15:10 | 25.02.15 | Նորություններ | 5779
«Այբ» դպրոցի աշակերտների ստեղծած` ֆուտբոլ խաղացող ռոբոտները 2014թ. հաջողությամբ են ներկայացվել Սոչիում կայացած ռոբոտիկայի աշխարհի օլիմպիադային: Ռոբոտիկայի լաբորատորիայում ներկայացվել են հրշեջ ռոբոտները, անօդաչու թռչող սարքերն ու ներկա պահին «Այբ»-ի աշակերտների ուշադրության կենտրոնում գտնվող մյուս նախագծերը:
«Հայաստանում շատ ոլորտների արագ զարգացմանը խոչընդոտում է անհրաժեշտ գիտելիքի, փորձի եւ ենթակառուցվածքի բացակայությունը։ Ռոբոտիկայի ոլորտը, սակայն, գտնվում է բուռն զարգացման այնպիսի շրջանում, երբ սիրողական խմբերը հաճախ հասնում են ավելի հետաքրքիր արդյունքների, քան փորձառու գիտական հաստատությունները»,- ասել է «Այբ» դպրոցի տնօրեն Արամ Փախչանյանը:
«ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը կարեւոր է համարում երիտասարդների ստեղծագործ ներուժի բացահայտումն ու դրա հետագա զարգացումը: Մենք այնտեղ ենք, որտեղ կա այդ հնարավորությունը: Հաճելի է տեսնել, որ ռոբոտաշինությամբ զբաղվող երիտասարդների ջանքերը հաջողությամբ են պսակվում»,- նշել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:

Ayb School and VivaCell-MTS have summed up the results of their cooperation.
The football playing robots created by students of Ayb School were successfully presented during the World Robot Olympiad in Sochi in 2014. Football playing robots as well as fire-fighting and line tracking robots and UAVs were demonstrated in the robotics lab, together with the projects that are currently in the focus of Ayb students.
“In Armenia, the lack of the necessary knowledge, experience and infrastructure hinders the rapid development of many fields. The robotics field, though, is in a phase of rapid growth, where amateur groups very often produce more effective results than experienced research institutions do,” noted Aram Pakhchanian, principal of Ayb School.
“VivaCell-MTS attaches great importance to revealing and nurturing the creative potential in young people. We are where we see such an opportunity. It is a pleasure to witness the efforts of robotics students crowned with success”, noted VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.