15:10 | 25.02.15 | Նորություններ | 5779
«Այբ» դպրոցի աշակերտների ստեղծած` ֆուտբոլ խաղացող ռոբոտները 2014թ. հաջողությամբ են ներկայացվել Սոչիում կայացած ռոբոտիկայի աշխարհի օլիմպիադային: Ռոբոտիկայի լաբորատորիայում ներկայացվել են հրշեջ ռոբոտները, անօդաչու թռչող սարքերն ու ներկա պահին «Այբ»-ի աշակերտների ուշադրության կենտրոնում գտնվող մյուս նախագծերը:
«Հայաստանում շատ ոլորտների արագ զարգացմանը խոչընդոտում է անհրաժեշտ գիտելիքի, փորձի եւ ենթակառուցվածքի բացակայությունը։ Ռոբոտիկայի ոլորտը, սակայն, գտնվում է բուռն զարգացման այնպիսի շրջանում, երբ սիրողական խմբերը հաճախ հասնում են ավելի հետաքրքիր արդյունքների, քան փորձառու գիտական հաստատությունները»,- ասել է «Այբ» դպրոցի տնօրեն Արամ Փախչանյանը:
«ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը կարեւոր է համարում երիտասարդների ստեղծագործ ներուժի բացահայտումն ու դրա հետագա զարգացումը: Մենք այնտեղ ենք, որտեղ կա այդ հնարավորությունը: Հաճելի է տեսնել, որ ռոբոտաշինությամբ զբաղվող երիտասարդների ջանքերը հաջողությամբ են պսակվում»,- նշել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:

15:10 | 25.02.15 | Новости | 5716
Играющие в футбол роботы, созданные учениками школы «Айб», в 2014 году с успехом были представлены на Всемирной олимпиаде роботов в Сочи. В лаборатории робототехники были представлены роботы-пожарные, беспилотные летательные аппараты, а также другие проекты, находящиеся в настоящее время в центре внимания учеников «Айб».
«Развитию многих направлений в Армении препятствует отсутствие необходимых знаний, опыта и инфраструктуры. Сфера робототехники, однако, находится на таком этапе активного развития, когда любительские группы часто достигают более интересных результатов, чем опытные научные учреждения»,- сказал директор школы «Айб» Арам Пахчанян.
«ВиваСелл-МТС придает значимость раскрытию творческого потенциала молодежи и ее дальнейшему продвижению. Мы там, где появляется подобная возможность. Приятно видеть, что усилия молодых людей, занимающихся созданием роботов, имеют успех», - отметил генеральный директор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.