12:14 | 11.11.14 | Նորություններ | 5194
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը 70 միլիոն դրամ է տրամադրել Արծվաբերդ գյուղում ջրամատակարարման ենթակառուցվածքի զարգացման ծրագրի համար:
Ծրագրի մասին ընթացիկ տարվա գարնանը հայտարարել էին ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը, ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությունը (ԱՄՆ ՄԶԳ) եւ Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC):
Եռակողմ համաձայնագրի շրջանակներում իրականացվող ծրագրի արդյունքում խմելու ջրի խնդիրը լուծում կստանա Արմավիրի մարզի Լուկաշին, Արազափ եւ Տավուշի մարզի Բերքաբեր եւ Արծվաբերդ գյուղերում:
ԱՄՆ ՄԶԳ-ն ծրագրի համար հատկացրել է 60 միլիոն դրամ:
Ծրագրի շրջանակում վերանորոգվում է շուրջ 16 տարի անգործության մատնված եւ վթարային դարձած պոմպակայանը, որտեղ կտեղադրվի էներգախնայող 2 նոր պոմպ:
Ծրագրով Արծվաբերդ գյուղում նախատեսված է նաեւ 5,5 կմ ջրագծի կառուցում, ինչպես նաեւ վայրկյանում 4-5լ ջուր սպասարկելու հնարավորություն ընձեռող մեկ այլ` վթարային ջրագծի եւ ջրընդունիչ կայանի վերանորոգում:

12:14 | 11.11.14 | Новости | 4912
Компания ВиваСелл-МТС выделила 70 млн драмов для реализации программы по развитию системы водоснабжения в селе Арцваберд.
О совместной трехсторонней программе весной с.г. объявили ВиваСелл-МТС, Агентство США по международному развитию (USAID) и Фонд защиты дикой природы и культурных ценностей (FPWC).
По итогам реализации программы в рамках трехстороннего соглашения проблема питьевой воды будет решена в селах Лукашен и Аразап Армавирского марза, а также Беркабер и Арцваберд Тавушского марза.
USAID выделило на осуществление программы 60 млн драмов.
В рамках программы будет отремонтирована насосная станция, которая простаивала в течение 16 лет и находилась в аварийном состоянии. На станции будут установлены два новых энергосберегающих насоса.
Программой также предусмотрено строительноство в селе Арцваберд водопровода длиной 5,5 км, а также ремонт водозаборной станции и еще одного водопровода с пропускной способностью 4-5 л/с.