12:15 | 06.03.15 | Հոդվածներ | exclusive 12974
Օրվա ընթացքում մարդիկ հաճախ կարիք են ունենում բարեկամներին եւ ընկերներին հիշեցնել կարեւոր մանրուքների մասին, ինչպես օրինակ՝ ինտերնետի կամ լույսի վարձը վճարել, բանկ այցելել, մորաքրոջ ծննդյան օրը շնորհավորել եւ այլն:
Հայ ծրագրավորողների մշակած Ping մոբայլ հավելվածը հնարավորություն է տալիս ուղարկել ակնթարթային հիշեցումներ՝ զանգելու կամ կարճ հաղորդագրություն (sms) գրելու փոխարեն:
Ping-ը թույլ է տալիս ավելացնել հիշեցման ժամանակը, վայրը, զուգահեռ լուսանկար ուղարկել, ինչպես նաեւ գրել շարժառիթը, որը կստիպի դիմացինին իրականացնել առաջադրանքը: Դուք կարող եք հիշեցումը ուղարկելիս նշել գործողության կատարման ցանկալի վայրը, եւ երբ ստացողը մոտենա դրան, հիշեցում (alarm) կստանա:
Հավելվածը հասանելի է iOS համակարգով աշխատող սարքերի համար:
Ping-ի հիմնադիրներն են Տիգրան Գրիգորյանցը, Արմեն Մկրտչյանը եւ Անատոլի Պետրոսյանցը:
«Մարդիկ կարծում են, որ ամեն ինչ կարող են հիշել, սակայն իրականում մոռանում են: Հնարավոր է՝ նրանց համար դժվար է թղթի վրա կամ սմարթֆոնում հիշեցում գրել, կամ էլ միտքը այլ կարեւոր հարցերով է զբաղված: Ասենք դուք ձեր մտերիմներից մեկին sms եք ուղարկում, նա այն կարդում է եւ գուցե մոռանում: Մեր նպատակն է օգնել մարդկանց չմոռանալ«կարեւոր մանրուքների» մասին, որոնք կարող են փչացնել հարաբերությունները եւ լարել նյարդերը»,- Itel.am-ի հետ զրույցում նշել է Տիգրան Գրիգորյանցը:
Տիգրան Գրիգորյանցը
Ping-ի հեղինակն այն անվանում է «անձնական օգնական» հարազատների, ընկերների եւ գործընկերների համար: Հեռախոսը միացնելուն պես Ping-ը հայտնվում է՝ հիշեցնելով ձեր կարեւոր անելիքների մասին:
Ping-ը տարբերվում է իր մինիմալիստական դիզայնով: Օգտատերի հեռախոսահամարը նրա ID-ն է, եւ նրան անհրաժեշտ մարդիկ կոնտակտներից ավտոմատ կավելացվեն Ping-ում: Օգտատերը միայն պետք է ընտրի այն մարդուն, որին ցանկանում է հիշեցում ուղարկել:
«Երբ օգտատերը ստանում է Ping, հայտնվում է 2 կոճակ՝ առաջադրանքը կատարելու հաստատում կամ մերժում: Այն բանից հետո, երբ դուք սեղմում եք այդ կոճակներից մեկը, ուղարկողը ծանուցում է ստանում, որ դուք կա՛մ հաստատել, կա՛մ էլ մերժել եք առաջադրանքը: Եթե առաջադրանքն այլեւս ակտուալ չէ, ուղարկողը կարող է չեղարկել Ping-ը: Այն դեպքում, երբ ստացողը երկար ժամանակ չի պատասխանում ձեր Ping-ին, կարող եք այն եւս մեկ անգամ ուղարկել՝ RePing անել»,- պատմել է Տիգրան Գրիգորյանցը:
Նա տեղեկացրել է, որ փետրվարի սկզբից պրոմոարշավ են սկսել ԱՄՆ-ում, որն իրականացնում է միջազգային մարքեթինգով զբաղվող ամերիկյան ընկերություն:
«Մեր հիմնական թիրախն այս պահին ամերիկյան շուկան է, սակայն որոշ ժամանակ անց թիրախում կհայտնվի նաեւ Ռուսաստանը: Ի դեպ, այս պահին նկարահանում ենք զվարճալի կոմերցիոն տեսահոլովակ այն մասին, թե ինչ կլինի այն դեպքում, եթե մարդիկ օգտագործեն կամ չօգտագործեն Ping-ը: Այն հասանելի կլինի մարտի վերջին»,- ասել է Տիգրան Գրիգորյանցը:
Ներկայում մշակման փուլում է նաեւ Apple Watch-ի համար մշակված հավելվածի տարբերակը: Այնուհետ թիմը կսկսի աշխատել հավելվածի Android տարբերակի վրա, որը կթողարկվի մինչեւ այս ամառ:
«Իմ տեղեկություններով՝ մենք առաջին հայկական մոբայլ հավելվածն ենք, որը մոտ ապագայում կաշխատի Apple Watch եւ Android Wear սարքերի համար: Բոլոր մշակումները կատարվում են թիմի ներսում, քանի որ ինքս դեմ եմ outsource եւ freelance գաղափարներին»,- նշել է Ping-ի համահիմնադիրը:
Ping-ի 6-հոգանոց թիմում բոլորը հայեր են: Երկուսն աշխատում են ԱՄՆ-ում: Տիգրան Գրիգորյանցը նշել է, որ թիմն իր համար ամենաթանկ ակտիվն է:
Անդրադառնալով Ping-ի մոնետիզացիայի հետ կապված ծրագրերին՝ նա նշել է. «Ներկայում 3 տարվա զարգացման հստակ պլան ունենք: Մոնետիզացիան, մեր հաշվարկներով, կսկսենք 2016թ. գարնանը կամ մի փոքր ավելի շուտ»:

