15:25 | 08.04.15 | Հոդվածներ | exclusive 8080
Հայկական Playeroid անվճար հավելվածը հնարավորություն է տալիս «կառավարել» երաժշտությունը եւ երգեր պատվիրել ձեր սիրելի ժամանցի վայրերում՝ սմարթֆոնի միջոցով:
Հավելվածը հասանելի է App Store եւ Google Play հարթակներում:
Playeroid-ը մշակվել է Eagma Tech-ում, որի հիմնադիրներն են Տարոն Սարգսյանը, Կարեն Մելքումյանը եւ Դավիթ Ալանակյանը:
Հավելված ստեղծելու գաղափարը ծագել է այն ժամանակ, երբ Տարոն Սարգսյանը, լինելով երեւանյան սրճարաններից մեկում, չի հավանել հնչող երաժշտությունը եւ չի կարողացել փոխել այն: Արդյունքում՝ ընկերներով  որոշել են հավելվածի միջոցով լուծել խնդիրը:
«Պատկերացրեք՝ նստած եք ժամանցի որեւէ վայրում, բացում եք հավելվածը, առկա երգացանկից որեւէ երգ ընտրում եւ սեղմում պատվիրելու կոճակը: Եթե այդ պահին հերթ չկա, եւ նույն վայրում գտնվող այլ մարդիկ երգեր չեն պատվիրել, ապա ընթացիկ երգը վերջանալուց հետո կհնչի ձեր պատվիրած երգը: Կարող եք միաժամանակ տարածել երգը սոցցանցերում եւ check in լինել»,- Itel.am-ի հետ զրույցում պատմում է Դավիթ Ալանակյանը՝ ընդգծելով, որ այդպիսով Playeroid-ը դառնում է սոցիալական ցանց՝ համախմբելով երաժշտությամբ հետաքրքրվող մարդկանց:
24 ժամվա ընթացքում կարելի է անվճար 3 երգ պատվիրել, որից հետո յուրաքանչյուր երգի համար կգանձվի 200 դրամ: Տվյալ գումարի մի մասը կհատկացվի ժամանցի վայրին:
Դավիթ Ալանակյանի խոսքով՝ յուրաքանչյուր ժամանցի վայր կարող է կազմել սեփական փլեյլիսթը, որում ընդգրկված երգերը հասանելի կլինեն այդ պահին պատվիրման համար:
«Մի կողմից, դա օգտատերերին ինչ-որ չափով զրկում է մեծ փլեյլիսթերից, բայց մյուս կողմից՝ ժամանցի վայրերը եւս գոհ են լինում եւ չեն մտահոգվում, որ կարող են ոչ համապատասխան երաժտություն հնչեցնել»,- ընդգծում է նա:
Ներկայում Playeroid հավելվածի միջոցով կարելի է երգեր պատվիրել Երեւանի շուրջ 30 ժամանցի վայրերում: Բացի հիմնական գործառույթներից՝ հնարավոր է տեսնել, թե այդ պահին ինչ երգ է հնչում, ինչպես նաեւ գնահատել երգերը:
«Իհարկե, աշխարհում վաղուց կան երաժշտական ավտոմատներ (Jukebox), որոնց միջոցով կարելի է երգ պատվիրել, սակայն մոբայլ տարբերակով դա անելը շատ ավելի հեշտ է եւ արագ»,- նշում է Դավիթ Ալանակյանը:

Armenian Playeroid free app allows “managing” music and ordering songs on a smartphone at your favorite venues.
The app is available on App Store and Google Play platforms.
Playeroid was developed by Eagm Tech co-founded by Taron Sargsyan, Karen Melkumyan and Davit Alanakyan.
The idea of the app was born when Taron Sargsyan didn’t like the music in one of Yerevan cafes and didn’t manage to change it. As a result, he and his friends decided to solve the problem through an app.
“Imagine you sit at a venue, open the app, select a track from the playlist and press “order”. If there is no queue and the people in the same place didn’t order any other track, after the current track you will be able to listen to your ordered song. You can simultaneously share the song on social networks and check in”, Davit Alanakyan says to Itel.am stressing that thus Playeroid becomes a social network uniting people keen on music.
During 24 hours, you can order 3 songs free, after which you will be charged AMD200 for each track. Part of the money will be allocated to the particular venue.
According to Davit Alanakyan, each venue can collect its own playlist which tracks will be available for ordering at the moment.
“On the one hand, thus users won’t be able to collect a large playlist. On the other hand, the venues will also be happy and they won’t worry about putting irrelevant tracks”, he stresses.
You can currently order tracks through Playeroid at around 30 venues in Yerevan. Besides main functions, you can also see what track is going on at the moment and rate the tracks.
“Of course, the world has long known the Jukeboxes which allow ordering tracks but it’s much easier and faster to do it on a mobile phone”, notes Davit Alanakyan.
It should be noted that Playeroid is going to launch a new website. Itel.am will cover this event in near future.