17:04 | 05.03.15 | Նորություններ | 5850
2014թ. Հայաստանում Beeline բջջային կապի բաժանորդների թիվը գերազանցել է 777 հազ-ը, ինչը 82 հազ-ով գերազանցել է 2013-ի տարեվերջի ցուցանիշը:
Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է ընկերության գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը՝ ամփոփելով Beeline-ի անցած տարվա արդյունքները:
Նրա խոսքով՝ Beeline-ը 2014-ը եզրափակել է բջջային սեգմենտի բաժանորդային բազայի եւ բջջային ինտերնետի ծառայության հասույթի աճով եւ բաժանորդների արտահոսքի զգալի կրճատումով:
«Ընկերության բջջային ինտերնետի ծառայությունների ընդհանուր հասույթը 2014թ. կազմել է $6 մլն, ինչը $0.9 մլն-ով ավելին է 2013թ. շարժական ինտերնետի ծառայություններից ստացված հասույթից: 2014թ. 4-րդ եռամսյակում բաժանորդների արտահոսքը կազմել է 10,9%, ինչը 1.5%-ով ցածր է 2013թ. 4-րդ եռամսյակի ցուցանիշից: 2014թ. ընկերության ֆիքսված կապի ծառայության ընդհանուր գործառնական հասույթը 2013թ. համեմատ նվազել է 6%-ով, ինչը պայմանավորված է ծառայության պահանջարկի գլոբալ նվազեցման միտումով»,- ասել է նա:
Անդրեյ Պյատախինի խոսքով՝ 2014թ. Beeline-ն իրականացրել է $14 մլն-ի ներդրում, ինչը $3 մլն-ով գերազանցում է 2013թ. ներդրումները:
«Անցած տարին նշանակալի էր ընկերության զարգացմանն ուղղված կապիտալ ներդրումների աճով: Այդ ներդրումների շնորհիվ գործարկվել է FTTB (Fiber to the Building) տեխնոլոգիայով օպտիկամանրաթելային գերարագ ինտերնետ ծառայությունը, շարունակվել են մարզերի թվայնացման եւ բջջային կապի բազային կայանների քանակի ավելացման աշխատանքները»,- նշել է նա:
Ինչ վերաբերում է բջջային բազային կայանների ընդհանուր թվին, ապա 2014թ. այն 2013թ. համեմատ ավելացել է 12%-ով, իսկ Beeline-ի կապիտալ ներդրումները 2014թ. 4-րդ եռամսյակում կազմել են $6 մլն:
Հայաստանում Beeline-ի հարկային վճարումները 2014թ. գերազանցել են 14 մլրդ դրամը:
Անդրեյ Պյատախինը նշել է, որ 2014թ. Beeline-ի համար նշանակալի է եղել 3 խոշոր հաճախորդամետ նախաձեռնությունների մեկնարկով: Ընկերությունը մշակել է նոր ռազմավարություն՝ ուղղված հաճախորդների սպասարկման որակի բարելավմանը (NPS) եւ հաճախորդամետ ընկերության ձեւափոխմանը: Գործարկվել են «Պարզ, հարմար, քեզ համար» եւ «Իսկ որքա՞ն ես վճարում դու» մարքեթինգային ռազմավարությունները:
«Հատկապես ցանկանում եմ շեշտել 2014թ. հաճախորդների սպասարկման որակի ցուցանիշի (NPS) ռեկորդային աճը, որը 2013թ. համեմատ ավելացել է 13%-ով: Բաժանորդային բազայի ավելացումը, բաժանորդների արտահոսքի նվազեցումը եւ նոր առաջարկների գործարկումը խոսում է մեր զարգացման ճիշտ ուղղության մասին եւ հաստատում այն, որ բաժանորդների համար մեզ հետ պարզ է եւ հարմար: Անցած՝ 2014-ը, մեզ համար դարձավ լուրջ փորձությունների տարի, որոնք մենք հաղթահարեցինք, սակայն 2015-ը լի է նոր միտումներով եւ հեռահաղորդակցության ոլորտը եւս բացառություն չէ: Նոր տարում հնարավոր են նաեւ գնային փոփոխություններ եւ օպտիմալացման ծրագրեր` կապված այլ երկրներում կապի գնային փոփոխությունների հետ»,- ասել է Անդրեյ Պյատախինը:
2014թ. Beeline-ն արժանացել է 5 մրցանակի՝ սեպտեմբերին 5-րդ ամենամյա դիվանագիտական եւ բիզնես ֆորումում Beeline-ը լավագույնն է ճանաչվել 2 անվանակարգերում՝ «Կապի ոլորտի առաջատար» եւ «Լավագույն օտարերկրյա ներդնող»:
Հոկտեմբերին Beeline-ը ճանաչվել է «Հեռահաղորդակցության առաջատար օպերատոր», իսկ տարեվերջին՝ «Էկոլոգիապես ամենապատասխանատու ընկերություն»: Իսկ Հայաստանում Beeline-ի Գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը ճանաչվել է «Տարվա լավագույն ղեկավար»:

17:04 | 05.03.15 | Новости | 4675
В 2014 году количество абонентов мобильной связи Beeline превысило 777 тыс., что на 82 тыс. больше показателя конца 2013 года.
