12:15 | 06.03.15 | Հոդվածներ | exclusive 12974
Օրվա ընթացքում մարդիկ հաճախ կարիք են ունենում բարեկամներին եւ ընկերներին հիշեցնել կարեւոր մանրուքների մասին, ինչպես օրինակ՝ ինտերնետի կամ լույսի վարձը վճարել, բանկ այցելել, մորաքրոջ ծննդյան օրը շնորհավորել եւ այլն:
Հայ ծրագրավորողների մշակած Ping մոբայլ հավելվածը հնարավորություն է տալիս ուղարկել ակնթարթային հիշեցումներ՝ զանգելու կամ կարճ հաղորդագրություն (sms) գրելու փոխարեն:
Ping-ը թույլ է տալիս ավելացնել հիշեցման ժամանակը, վայրը, զուգահեռ լուսանկար ուղարկել, ինչպես նաեւ գրել շարժառիթը, որը կստիպի դիմացինին իրականացնել առաջադրանքը: Դուք կարող եք հիշեցումը ուղարկելիս նշել գործողության կատարման ցանկալի վայրը, եւ երբ ստացողը մոտենա դրան, հիշեցում (alarm) կստանա:
Հավելվածը հասանելի է iOS համակարգով աշխատող սարքերի համար:
Ping-ի հիմնադիրներն են Տիգրան Գրիգորյանցը, Արմեն Մկրտչյանը եւ Անատոլի Պետրոսյանցը:
«Մարդիկ կարծում են, որ ամեն ինչ կարող են հիշել, սակայն իրականում մոռանում են: Հնարավոր է՝ նրանց համար դժվար է թղթի վրա կամ սմարթֆոնում հիշեցում գրել, կամ էլ միտքը այլ կարեւոր հարցերով է զբաղված: Ասենք դուք ձեր մտերիմներից մեկին sms եք ուղարկում, նա այն կարդում է եւ գուցե մոռանում: Մեր նպատակն է օգնել մարդկանց չմոռանալ«կարեւոր մանրուքների» մասին, որոնք կարող են փչացնել հարաբերությունները եւ լարել նյարդերը»,- Itel.am-ի հետ զրույցում նշել է Տիգրան Գրիգորյանցը:
Տիգրան Գրիգորյանցը
Ping-ի հեղինակն այն անվանում է «անձնական օգնական» հարազատների, ընկերների եւ գործընկերների համար: Հեռախոսը միացնելուն պես Ping-ը հայտնվում է՝ հիշեցնելով ձեր կարեւոր անելիքների մասին:
Ping-ը տարբերվում է իր մինիմալիստական դիզայնով: Օգտատերի հեռախոսահամարը նրա ID-ն է, եւ նրան անհրաժեշտ մարդիկ կոնտակտներից ավտոմատ կավելացվեն Ping-ում: Օգտատերը միայն պետք է ընտրի այն մարդուն, որին ցանկանում է հիշեցում ուղարկել:
«Երբ օգտատերը ստանում է Ping, հայտնվում է 2 կոճակ՝ առաջադրանքը կատարելու հաստատում կամ մերժում: Այն բանից հետո, երբ դուք սեղմում եք այդ կոճակներից մեկը, ուղարկողը ծանուցում է ստանում, որ դուք կա՛մ հաստատել, կա՛մ էլ մերժել եք առաջադրանքը: Եթե առաջադրանքն այլեւս ակտուալ չէ, ուղարկողը կարող է չեղարկել Ping-ը: Այն դեպքում, երբ ստացողը երկար ժամանակ չի պատասխանում ձեր Ping-ին, կարող եք այն եւս մեկ անգամ ուղարկել՝ RePing անել»,- պատմել է Տիգրան Գրիգորյանցը:
Նա տեղեկացրել է, որ փետրվարի սկզբից պրոմոարշավ են սկսել ԱՄՆ-ում, որն իրականացնում է միջազգային մարքեթինգով զբաղվող ամերիկյան ընկերություն:
«Մեր հիմնական թիրախն այս պահին ամերիկյան շուկան է, սակայն որոշ ժամանակ անց թիրախում կհայտնվի նաեւ Ռուսաստանը: Ի դեպ, այս պահին նկարահանում ենք զվարճալի կոմերցիոն տեսահոլովակ այն մասին, թե ինչ կլինի այն դեպքում, եթե մարդիկ օգտագործեն կամ չօգտագործեն Ping-ը: Այն հասանելի կլինի մարտի վերջին»,- ասել է Տիգրան Գրիգորյանցը:
Ներկայում մշակման փուլում է նաեւ Apple Watch-ի համար մշակված հավելվածի տարբերակը: Այնուհետ թիմը կսկսի աշխատել հավելվածի Android տարբերակի վրա, որը կթողարկվի մինչեւ այս ամառ:
«Իմ տեղեկություններով՝ մենք առաջին հայկական մոբայլ հավելվածն ենք, որը մոտ ապագայում կաշխատի Apple Watch եւ Android Wear սարքերի համար: Բոլոր մշակումները կատարվում են թիմի ներսում, քանի որ ինքս դեմ եմ outsource եւ freelance գաղափարներին»,- նշել է Ping-ի համահիմնադիրը:
Ping-ի 6-հոգանոց թիմում բոլորը հայեր են: Երկուսն աշխատում են ԱՄՆ-ում: Տիգրան Գրիգորյանցը նշել է, որ թիմն իր համար ամենաթանկ ակտիվն է:
