and tablets.
“As is known, Beeline contributes to development of Armenian mobile content, development of Armenian-language mobile apps, introduction of mobile technologies in education field within its corporate social responsibility thus helping change people’s lives for the better. The option of video lessons and new educational mobile app on the threshold of the new academic year will help students understand the educational program making the process more convenient and interesting”, noted Beeline Armenia CEO Andrey Pyatakhin.
“We can consider this educational mobile app project as one of the successful projects with Beeline. If there is internet connection, it allows watching video lessons worked out by professional teachers. You can find the needed lesson on the list of school subjects and study class. The software allows downloading lessons to the phone and watch them later even offline. Our joint project is very important as the app allows pupils to learn the missed lesson or revise it on his way to school. The app will also be convenient for adults who will want to refresh their school knowledge. The number of video lessons will be growing periodically'', said Director of Microsoft Armenia Office Grigor Barseghyan.
Armenian-language video lessons are worked out and recorded on various school subjects for various classes. All the materials comply with general educational curicullum and are worked out in cooperation with the best teachers of Armenian schools with use of innovative and accessible education methods. In particular, extra information materials and Microsoft educational tools are used. The video lessons are placed at www.mlg.am.