Об этом сегодня на встрече с журналистами сказал генеральный директор Beeline в Армении Андрей Пятахин, подводя итоги работы компании в прошлом году.
По его словам, Beeline завершил 2014 год с ростом абонентской базы в мобильном сегменте, увеличением выручки от услуг мобильного интернета и значительным сокращением оттока.
«Общая выручка от услуг мобильного интернета в 2014 году составила $6 млн., что на $0,9 млн. больше выручки за аналогичные услуги в 2013 году. Отток в 4 квартале 2014 года составил 10,9%, что на 1,5% меньше, чем в 4 квартале 2013 года. Общая операционная выручка от услуг фиксированной связи в 2014 году уменьшилась по отношению к 2013 году на 6%, что обуславливается глобальной тенденцией снижения спроса на услугу», - сказал он.
По словам Андрея Пятахина, в общей сложности в 2014 году Beeline инвестировал $14 млн., что на $3 млн. больше, чем за 2013 год.
«Прошедший 2014 год ознаменовался ростом капитальных вложений, которые были направлены на развитие компании. Благодаря этим инвестициям была запушена услуга высокоскоростного оптоволоконного интернета по технологии FTTB (Fiber to the Building), продолжена цифровизация в регионах и увеличено количество базовых станций мобильной связи»,- отметил он.
Что касается общего количества базовых станций мобильной связи, в 2014 году по отношению с 2013 годом оно увеличилось на 12%, а капитальные инвестиции Beeline только в 4-м квартале 2014 года составили $6 млн.
При этом налоговые выплаты Beeline в Армении в 2014 году превысили 14 млрд. драмов.
Андрей Пятахин отметил, что 2014 год для Beeline стал примечателен также запуском сразу трех глобальных клиентских инициатив. Был взят стратегический курс на совершенствование клиентского опыта (NPS) и трансформацию в клиентоориентированную компанию. Запущена глобальная концепция «Просто, удобно, для тебя» и маркетинговая стратегия «А сколько платишь ты?».
«Хочу особо отметить рекордный рост индекса клиентского опыта (NPS), который в 2014 году, по сравнению с 2013 годом, вырос на 13 процентных пунктов. Это, увеличение абонентской базы, уменьшение оттока и запуск новых продуктов говорит о правильном направлении нашего развития и подтверждает, что клиентам с нами просто и удобно. 2014 год стал для нас серьезным испытанием, с которым мы отлично справились, но новые реалии 2015 года вносят свои коррективы, и телекоммуникации не исключение. В новом году возможны изменения, связанные с ценами на связь в других странах, а также программы оптимизации»,- отметил Андрей Пятахин.
В 2014 году Beeline удостоился 5 престижных наград. В сентябре по итогам пятого ежегодного дипломатического и бизнес форума Beeline стал лучшим сразу в двух номинациях. Компания была признана «Лидером в сфере связи» и удостоилась звания лучшей в категории «Иностранный инвестор».
В октябре Beeline был признан «Лидирующим телекоммуникационным оператором» и в конце года удостоился звания «Самой экологически ответственной компании». В это же время генеральный директор Beeline Андрей Пятахин был признан «Лучшим руководителем года в Армении».