10:11 | 25.02.15 | Հոդվածներ | exclusive 12798
Ընկերներին ինչ-որ բան խոստովանելը կամ նկատողություն անելը միշտ չէ, որ հեշտ է: Truthly.me հարթակը հնարավորություն է տալիս անկեղծ եւ անանուն «նկատողություններ» անել ընկերներին:
Նախագծի համահիմնադիրներ Հրաչյա Մանուկյանը, Ալեքսանդր Ադամյանը, Միքայել Մանուկյանը եւ թիմի մյուս անդամները ներկայում աշխատում են Truthly մոբայլ հավելվածի ստեղծման ուղղությամբ:
«Truthly.me-ի ստեղծման գաղափարը ծագեց այն ժամանակ, երբ ծանոթներիցս մեկին ցանկանում էի «նկատողություն» անել, որն իր մեջ շտկելով՝ նա ավելի լավը կդառնար: Դա չէի կարող անմիջապես նրան ասել, քանի որ համոզված էի, որ կնեղանա: Ելք էի փնտրում եւ հասկացա, որ շրջապատումս էլի կան մարդիկ, որոնց ցանկանում եմ ինչ-որ բան ասել, բայց ոչ դեմ առ դեմ: Անհրաժեշտ էր ստեղծել մի համակարգ, որի միջոցով մարդիկ իրենց մասին անանուն կարծիքներ կլսեին»,- Itel.am-ի հետ զրույցում պատմել է Truthly-ի համահիմնադիր Հրաչյա Մանուկյանը:
2013թ. նա ընկերոջ՝ Ալեքսանդր Ադամյանի հետ միասին ստեղծում է Truthly կայքը, որը գործարկվում է նույն տարվա օգոստոսին: Դրան հաջորդում են ստարտափներին հատուկ գործողություններ՝ ներդրողների փնտրտուք, աքսելերացիոն ծրագրերին եւ մրցույթներին մասնակցություն, թիմի ձեւավորում եւ այլն: Նախագծի մասին գրում է նաեւ միջազգային մամուլը:
«Ստեղծեցինք մեխանիզմ, որտեղ մարդիկ իրենք պետք է շահագրգռված լինեին՝ շրջապատին իրենց մասին կարծիք հարցնելու: Truthly-ի դեպքում feedback-ի գաղափարն է գործում: Ask.fm-ի ու նմանատիպ մյուս կայքերի կողմից շեշտը դրվում է ոչ թե քո մասին կարծիք հարցնելու, եւ ուրիշի աչքերով քեզ նայելու, այլ ուղղակի հարց ու պատասխանի վրա»,- ասել է Հրաչյա Մանուկյանը:
Նրա խոսքով՝ նման գաղափարների համար ֆինանսավորում ստանալն ավելի բարդ է:
«Սկզբնական փուլում ներդրողներին դժվար է համոզել, որ դու արժեքավոր ինչ-որ բան ես ստեղծել: Որոշ ժամանակ անց հասկացանք, որ պետք է ոչ թե կայք ստեղծել, այլ հավելված, ինչն էլ հիմա անում ենք: Simply Technologies ընկերության հետ համատեղ աշխատում ենք այդ ուղղությամբ: Հավելվածը պատրաստ կլինի շուրջ մեկ ամսից եւ պարբերաբար կթարմացվի»,- պատմել է նա:
2014թ. մարտին ռուսական շուկա դուրս գալու նպատակով կայքի ինտերֆեյսը ռուսերեն է թարգմանվում: Արդյունքում՝ 2 օրում Ռուսաստանից 2000 մարդ է գրանցվում կայքում:
Ներկայում Truthly.me-ում շուրջ 6500 մարդ է գրանցված: Այս պահին այն ինտեգրված է միայն Facebook-ին, սակայն հեղինակները մտադիր են աշխատել այլ սոցցանցերի հետ եւս:
«Կայքի հիմնական խնդիրը այն անընդհատ օգտագործելու մոտիվացիայի բացակայությունն է: Դուք մտնում եք, ձեր ընկերոջ մասին կարծիք արտահայտում եւ վերջ: Նոր գործարկվող մոբայլ հավելվածում լինելու են լուծումներ, որոնք կնպաստեն, որ մարդը պարբերաբար օգտվի հավելվածից»,- պատմել է Հրաչյա Մանուկյանը:
Truthly-ի միջոցով անանուն եղանակով «խոստովանություն» կարող են գրել միայն այն մարդիկ, որոնք Facebook-ի ձեր ընկերների ցանկում են:
Նրա խոսքով՝ հավելվածը կունենա նաեւ վճարովի գործառույթ, որը թույլ կտա հաղորդագրություններ ստանալ բոլորից: Մյուս վճարովի գործառույթի օգնությամբ՝ հնարավոր է ուղարկած հաղորդագրությունը հետ կանչել:
Հրաչյա Մանուկյանը տեղեկացրել է, որ հավելվածի հաջորդ տարբերակները նաեւ հարցման հնարավորություն են ընձեռելու: Օրինակ, ընկերներին կարելի է հարցնել ձեր տվյալ օրվա արտաքին տեսքի մասին եւ տոկոսային վիճակագրություն ստանալ:

It’s not always easy to confess something to friends or drop them a remark. Truthly.me allows making friends frank and anonymous “remarks”.
Project Co-Founders Hrachya Manukyan, Alexander Adamyan, Mikayel Manukyan and the rest of team members are presently working on Truthly mobile app.
“The idea of Truthly.me occurred when I wanted to drop a “remark” at one of my acquaintances –correcting it, they would become better. I could not say it directly as I was sure it would insult them. I was looking for a way out and I realized that there are more people around me who would like to say something but not tête-à-tête. It was necessary to create a system through which people would be able to know anonymous opinions about themselves”, Truthly Co-Founder Hrachya Manukyan told Itel.am.
Along with his friend Alexander Adamyan he created Truthly website in 2013. The website was launched in August of the same year. Actions peculiar to startups followed – seeking investors, participation in acceleration programs and competitions, team establishment, etc. The international press also wrote about the project.
“We created a mechanism where people would be interested to ask their friends opinions about them. Feedback is available for Truthly. Ask.fm and other such websites do not focus on asking an opinion about you and looking at yourself through the eyes of others but rather on questions and answers”, said Hrachya Manukyan.
According to him, it’s much harder to get funding for these ideas.
“At the initial stage, it’s difficult to convince investors of having created something worthy. We later realized we should create an app and not a website, and we are currently working on it. We are cooperating with Simply Technologies to this end. The app will be ready in around a month and will be regularly updated”, he said.
In order to enter the Russian market, the website’s interface was translated into Russian in March, 2014. As a result, 2000 people from Russia registered on the website within two days.
As of today, Truthly.me has around 6500 users and is integrated with only Facebook, but the authors are going to work with other social websites as well.
“The main issue the website faces refers to the lack of motivation for the regular use of the website. You log in, express opinion about your friend and that’s it. The new mobile app will come with solutions contributing to the regular use of the app”, said Hrachya Manukyan.
Only your Facebook friends can use Truthly to make an anonymous “confession”.
According to him, the app will also have a paid function enabling messages from everyone. Another paid function will allow recalling the sent message.
Hrachya Manukyan informed that the next options of the app will enable an inquiry. For example, you will be able to ask your friends about your look of the day and get statistics in percentages.