Անդրադառնալով Ping-ի մոնետիզացիայի հետ կապված ծրագրերին՝ նա նշել է. «Ներկայում 3 տարվա զարգացման հստակ պլան ունենք: Մոնետիզացիան, մեր հաշվարկներով, կսկսենք 2016թ. գարնանը կամ մի փոքր ավելի շուտ»:

12:15 | 06.03.15 | Articles | exclusive 12875
During the day, people often need to remind their family or friends about important details, such as, paying for the internet or electricity, visiting a bank or congratulating on an aunt’s birthday etc.
Ping mobile app developed by Armenian programmers allows sending alarms instead of calling or texting SMS.
Ping enables to increase the time and place of the alarm, send a photo simultaneously and to write about the motive which will make receiver perform the task. You can mention the desired place of the action while sending the alarm and the receiver will get an alarm once approaching it.
The app is available for iOS  devices.
Ping is co-founded by Tigran Grigoryants, Armen Mkrtchyan and Anatoly Petrosyants.
“People think that they can memorize everything but in fact, they forget oftentimes. It may be hard for them to jot down a reminder on paper or a smartphone, as perhaps their mind is occupied with other issues. Say, you send an SMS to one of your friends, and he reads it and maybe forgets about it. Our goal is to help people not to forget about “details that matter” which can spoil relationships and strain nerves”, Tigran Grigoryants told Itel.am.
Tigran Grigoryants
Ping developer calls it “a personal assistant” for family members, friends and partners. Once you turn on your phone, Ping appears to remind you about important tasks.
Ping stands out by its minimalist design. The user’s phone number is at the same time his ID and he can add necessary contacts to Ping. The user has to choose the person whom he wants to send an alarm.
“When a user gets Ping, 2 buttons appear - to approve or cancel the task. After you push on one of the buttons, the sender gets a notification on your approval or cancellation. If the task is no more urgent, the sender can cancel Ping. If the receiver doesn’t reply to your Ping for a long time, you can RePing it- resending it”, said Tigran Grigoryants.
He said that from early February, they started a promo-tour in the U.S.. The campaign is carried out by a US-based international marketing company.
“Our target group is currently the American market but we will target Russia some time later, too. By the way, we are now shooting a funny commercial on what will happen if people use or not use Ping. It will be available in late March”, said Tigran Grigoryants.
The version of an app for Apple Watch is now being developed as well. After that the team will start working at Android version of the app which will be released this summer.
“According to the information I have, we are the first Armenian mobile app to work for Apple Watch and Android War devices in near future. We do all the developments inside the team as I’m against outsourcing and freelancing”, noted Ping co-founder.
All the 6 members of Ping team are Armenians, 2 of them work in the U.S. Tigran Grigoryants noted that the team is the most valuable asset for him.
Touching upon programs for Ping monetization, he noted: “We have a clear plan of development for 3 years. According to our calculations, we will start monetization in spring 2015 or a bit earlier”.