12:37 | 25.06.15 | Նորություններ | 4628
Այսուհետ նաեւ Արագածոտնում եւ Վայոց Ձորում գտնվող ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի բաժանորդները 911 եւ 112 հեռախոսահամարներին զանգահարելիս կմիանան ՀՀ ՏԿԱԻՆ ճգնաժամային կառավարման մարզային կենտրոններին:
Նախկինում, 911 հեռախոսահամարով մարզերի բնակիչները միանում էին ՀՀ ՏԿԱԻՆ՝ Երեւանում գործող Ճգնաժամային կառավարման ազգային կենտրոնին, որտեղից արտակարգ իրավիճակի կամ պատահարի մասին տեղեկությունն փոխանցվում էր համապատասխան մարզային կենտրոն:
«ՀՀ տարածքային կառավարման եւ արտակարգ իրավիճակների նախարարության հետ համատեղ՝ մենք իրականացրել ենք 911/112 արագ արձագանքման հեռախոսահամարները Հայաստանի մարզերում տեղայնացնելու ծրագրի հերթական փուլը: Ներկայում Հայաստանի ինը մարզերի բնակիչները, արագ արձագանքման հեռախոսահամարներին զանգահարելիս, Երեւանում գտնվող Ճգնաժամային կառավարման ազգային կենտրոնի փոխարեն՝ կմիանան արտակարգ իրավիճակների ճգնաժամային կառավարման մարզային կենտրոններին: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ցանցի տեխնիկական հնարավորությունների շնորհիվ ներդրված համակարգն ուղղված է կրճատելու արտակարգ իրավիճակների արդյունավետ կառավարման համար անհրաժեշտ ժամանակը»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Ավելի վաղ, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը ՀՀ ՏԿԱԻՆ-ի ճգնաժամային կառավարման մարզային կենտրոններին ուղիղ միանալու հնարավորություն էր ընձեռել Լոռու, Արարատի, Շիրակի, Գեղարքունիքի, Սյունիքի, Տավուշի եւ Արմավիրի մարզերում գտնվող իր բաժանորդներին:

12:37 | 25.06.15 | News | 4646
Now, VivaCell-MTS subscribers in Aragatsotn and Vayots Dzor regions also can reach the Emergency Situations Service local offices dialing 911/112.
In the past, when contacting the 911, the residents would reach the Call Center of the Crisis Management Center of the Ministry of Emergency and Territorial Administration in Yerevan, which handled the call by instructing the local office to take appropriate action.
Owing to special equipment installed recently in frames of a joint project implemented by VivaCell-MTS and the Ministry of Emergency and Territorial Administration, the call is now redirected to the local office of the Emergency Situations Service based on the information received from the cellular tower handling the call from a resident to either 911 or 112 free numbers. The innovation is aimed at shortening the response time of the rescue service in emergency situations.
“Together with the Ministry of Emergency Situations and Territorial Administration, we have completed another phase of 911/112 number localization across regions of Armenia. As of today, in 9 regions of the country, when calling emergency numbers, people will reach the local Crisis Management Center, instead of reaching the one in Yerevan. The implementation of this new system, made possible thanks to the technical capacity of VivaCell-MTS network, aims at minimizing the time needed for effective and timely reaction so much important for saving lives and early management of emergency situations,” VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian said.
Not long ago VivaCell-MTS had made this service available for its subscribers living in Lori, Ararat, Shirak, Gegharquninq, Syuniq, Tavush and Armavir regions.