18:00 | 06.10.14 | Նորություններ | 5086
Հոկտեմբերի 3-5-ը «ԴիջիԹեք» 2014 միջազգային տեխնոլոգիական ցուցահանդեսում կայացել է «Ռոբոտներն առօրյայում» փառատոնը, որին մասնակցել են դպրոցներում ստեղծված ինժեներական խմբակների սաներ:
Փառատոնի իրականացման նպատակով ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը հատկացրել է 25 մլն դրամ:
Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) նախաձեռնությամբ 2012-ից դպրոցներում բացվել են ռոբոտաշինության խմբակներ, որոնց տրամադրվել են հատուկ այդ նպատակով նախագծված ռոբոտ-կոնստրուկտորներ։
«Ռոբոտաշինությունը մեր երկրի մրցունակության ամրապնդման հիմնական ուղղություններից մեկն է: Հայաստանն ունի մտավոր հսկայական ներուժ, որն անհրաժեշտ է օգտագործել երկրի հեռանկարային զարգացման գործում: Այս փառատոնը ռոբոտաշինությամբ հետաքրքրված սովորողների շրջանում խթանում է բացահայտելու եւ նորը ստեղծելու ձգտումը»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:

18:00 | 06.10.14 | Новости | 5091
3-5 октября в рамках международной технологической выставки Digitec 2014 состоялся фестиваль «Роботы в быту», в котором приняли участие участники школьных инженерных кружков.
Для реализации фестиваля ВиваСелл-МТС выделил 25 млн драмов.
По инициативе Союза компаний информационных технологий (СКИТ) с 2012 года в 60 школах (50 из них - в марзах) открылись кружки робототехники, которым были предоставлены специальные роботы-конструкторы.
«Робототехника является одним из основных направлений укрепления конкурентоспособности нашей страны. Армения обладает огромным интеллектуальным потенциалом, который необходимо использовать для развития страны», - сказал гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.