15:42 | 12.05.15 | Նորություններ | 4765
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը դադարեցրել է անվճար Wi-Fi ինտերնետի տրամադրումը Երեւանի մետրոպոլիտենում՝ մինչեւ երրորդ անձանց կողմից իր ենթակառուցվածքին չարտոնված միջամտության հետ կապված խնդրի լուծումը:
Այս մասին ասված է ընկերության տարածած հաղորդագրությունում:
«ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը Երեւանի մետրոպոլիտենի տարածքում Wi-Fi անվճար ինտերնետ է տրամադրում 2012թ. օգոստոսից, որպեսզի մետրոյով երթեւեկող քաղաքացիներն ունենան հաղորդակցվելու եւ համացանցից օգտվելու հնարավորություն՝ գնացքին սպասելիս: Wi-Fi ինտերնետ ծառայությունը Երեւանի մետրոպոլիտենի տարածքում գտնվելու ամբողջ ժամանակահատվածում մշտապես մատուցվել է անվճար եւ առանց որեւէ նախապայմանի, այդ թվում՝ առանց ցանցին միանալու համար գովազդային բնույթ կրող որեւէ տեսանյութ դիտելու նախապայմանի»,- ասված է հաղորդագրությունում:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը հավելում է, որ վերջերս երրորդ անձանց կողմից՝ առանց ընկերության հետ համաձայնեցնելու, միջամտություն է կատարվել ընկերության ենթակառուցվածքին՝ անվճար Wi-Fi ցանցին միանալ ցանկացող քաղաքացիներին առաջարկելով դիտել գովազդային տեսանյութեր՝ որպես Wi-Fi ցանցին միանալու անհրաժեշտ նախապայման:
Ընկերությունը վերը նշվածը գնահատում է որպես ապօրինի միջամտություն իր ենթակառուցվածքին եւ վերջինիս չարտոնված շահագործում՝ շահույթ ստանալու նպատակով:
«Հետեւաբար, ընկերությունը որոշում է կայացրել դադարեցնելու Wi-Fi անվճար ինտերնետի տրամադրումը՝ մինչեւ իր ենթակառուցվածքին չարտոնված եւ ապօրինի միջամտության վերացումը»,- նշել են ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ում:

15:42 | 12.05.15 | News | 4797
VivaCell-MTS has suspended the provision of free Wi-Fi in Yerevan subway until the issue of unauthorized utilization of its Wi-Fi infrastructure by a third-party is resolved, the press release disseminated by the company reads this.
“VivaCell-MTS has been providing free Wi-Fi since August 2012, in order to provide the passengers of Yerevan subway with means of communication and leisure while waiting for the train. Wi-Fi access has been provided on unconditional basis, for the whole period of staying in Yerevan subway, with no requirement to watch any content prior to connection or staying online”, the press release notes.
VivaCell-MTS adds that recently, a third-party organization, without prior notice, contact or agreement with VivaCell-MTS, has made an intervention into the infrastructure by offering persons willing to access free Wi-Fi to watch ad spots as a precondition necessary for staying connected to Wi-Fi and was promoting the sales of advertising spots prior to accessing  their free Wi-Fi.
VivaCell-MTS considers the above-mentioned as an unlawful intervention into its infrastructure and unauthorized utilization of its resources with the aim to generate revenues.
“Therefore, the company is determined to suspend the provision of free Wi-Fi, until the unlawful intervention into its infrastructure is stopped”, VivaCell-MTS reports.