10:58 | 16.02.15 | Նորություններ | 6164
Բրիտանական ֆիլմերի 13-րդ փառատոնի հանդիսավոր բացումը տեղի է ունեցել փետրվարի 14-ին «Մոսկվա» կինոթատրոնում։
Փառատոնի կազմակերպիչներն են Բրիտանական խորհուրդը եւ Երեւանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատունը, փառատոնի գլխավոր հովանավորը Beeline-ն է:
Փառատոնը մեկնարկել է Օսկարի «Լավագույն ֆիլմ» անվանակարգում առաջադրված «Նմանակման խաղ» ֆիլմով:
«Երորրդ տարին անընդմեջ Beeline–ը հովանավորում եւ նպաստում է Բրիտանական ֆիլմերի փառատոնի իրականացմանը, եւ մենք ուրախ ենք, որ տարեցտարի ականատես ենք լինում դրական փոփոխությունների թե´ կինոարվեստի սիրահարների շրջանում, եւ թե´ մշակութային կյանքում։ Վստահ եմ, որ ֆիլմերի դիտումը կպարգեւի Ձեզ եւ բոլոր սիրահարներին միմիայն դրական լիցքեր եւ բարձր տրամադրություն՝ փոխելով ձեր կյանքը դեպի ավելի լավը»,- ասել է Հայաստանում Beeline-ի գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը:
«Մենք ուրախ ենք` տեսնելով, որ Բրիտանական ֆիլմերի փառատոնը դարձել է սիրված ու սպասված իրադարձություն հայաստանյան մշակութային կյանքում: Այս տարի եւս մենք հանդիսատեսին ենք ներկայացնելու բրիտանական լավագույն ֆիլմերը` նպաստելով երկու երկրների միջեւ մշակութային հարաբերությունների ամրապնդմանը»,- ասել է Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան մասնաճյուղի տնօրեն Արեւիկ Սարիբեկյանը:
Փառատոնի բացմանը ներկա է եղել նաեւ ՀՀ-ում Մեծ Բրիտանիայի դեսպան Քեթի Լիչը:
Բրիտանական ֆիլմերի փառատոնն այս տարի նվիրվում է սիրո տարածման ու պահպանման գաղափարին: Այն մայրաքաղաքում կանցկացվի մինչեւ փետրվարի 20-ը, կցուցադրվի 7 ֆիլմ: «Նմանակման խաղ» ֆիլիմից հետո կցուցադրվեն «Բելը», «Անտեսանելի կինը», «Հնարավորություններն անսահման են», «X+Y», «Վիրունգա» եւ «Սերն ամենն է» ֆիլմերը:
Ֆիլմերը կցուցադրվեն Մոսկվա եւ Սինեմա Սթար կինոթատրոններում ինչպես անգլերեն, այնպես էլ հայերեն թարգմանությամբ:
Փետրվարի 21-ին «Գաֆէսճեան» արվեստի կենտրոնում տեղի կունենա հատուկ ցուցադրություն` նվիրված առաջին աշխարհամարտի հարյուրամյակին: Կցուցադրվի «Երեկոն կինոթատրոնում 1914-ին» ֆիլմը:

10:58 | 16.02.15 | Новости | 6163
Торжественная церемония открытия 13-го Фестиваля британских фильмов прошла 14-го февраля в ереванском кинотеатре «Москва».
В этом году фестиваль посвящается самому светлому и прекрасному чувству в мире – чувству любви. Организаторами фестиваля выступают представительство Британского Совета в Армении и Посольство Великобритании в Армении, а Генеральным спонсором фестиваля – Beeline.
На церемонии открытия присутствовали: посол Британии в РА Кейт Линч, Генеральный директор Beeline в Армении Андрей Пятахин и руководитель представительства Британского Совета в Армении Аревик Сарибекян.
Фестиваля стартовал показом фильма «Игра в имитацию», номинанта на премию «Оскар» за лучший фильм. Кинолента рассказывает про английского математика и криптографа Алана Тьюринга, который взломал код шифровальной машины «Энигма» во время Второй мировой войны.
«Третий год подряд Beeline поддерживает и содействует осуществлению фестиваля британских фильмов, и очень рады, что из года в год наблюдаем стабильно увеличивающийся интерес к фестивалю. Уверен, что эти фильмы подарят всем гостям фестиваля исключительно положительные эмоции, хорошее настроение и помогут сделать жизнь лучше»,- отметил Генеральный директор Beeline в Армении Андрей Пятахин.
«Мы рады видеть, что фестиваль британских фильмов стал популярным событием в армянской культурной жизни. В этом году также мы представляем лучшие британские фильмы, способствуя укреплению культурных связей между двумя странами»,- сказала руководитель представительства Британского Совета в Армении Аревик Сарибекян.
Столичная программа фестиваля, который пройдет до 20-го февраля, включает 7 кинолент. После фильма «Игра в имитацию» будут показаны фильмы «Белль», «Невидимая женщина», «The Possibilities Are Endless», «X+Y», «Вирунга» и «Реальная любовь».
21-го февраля в Центре искусств Гафесчян состоится специальный показ фильма «Вечер в кинотеатре 1914» посвященный столетию первой мировой войны.