10:57 | 11.06.15 | Նորություններ | 5354
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի՝ սմարթֆոնից օգտվող բաժանորդներն ընկերության կողմից ուղարկվող տեղեկատվական կարճ հաղորդագրությունները կարող են ստանալ հայատառ:
Նմանապես՝ նախկինում գրադարձության (տրանսլիտերացիա) միջոցով ռուսերեն կարճ հաղորդագրություն ստացող բաժանորդներն այսուհետ կարճ հաղորդագրությունները կստանան կյուրեղատառ (ռուսատառ):
Սմարթֆոնից օգտվող բաժանորդները տեղեկատվական կարճ հաղորդագրությունները կշարունակեն ստանալ իրենց կողմից նախկինում կատարված կարգավորումներից ելնելով՝ այսինքն այն լեզվով, որով մինչեւ այժմ այդ հաղորդագրությունները ստանում էին:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ում նշել են, որ փորձարկման փուլում գտնվող նորարարությունը չի կրում կոմերցիոն բնույթ:
«Հայատառ կամ ռուսատառ կարճ հաղորդագրություններ ուղարկելու նախաձեռնության նպատակը տեղեկատվությունը նախընտրած լեզվով ստանալու՝ բաժանորդների ցանկությունը բավարարելն է: Այս որոշման հիմքում ընկած է ընկերության այն համոզմունքը, որ տեխնիկական հնարավորությունները պետք է առավելագույնս համապատասխանեցվեն բաժանորդի ցանկությանը»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը ներդրել է եւս մեկ նորամուծություն: Ընկերության սպասարկման կենտրոններում մատուցված ծառայությունների դիմաց վճարած կամ իրենց կանխավճարային հաշիվը լիցքավորած բաժանորդները, կատարված գործարքի վերաբերյալ կստանան ծանուցում՝ կարճ հաղորդագրության տեսքով:
Սմարթֆոնից օգտվող բաժանորդներն ինչպես ընկերության կողմից ուղարկվող տեղեկատվական կարճ հաղորդագրությունները, այդպես էլ SMS-ծանուցումները կստանան լատինատառ, ռուսատառ կամ հայատառ՝ կախված նախկինում իրականացրած կարգավորումներից: Դրանք կարող են փոխվել՝ ըստ բաժանորդի ցանկության:

10:57 | 11.06.15 | Новости | 5353
Абоненты ВиваСелл-МТС, пользующиеся смартфонами, смогут получать от оператора сообщения, набранные армянскими буквами.
Кроме того, русскоязычные сообщения отныне будут отправляться кириллицей, а не латиницей, как прежде.
Абоненты, пользующиеся смартфонами, продолжат получать короткие сообщения в соответствии с установленными прежде настройками, то есть на том же языке, который предпочли ранее.
В ВиваСелл-МТС отметили, что нововведение, находящееся на этапе испытаний, не несет коммерческого характера.
«Решение отправлять сообщения, набранные кириллицей или армянскими буквами, нацелено на то, чтобы удовлетворить желание абонентов получать сообщения на предпочтительном для них языке. В основе этого решения лежит убежденность компании в том, что технические возможности должны быть максимально подстроены под желания абонента», - сказал гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.
ВиваСелл-МТС внедрил еще одно нововведение. Абоненты, оплатившие какие-либо услуги или пополнившие счет в центрах обслуживания компании, будут получать извещения о проведении операции в виде коротких сообщений.
Пользователи смартфонов будут получать оповещения и короткие сообщения латиницей, кириллицей или армянскими буквами в зависимости от выбранного языка. Язык сообщений может быть изменен по желанию абонента.