17:52 | 25.11.14 | Նորություններ | 5706
Կայացել է «Գծին հետեւող եւ իրեր դասակարգող ռոբոտ» մրցույթի եզրափակիչ փուլը, որի արդյունքում առաջին հորիզոնականը կիսել են Երեւանից IRC եւ Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանի Գյումրիի մասնաճյուղի Digital Cloud թիմերը: Այս թիմերի յուրօրինակ տեխնիկական լուծումներով նախագծած եւ ծրագրավորած ռոբոտները անսխալ կատարել են տրված առաջադրանքը՝ հավաքելով հնարավոր առավելագույն միավորները:
Նշենք, որ կազմակերպիչների սահմանած «Լավագույն տեխնիկական լուծում» անվանակարգում հաղթող է ճանաչվել Digital Cloud թիմը, իսկ Գավառի N2 միջնակարգ դպրոցի «Գավառ» թիմն արժանացել է «Ամենաերիտասարդ թիմ» խրախուսական մրցանակին: Ընդհանուր առմամբ, մրցույթին մասնակցում էր 11 թիմ, որոնք հիմնականում կարողացել են լուծել առաջադրված խնդիրները:
Մրցույթի գլխավոր հովանավորը ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն է, իսկ գործընկերը՝ World Vision Հայաստանը:
«Ակնհայտ է, որ դպրոցական ինժեներական խմբերը եւ այս մրցույթը տարածված են երիտասարդության եւ աշակերտների շրջանում: Սա մեզ ստիպում է ոչ միայն լայնացնել ռոբոտաշինական խմբերի աշխարհագրությունը եւ մեծացնել երիտասարդների ներգրավվածությունը, այլեւ հետագայում եւս կազմակերպել նման մրցույթներ, իսկ առաջադրանքները դարձնել ավելի բարդ»,- ասել է Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը:
Առաջնությունն անցկացվում է 2008 թվականից՝ Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության «ԱրմՌոբոտիքս» ծրագրի շրջանակներում: Ծրագրի նպատակն է երիտասարդների շրջանում հետաքրքրություն առաջացնել բարձր տեխնոլոգիաների նկատմամբ եւ ի հայտ բերել օժտված պատանիների եւ աղջիկների, ովքեր հետագայում կարող են վստահ քայլեր կատարել ՏՀՏ ոլորտի ամենատարբեր բնագավառներում:

17:52 | 25.11.14 | News | 5420
The final stage of the “Line Following and Object Collecting Robots’’ competition was held, during which the first prize was shared between the “IRC” team from Yerevan and the “Digital Cloud” team representing the Gyumri branch of Yerevan State Architecture Institute.
The robots designed and equipped with special technical solutions perfectly performed their tasks gathering the maximum number of points.
The “Digital Cloud” team is also the winner of the “Eco Robot” competition held in the frames of the “DigiTech” 2014 International Technological Exhibition, and the “IRC” team was formed from the visitors of the “Robots in Everyday Life” festival. On the first stage of the competition the teams presented their robot development projects and were given spare parts required for robot creation.
The “Digital Cloud” team became the winner in the “Best technical solution” nomination, and the “Gavar” team of the Gavar №2 secondary school received the “Youngest team” incentive award.
Eleven teams participating in the contest had successfully completed the task.
“It’s evident that school engineering groups and this competition are very popular among the youth and schoolchildren that obliges us to extend not only the geography of robotics groups and to increase the involvement of the young people but also to further develop competitions of this kind and make the tasks more challenging”,-said the executive director of the Union of Information Technology Enterprises Karen Vardanyan.
VivaCell-MTS is the general partner of the “Line Following and Object Collecting Robots’’ competition, and World Vision Armenia is the partner of the competition.
The competition has been held since 2008 within the frames of the “ArmRobotics” project of the Union of Information Technology Enterprises. The project is aimed at arousing interest towards high technologies among the youth and at revealing gifted students that can become professionals in different spheres of ICT in the future.