16:59 | 16.09.14 | Նորություններ | 3625
Այսօր ժամը 19:00-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում կկայանա Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային 2-րդ փառատոնի բացման հանդիսավոր արարողությունը` նվիրված Երեւանի պետական համալսարանի 95-ամյակին, որը կհեռարձակվի նաեւ առցանց:
Երիտասարդականի գլխավոր գործընկեր ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի շնորհիվ փառատոնի շրջանակներում ներկայացվող յուրաքանչյուր համերգ հնարավոր կլինի դիտել առցանց՝ ուղիղ հեռարձակմամբ փառատոնի պաշտոնական կայքում, ինչպես նաեւ նվագախմբի պաշտոնական էջում:
«Տեխնոլոգիաները կոչված են ծառայելու մշակույթին: Որքան ավելի հաճախ կարողանանք դրանք կիրառել մեր երկրի հենասյունը հանդիսացող ոլորտները սատարելու համար, այնքան ավելի մեծ հաջողությամբ կկարողանանք պահպանել մեր ինքնատիպությունը: Մշակույթի ձայնն այսօր ավելի հնչեղ է եւ լսելի, երբ համապատասխան գործիքներ են կիրառվում:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն ուրախ է Երիտասարդական նվագախմբին տրամադրել միջոցներ, որոնք ավելի հասանելի կդարձնեն երաժշտությունն ավելի մեծ թվով մարդկանց»,- նշել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Հավելենք, որ փառատոնն անցկացվում է Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության դեսպանության հովանու ներքո եւ Բրիտանական խորհրդի աջակցությամբ:
Փառատոնի ընթացքում նախատեսվում են տարբեր միջոցառումներ՝ համերգներ, վարպետության դասեր եւ այլն: Ծրագրի շրջանակներում Երեւանը հյուրընկալելու է ինչպես հռչակավոր երաժիշտների, այնպես էլ՝ երիտասարդ տաղանդների աշխարհի տարբեր ծայրերից:

16:59 | 16.09.14 | News | 3640
The Grand Opening Ceremony of the 2nd Aram Khachaturian International Festival dedicated to the 95th anniversary of Yerevan State University will be held and will be broadcast online at Aram Khachaturian Concert Hall at 19:00 today.
Owing to the support of Youth Orchestra’s General Partner VivaCell-MTS, the entire season of the 2nd Aram Khachaturian International Festival will be broadcast online on the official website of the Festival and the official website of the Orchestra.
“Technology is at the service of culture: the more we use technology to endorse the spheres, which are our Nation’s main pillars, the better we will stand out and sustain. The voice of culture is nowadays louder with the tools we can use to make it reach. VivaCell-MTS is happy to supply the Youth Orchestra with such means for music to reach more people”, VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian commented.
It should be added that the Festival is held under the auspices of the Embassy of the United Kingdom of Great Britain and Ireland in Armenia and with the support of the British Council.
Numerous events will be within the framework of the Festival – concerts, master-classes, screenings of films, etc. Yerevan will host both famous musicians and young talents from all over the world.