12:15 | 06.03.15 | Статьи | exclusive 12980
В течения дня людям часто нужно бывает напомнить своим близким, друзьям о чем-то маленьком, но важном. Допустим, заплатить за интернет, погасить кредит, поздравить тетю и т.д.
Команда армянских разработчиков представила мобильное приложение, позволяющее моментально отправлять напоминание, вместо обычных СМС или звонков.
С помощью Ping можно добавить время напоминания, место, прикрепить картинку, и в добавок, указать причину, которая мотивирует адресата выполнить задачу. Вы можете указать локацию выполнения задачи, и исполнитель получит сигнал, когда приблизится к назначенному месту.
Приложение доступно для скачивания на сервисе AppStore.
Создатели приложения Ping – Тигран Григорянц, Армен Мкртчян и Анатолий Петросянц.
«Люди думают, что могут запомнить все, хотя на самом деле, многое забывают. Возможно, им сложно написать себе напоминание на бумаге или в смартфоне, или просто голова занята более важными делами. Допустим, вы отправили СМС кому-то из своих близких, а он посмотрел и забыл! Мелочи жизни не должны портить настроение людям и становиться причиной ссоры между любимыми. Наша миссия − помочь людям не забывать о важных мелочах, которые могут испортить им нервы и отношения», сказал в интерью Itel.am Тигран Григорянц.
Тигран Григорянц
Автор идеи называет приложение «личным ассистентом» для родных, друзей и коллег. Ping появляется сразу после включения телефона и напоминает о важных задачах.
Ping отличается своим минималистическим дизайном. Ваш телефонный номер является вашим ID, все нужные люди будут автоматически добавлены из ваших контактов. Остается только отправить выбрать человека, которому нужно отправить напоминание.
«Когда пользователь получает Ping, появляются две кнопки. Первая − подтверждение о том, что он выполнит просьбу, вторая − что не выполнит. После нажатия одной из кнопок, отправитель получает уведомление о принятии или отклонении задачи. Если задача уже не актуальна, отправитель может отменить ее. В случае если получатель долго не отвечает на Ping, можно повторно отправить его с помощью кнопки RePing», - рассказывает Тигран Грирянц.
Он сообщает, что с февраля была запущена рекламная компания в США, которую осуществляет американская компания по интернет-маркетингу.
«Наша основная целевая аудитория – это Соединенные Штаты, однако через некоторое время мы начнем продвигать программу и в России. Кстати, мы сейчас снимаем смешной рекламный ролик на тему, что случится, если использовать, или наоборот, не использовать приложение Ping. Оно будет доступно к концу марта», - сообщил Тигран Григорянц.
Сейчас на стадии разработки находится приложение для Apple Watch. Затем команда начнет разработку программы под Android, которые будет доступно к началу лета.
«Как мне известно, мы первая армянская стартап-компания, чье приложение начнет работать как на Apple Watch, так и Android Wear в ближайшее время. Все наши разработки ведутся внутри нашей команды, так как я против привлечения сил извне и фриланса», - подтверждает сооснователь Ping.
Команда Ping состоит из 6 участников, двое из которых работают в США. Тигран Григорянц отметил, что команда является для него самым ценным активом.
Возвращаясь к теме о монетизации проекта, он отметил: «У нас есть четкий план развития на ближайшие три года. По нашим расчетам, мы начнем весной 2016 года или, возможно, немного раньше».