16:54 | 23.01.15 | Նորություններ | 5702
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի եւ BirthLink ՀԿ-ի կողմից համատեղ իրականացվող ծրագրի շրջանակում ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը եւ Պերինատոլոգիայի, մանկաբարձության եւ գինեկոլոգիայի ինստիտուտի փոխտնօրեն Արշակ Ջերջերյանն այցելել են Աբովյան քաղաքի ծննդատուն:
Ծննդատանը տրամադրվել են վաղահաս ծնված եւ առողջական խնդիրներով երեխաների առաջնային խնամքի համար անհրաժեշտ սարքավորումներ. տաքացուցիչ, շնչառական ֆունկցիայի կարգավորման սարք, թթվածնային թերապիայի սարք, դեղնախտի վերահսկման սարք, ինչպես նաեւ երակային ներարկման պոմպ: Մարզային ծննդատներին տրամադրված բուժսարքավորումների եւ սարքերի միջոցով հնարավոր կլինի պատշաճ բուժօգնություն ցուցաբերել առողջական խնդիրներ ունեցող եւ ոչ բավարար քաշով ծնված երեխաներին: Որոշ դեպքերում անհրաժեշտ բուժսարքավորումների առկայության շնորհիվ կարող է վերանալ տեղափոխման անհրաժեշտությունը՝ հնարավորություն ընձեռելով մայրերին մնալու երեխայի կողքին:
«Արդեն յոթ տարի Հայաստանում շարունակվում է նորածնային խնամքի բարելավմանն ուղղված ծրագիրը: Դրա արդյունավետության մասին է փաստում նորածնային մահացության ցուցանիշի կրճատումը: BirthLink ՀԿ-ի հետ ձեռք-ձեռքի` մենք կարողացել ենք վերազինել Երեւանի եւ մարզերի մի շարք ծննդատներ, ինչպես նաեւ՝ կազմակերպել ոլորտի մասնագետների վերապատրաստում` բարդությունների եւ հիվանդությունների դեմ պայքարն ավելի արդյունավետ դարձնելու եւ նորածինների կյանքը փրկելու համար: Այս ծրագիրն ապացուցել է իր կարեւոր նշանակությունը: Չի կարելի լինել անտարբեր եւ մնալ դիտորդի դերում, երբ խոսքը մանկան կյանքին է վերաբերում»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Բուժսարքավորման տրամադրմանը զուգահեռ շարունակվում է բուժանձնակազմի վերապատրաստումը եւ աջակցությունը:
Այս տարի լրանում է BirthLink ՀԿ-ի եւ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի՝ վաղածին երեխաների խնամքի բարելավմանը եւ նորածնային մահացության ցուցանիշի կրճատմանն ուղղված համագործակցության յոթերորդ տարին: Ծրագիրը մեկնարկել է 2008թ. եւ մինչ այժմ ընդգրկել է Երեւանի 12 եւ Հայաստանի 7 մարզերի քսաներեք նորածնային բաժանմունք: Ծրագրի իրականացման համար ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը մինչ օրս հատկացրել է մոտ 535 միլիոն դրամ:

16:54 | 23.01.15 | News | 5919
In the frames of the VivaCell-MTS and BirthLink joint project, VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian and the Deputy Head of the Institute of Perinatology, Obstetrics and Gynecology Arshak Djerdjerian visited the maternity hospital in Abovyan.
This hospital has received equipment for immediate reanimation and warming of sick and small babies, nasal high flow therapy for newborns with breathing difficulties, respiratory monitoring, management of jaundice and the provision of intravenous fluids. The provided equipment will help support sick and low birth weight babies after delivery, with provision to stabilize babies before transfer to Yerevan if necessary, but also enable the hospital to care for some babies without the need to transfer, therefore staying close to their mothers.
«It’s the seventh year already since we started implementing this nationwide neonatal project, and the implementation has shown that there is a certain decrease in infant mortality rates. Hand in hand with ‘BirthLink’ we have managed to provide equipment to maternity hospitals in various regions and Yerevan, as well as organized professional trainings for medical specialists in their efforts to fight different complications and diseases and to save the lives of infants. This is a really important intervention. We can’t stay only as passive observers while the lives of many newborn are at risk», VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian said.
The project with VivaCell-MTS concentrates on the first day of life, to ensure each maternity facility has doctors and nurses with the right knowledge and equipment to improve survival of the vulnerable newborn babies. In addition to the equipment being provided, education, training and support for the medical staff continues.
This is now the seventh year of co-operation between BirthLink and VivaCell-MTS, to improve the care of sick and premature babies in Armenia, and thereby reduce neonatal mortality. The project commenced in 2008, and till now has supported twelve neonatal departments in Yerevan and twenty-three departments in seven regions of Armenia with about AMD 535 million of support from VivaCell-MTS.
The ‘Every Newborn’ action plan, led by WHO and UNICEF, believe that nearly 3 million babies and women can be saved each year through investing in quality care around the time of birth and special care for sick and small newborns.