10:58 | 16.02.15 | Նորություններ | 6164
Բրիտանական ֆիլմերի 13-րդ փառատոնի հանդիսավոր բացումը տեղի է ունեցել փետրվարի 14-ին «Մոսկվա» կինոթատրոնում։
Փառատոնի կազմակերպիչներն են Բրիտանական խորհուրդը եւ Երեւանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատունը, փառատոնի գլխավոր հովանավորը Beeline-ն է:
Փառատոնը մեկնարկել է Օսկարի «Լավագույն ֆիլմ» անվանակարգում առաջադրված «Նմանակման խաղ» ֆիլմով:
«Երորրդ տարին անընդմեջ Beeline–ը հովանավորում եւ նպաստում է Բրիտանական ֆիլմերի փառատոնի իրականացմանը, եւ մենք ուրախ ենք, որ տարեցտարի ականատես ենք լինում դրական փոփոխությունների թե´ կինոարվեստի սիրահարների շրջանում, եւ թե´ մշակութային կյանքում։ Վստահ եմ, որ ֆիլմերի դիտումը կպարգեւի Ձեզ եւ բոլոր սիրահարներին միմիայն դրական լիցքեր եւ բարձր տրամադրություն՝ փոխելով ձեր կյանքը դեպի ավելի լավը»,- ասել է Հայաստանում Beeline-ի գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը:
«Մենք ուրախ ենք` տեսնելով, որ Բրիտանական ֆիլմերի փառատոնը դարձել է սիրված ու սպասված իրադարձություն հայաստանյան մշակութային կյանքում: Այս տարի եւս մենք հանդիսատեսին ենք ներկայացնելու բրիտանական լավագույն ֆիլմերը` նպաստելով երկու երկրների միջեւ մշակութային հարաբերությունների ամրապնդմանը»,- ասել է Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան մասնաճյուղի տնօրեն Արեւիկ Սարիբեկյանը:
Փառատոնի բացմանը ներկա է եղել նաեւ ՀՀ-ում Մեծ Բրիտանիայի դեսպան Քեթի Լիչը:
Բրիտանական ֆիլմերի փառատոնն այս տարի նվիրվում է սիրո տարածման ու պահպանման գաղափարին: Այն մայրաքաղաքում կանցկացվի մինչեւ փետրվարի 20-ը, կցուցադրվի 7 ֆիլմ: «Նմանակման խաղ» ֆիլիմից հետո կցուցադրվեն «Բելը», «Անտեսանելի կինը», «Հնարավորություններն անսահման են», «X+Y», «Վիրունգա» եւ «Սերն ամենն է» ֆիլմերը:
Ֆիլմերը կցուցադրվեն Մոսկվա եւ Սինեմա Սթար կինոթատրոններում ինչպես անգլերեն, այնպես էլ հայերեն թարգմանությամբ:
Փետրվարի 21-ին «Գաֆէսճեան» արվեստի կենտրոնում տեղի կունենա հատուկ ցուցադրություն` նվիրված առաջին աշխարհամարտի հարյուրամյակին: Կցուցադրվի «Երեկոն կինոթատրոնում 1914-ին» ֆիլմը:

10:58 | 16.02.15 | News | 6162
The Festival was organized by the British Council and British Embassy in Yerevan. Beeline is the general sponsor.
The festival was opened by “Imitation Game” nominated for Oscars 2015 “Best Picture”.
“Beeline has been sponsoring and contributing to the British Film Festival for already three years in a row and we are happy to witness positive changes among movie fans and in the cultural life year in and year out. I am sure the films will bestow only positive emotions and high spirits on you and all movie fans, changing your life for the better”, said Beeline Armenia CEO Andrey Pyatakhin.
“We are delighted to see the British Film Festival has become a beloved and anticipated event in Armenia’s cultural life. This year as well we will present the best British films and contribute to strengthening the cultural ties between the two countries”, said Director of British Council Armenia Arevik Saribekyan.
UK Ambassador to Armenia Kathy Leach was also present at the opening.
This year the British Film Festival is dedicated to spreading and keeping love. In Yerevan, it will be held till February 20 – seven movies will be screened. After the “Imitation Game”, “Belle”, “The Invisible Woman”, “The Possibilities are Endless”, “X+Y”, “Virunga” and “Love is All” will be shown.
The movies will be screened at Moscow Cinema and at Cinema Star in both Armenian and English.
A special screening dedicated to World War I Centenary will be held at Cafesjian Center for the Arts on February 21. “A Night at the Cinema in 1914” movie will be shown.