16:27 | 26.12.14 | Նորություններ | 5328
Beeline-ի նախաձեռնությամբ «Նագաշյան մանուկների տուն» երեխաների աջակցության կենտրոնում իրականացվել է «Նամակ Ձմեռ պապիկին» միջոցառումը։
Այն սեփական միջոցներով կազմակերպել են Beeline-ի աշխատակիցները՝ ի դեմս Հայաստանում Beeline-ի գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինի: Նրանք իրականացրել են նաեւ երեխաների այս տարվա ցանկությունը՝ հնարավորություն ընձեռելով տոնական հանգիստն անցկացնել Ծաղկաձորում։
«Երեխաների կողմից ամենասիրված տոնի նախաշեմին՝ մեզնից յուրաքանչյուրը փորձում է նրանց պարգևել իսկական հեքիաթ, բարձր տրամադրություն և վառ զգացողություն։ Այս երեխաների ամենամեծ ցանկությունն այն էր, որ նրանք իրենց  տոնական հանգիստն անցկացնեին Ծաղկաձորում, և մենք, մեր աշխատակիցների հետ համատեղ իրականություն դարձրեցինք նրանց վաղեմի երազանքը և պարգևեցինք երեխաներին հույս և հավատ, մարդկային հոգատարություն և բարություն՝ դարձնելով նրանց կյանքն ավելի լավը»,- ասել է Հայաստանում Beeline-ի գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը:
«Արդեն երրորդ տարին է, ինչ Beeline-ը մեզ աջակցում է ամանորյա միջոցառման իրականացման գործում»,- ասել է «Նագաշյան մանուկների տուն» երեխաների աջակցության կենտրոնի տնօրեն Միհրան Միրիջանյանը:
Beeline-ի աջակցության շնորհիվ 2012թ-ից մինչ այսօր կենտրոնի սաներն օգտվում են Hi-Line ինտերնետից: Իրականացվել են նաեւ բարեկարգման աշխատանքներ:

16:27 | 26.12.14 | News | 5299
“Letter to Santa Claus” New Year campaign was held at “Naghashian Children’s Home” with the support of Beeline.
Beeline employees led by company’s CEO Andrey Pyatakhin paid a visit to the children’s home today and organized a real New Year holiday for children with a big cake and candies. The main gift the inmates of the children’s home received was a New Year tour package to Tsakhkadzor.
“On the eve of the most beloved children’s holiday each of us does its best to create a real tale and festive mood for children and to fulfill their wishes. The greatest wish of the children’s home inmates was to spend the New Year holidays in Tsakhkadzor. Beeline staff came together to fulfill this dream and bestowed more hope and faith upon these children in humanity attempting to change their life for the better”, said Beeline Armenia CEO Andrey Pyatakhin.
“I am grateful to Beeline employees who turned this day into a holiday for our children. It’s the third year the company supports us in the organization of the New Year celebration. We feel love and care toward this company not only on New Year. The company is consistent to our daily needs and supports our efforts to change the life of these children for the better”, said Executive Director of Naghashian Children’s Home Mihran Mirijanyan.
It’s not Beeline’s first charity campaign with Naghashian Children’s Home. Since 2012 to date, the inmates of this children’s home have had broadband Beeline Internet access. The company has also supported the renovation of the children’s home.