14:19 | 03.04.15 | Նորություններ | 5844
Այսօր մեկնարկել է «Բաց խաղ» համակարգչային եւ բջջային խաղերի նախագծման հոբելյանական 5-րդ առաջնությունը, որը կազմակերպում են Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (ԻՏՁՄ) եւ «Օրանժ Արմենիա» ընկերությունը:
«Ուրախ ենք մեր գործընկերների հետ ազդարարել հոբելյանական 5-րդ «Բաց Խաղ» առաջնության մեկնարկը: Այս տարիների ընթացքում բազմաթիվ ստեղծագործական գաղափարներ եւ նախագծեր են կյանքի կոչվել, եւ բացահայտվել են շատ երիտասարդ տաղանդներ: Հպարտ ենք մեր մասնակցությունն ունենալ այս ոլորտի երիտասարդ մասնագետների ապագա հաջողություններում: Արդեն ունենք լավ օրինակներ՝ Հարություն Ամիրխանյանը, որն արժանացել էր «Բաց Խաղ 2014»-ի Orange-ի հատուկ մրցանակին, այսօր Orange Խմբի՝ հավելվածների ստեղծման ստորաբաժանումներից մեկում անցնում է մասնագիտական պրակտիկա՝ իր ստեղծված խաղն ինտեգրելով Orange-ի ցանցային պլատֆորմի վրա»,- ասել է «Օրանժ Արմենիա»-ի բրենդի եւ հաղորդակցության տնօրեն Արամ Մկրտչյանը:
ԻՏՁՄ գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը, իր հերթին, նշել է, որ այս առաջնությունը նախատեսված է ոչ միայն ծրագրավորմամբ զբաղվող երիտասարդների, այլեւ երաժիշտների, սցենարիստների, դիզայների եւ այլ մասնակիցների համար:
«Սա հնարավորություն է, որ տարբեր մասնագետներ ոչ միայն Երեւանից, այլեւ Հայաստանի մարզերից իրենց աշխատանքների եւ լուծումների միջոցով դուրս գան միջազգային շուկա»,- ասել է նա:
Նրա խոսքով՝ իրենց նպատակն է, որ կայացած ընկերությունները եւս մասնակցեն այդ առաջնությանը, եւ դրանով խթանեն այս մրցույթը:
Այս տարի մրցույթում ներկայացված են երկու տարիքային խմբեր՝ մինչեւ 18 եւ 18-ից տարեկանից բարձր: Մինչեւ 18 տարեկան մասնակիցները կմրցեն հետեւյալ անվանակարգերում՝ «Լավագույն խաղ», «Լավագույն դիզայն», «Լավագույն տեխնոլոգիական լուծում», «ժողովրդական մրցանակ», որը կներառի տարիքային բոլոր խմբերի մասնակիցների քվեարկության արդյունքները:
18 տարեկանից բարձր մասնակիցները կմրցեն «Լավագույն խաղ», «Լավագույն տեխնոլոգիական լուծում», «Լավագույն Game Play (սցենար)», «Լավագույն դիզայն» եւ «ժողովրդական մրցանակ» անվանակարգերում:
Առաջնությունն անցկացվելու է 4 փուլով, որի ընթացքում մասնակիցները պետք է ներկայացնեն իրենց նախագծած համակարգչային խաղերը: Փուլ առ փուլ մասնակիցները ժյուրիի օգնությամբ կզարգացնեն իրենց նախագծերը եւ խաղերի ցուցահանդեսի ժամանակ կներկայացնեն պատրաստի խաղեր:

14:19 | 03.04.15 | Новости | 5887
Сегодня стартовал 5-й юбилейный конкурс проектирования компьютерных и мобильных игр «Открытая игра», организаторами которого являются Союз ИТ-компаний Армении (СИТК) и Orange Armenia.
«Мы рады вместе с нашими партнерами объявить старт 5-го юбилейного первенства «Открытая игра». За прошедшие годы было осуществлено множество креативных идей и программ, раскрыты многие молодые таланты. Мы гордимся своим участием в будущих  успехах молодых специалистов данной сферы. У нас уже есть хорошие примеры: Арутюн Амирханян, который удостоился особой премии «Открытой игры 2014», в настоящее время проходит профессиональную практику в одном из отделений Группы Orange по созданию приложений, интегрировав свою игру на сетевой платформе Orange», - сказал директор по линии коммуникаций и развития бренда Orange Арам Мкртчян.
Исполнительный директор СИТК Карен Варданян в свою очередь отметил, что данный конкурс рассчитан не только на молодых людей, занимающихся программированием, но и на музыкантов, сценаристов, дизайнеров и других специалистов.
«Это возможность для разных специалистов не только из Еревана, но и регионов Армении, выйти на международный рынок благодаря своим работам и решениям», - сказал он.
По его словам, цель конкурса – привлечь к участию также устоявшиеся компании, тем самым стимулируя борьбу.
В этом году в конкурсе представлены две возрастные группы: до 18 лет и старше 18. Для участников в группе до 18 лет предусмотрены следующие номинации: «Лучшая игра», «Лучший дизайн», «Лучшее технологическое решение», а также «Народная премия», которая включит результаты голосования участников всех возрастных групп.
Конкурсанты старше 18 лет будут бороться в номинациях «Лучшая игра», «Лучшее технологическое решение», «Лучший Game Play» (сценарий), «Лучший дизайн» и «Народная премия».
Конкурс пройдет в 4 этапа, в ходе которых участники должны представить проекты свох компьютерных игр. На каждом этапе конкурсанты с помощью жюри будут развивать свои проекты и на выставке игр представят уже готовые игры.