10:53 | 27.03.15 | Նորություններ | 4180
Ռուսաստանի համակարգչային եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների ընկերակցության «ՏՏ գագաթնաժողով 2015. ոլորտի առաջնորդների հանդիպում» համաժողովի շրջանակում առաջին գործնական հանդիպումը տեղի կունենա «Այբ» դպրոցում ապրիլի 1-ին:
Հանդիպման ընթացքում Ռուսաստանի եւ Հայաստանի ՏՏ ոլորտի առաջատար ընկերությունների ներկայացուցիչներին կներկայացվի «Այբ» կրթական հիմնադրամի գործունեությունը, եւ տեղի կունենա նոր սերնդի ձեւավորման եւ «ուղեղների» արտահոսքի խնդրի թեմաների շուրջ քննարկում:
Ռուսաստանի ՏՏ ընկերությունների ներկայացուցիչները կծանոթանան կրթական նոր լուծումներին, կկարողանան նոր բիզնեսի հնարավորություններ ու համագործակցության ուղիներ գտնել, նոր կապեր հաստատել տեղի ընկերությունների հետ:
Ռուսաստանյան «ՏՏ գագաթնաժողով 2015. ոլորտի առաջնորդների հանդիպում» համաժողովը Հայաստանում անցկացվում է առաջին անգամ: Այն կանցկացվի ապրիլի 1-3-ը: Համաժողովին մասնակցելու են Ռուսաստանից ժամանած մոտ 100 առաջատար ընկերությունների ներկայացուցիչներ:
Համաժողովը Ռուսաստանի ՏՏ ընկերակցության հիմնական միջոցառումն է եւ անցկացվում է 2003-ից։
ՏՏ համաժողովի հիմնական նպատակն է ամփոփել ՌԴ ՏՏ ոլորտի նախորդ տարվա արդյունքները, քննարկել տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտին օժանդակելու հայկական եւ ռուսական քայլերի արդյունավետությունը, ՏՏ բիզնեսի հնարավորությունները  նոր պայմաններում, ՏՏ բիզնեսում փոխըմբռնման հեռանկարները, ինչպես նաեւ կրթությանը վերաբերող հարցեր:
Համաժողովի մասնակիցները հնարավորություն կունենան հանդիպելու Հայաստանում գործող ՏՏ կազմակերպությունների հետ եւ գտնելու համագործակցության եզրեր:
«ՏՏ գագաթնաժողով 2015»-ի կազմակերպիչներն են Ռուսաստանի համակարգչային եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների ընկերակցությունը (АПКИТ) եւ Հայաստանի ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (ԻՏՁՄ): Հայաստանյան գործընկերն է «Այբ» կրթական հիմնադրամը:

10:53 | 27.03.15 | Новости | 4149
Первая рабочая встреча в рамках конференции «ИТ-Саммит 2015. Встреча лидеров индустрии» российской Ассоциации предприятий компьютерных и информационных технологий (АПКИТ) состоится 1 апреля в школе «Айб».
В ходе встречи представителям ведущих ИТ-компаний России и Армении будет представлена деятельность Образовательного фонда «Айб», пройдет обсуждение по теме формирования нового поколения и проблеме «утечки мозгов».
Представители российских ИТ-компаний ознакомятся с новыми решениями в области образования, а также смогут найти новые возможности для бизнеса и сотрудничества и установить связи с местными компаниями.
Российская конференция «ИТ-Саммит 2015. Встреча лидеров индустрии» впервые будет проведена в Армении с1 по 3 апреля. В конференции будут участвовать  представители порядка 100 ведущих компаний из России.
ИТ-конференция является основным мероприятием ассоциации и проводится с 2003 года.
Важнейшая цель ИТ-конференции – подвести итоги ИТ-года России, обсудить эффективность армянских и российских мер поддержки отрасли ИТ, перспективы ИТ-бизнеса в новых условиях, перспективы взаимопонимания в ИТ-бизнесе, a также вопросы образования.
В ходе конференции участники смогут встретиться с представителями армянских ИТ-компаний и найти пути сотрудничества.
Участники саммита также ознакомятся с богатой историей Армении, с культурными и архитектурными памятниками, а также вкусной кухней.
Организатором «ИТ-Саммита 2015» выступает АПКИТ, соорганизатором саммита в Армении является Союз компаний по информационным технологиям (UITE), партнер в стране – Образовательный фонд «Айб».