12:37 | 25.06.15 | Նորություններ | 4628
Այսուհետ նաեւ Արագածոտնում եւ Վայոց Ձորում գտնվող ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի բաժանորդները 911 եւ 112 հեռախոսահամարներին զանգահարելիս կմիանան ՀՀ ՏԿԱԻՆ ճգնաժամային կառավարման մարզային կենտրոններին:
Նախկինում, 911 հեռախոսահամարով մարզերի բնակիչները միանում էին ՀՀ ՏԿԱԻՆ՝ Երեւանում գործող Ճգնաժամային կառավարման ազգային կենտրոնին, որտեղից արտակարգ իրավիճակի կամ պատահարի մասին տեղեկությունն փոխանցվում էր համապատասխան մարզային կենտրոն:
«ՀՀ տարածքային կառավարման եւ արտակարգ իրավիճակների նախարարության հետ համատեղ՝ մենք իրականացրել ենք 911/112 արագ արձագանքման հեռախոսահամարները Հայաստանի մարզերում տեղայնացնելու ծրագրի հերթական փուլը: Ներկայում Հայաստանի ինը մարզերի բնակիչները, արագ արձագանքման հեռախոսահամարներին զանգահարելիս, Երեւանում գտնվող Ճգնաժամային կառավարման ազգային կենտրոնի փոխարեն՝ կմիանան արտակարգ իրավիճակների ճգնաժամային կառավարման մարզային կենտրոններին: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ցանցի տեխնիկական հնարավորությունների շնորհիվ ներդրված համակարգն ուղղված է կրճատելու արտակարգ իրավիճակների արդյունավետ կառավարման համար անհրաժեշտ ժամանակը»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Ավելի վաղ, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը ՀՀ ՏԿԱԻՆ-ի ճգնաժամային կառավարման մարզային կենտրոններին ուղիղ միանալու հնարավորություն էր ընձեռել Լոռու, Արարատի, Շիրակի, Գեղարքունիքի, Սյունիքի, Տավուշի եւ Արմավիրի մարզերում գտնվող իր բաժանորդներին:

12:37 | 25.06.15 | Новости | 4350
Отныне в Арагацотне и Вайоц Дзоре абоненты Вива Селл-МТС, набирая номер 911 и 112, будут подключаться к областным центрам кризисного управления Министерства территориального управления и по чрезвычайным ситуациям Армении.
В прошлом, совершая звонок на номер 911, абоненты подключались к Национальному центру кризисного управления в Ереване, откуда информация о чрезвычайном происшествии передавались региональным центрам.
«Совместно с Министерством территориального управления и по чрезвычайным ситуациям Армении мы осуществили очередной этап локализации звонков на номера быстрого реагирования 911/112 в мазах Армении. В настоящее время жители девяти марзов Армении, совершая звонки на номера быстрого реагирования, вместо ереванского центра кризисного управления будут попадать в областные. Благодаря техническим возможностям сети ВиваСелл-МТС новая система поможет сократить время, необходимое для более эффективного реагирования на чрезвычайные происшествия», - сказал генеральный директор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.
Ранее ВиваСелл-МТС создал возможность прямо звонить в кризисные центры Министерства территориального управления и по чрезвычайным ситуациям в марзах Лори, Арарат, Ширак, Гегаркуник, Сюник, Тавуш и Армавир.