14:31 | 01.07.15 | Նորություններ | 6121
Այս առիթով հրավիրված ասուլիսում ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը ներկայացրել է այն ցուցանիշները, որոնցով ընկերությունը համարվում է Հայաստանի հեռահաղորդակցության առաջատար օպերատորը:
«Տասը տարիների ընթացքում մենք հաղթահարել ենք տնտեսական վայրիվերումների եւ մրցակցության մարտահրավերները: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը մեզ համար ավելին է, քան ընկերություն, այն մի ամբողջ կյանք է՝ լի տքնաջան աշխատանքով, հաղթանակներով ու մարտահրավերներով: Հաջողության մեր պատմությունը ուժ ու վստահություն է տալիս՝ շարունակելու մեր գործը հանուն մեկ ընդհանուր նպատակի, այն է՝ ապահովել բաժանորդների գուհունակությունն ու հասարակության բարօրությունը: Անցած 10 տարիների ընթացքում մենք դարձել ենք ավելի ճկուն, արդյունավետ, նպատակասլաց, պատասխանատու, թափանցիկ եւ առավել մոտ մեր բաժանորդին ու հասարակությանը: Շնորհակալություն վստահության համար, այն մեզ պարտավորեցնում է անել ավելին»,- ասել է Ռալֆ Յիրիկյանը:
Շուկայում ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի մասնաբաժինը կազմում է շուրջ 60%՝ ավելի քան 2 մլն բաժանորդով: Դրանցից 1.12 մլն-ը օգտվում է տվյալների փոխանցման ծառայություններից:
Հանրապետության ամբողջ տարածքում գործում է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի 92 սպասարկման կենտրոն, որոնցից երկուսն աշխատում են շաբաթը յոթ օր՝ շուրջօրյա:
494 ռոումինգ գործընկերների միջոցով ընկերությունը ռոումինգ ծառայություններ է տրամադրում աշխարհի 196 երկրներում:
615 բնակավայրերում (այդ թվում՝ 48 քաղաքներում) մինչեւ 42.2 Մբիթ/վրկ արագություն ապահովող DC HSDPA –ի հասանելիությամբ 3.5G ցանցն ընկերության գլխավոր առավելություններից է:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն առաջատար է նաեւ բջջային ցանցի ծածկույթով: 3G ցանցը (ավելի քան 1175 բազային կայան) հասանելի է բնակչության 98.8%-ին, իսկ 2G ցանցի ծածկույթը կազմում է 99.8%:
2009թ. ընկերությունը Հայաստանում առաջին անգամ գործարկել է ներբեռնման մինչեւ 150 Մբիթ/վրկ արագություն ապահովող 4G/LTE ցանցը: Ներկայում 4G ցանցը (շուրջ 250 բազային կայանով) հասանելի է բնակչության 45.7%-ին՝ ներառելով ՀՀ-ի 7 քաղաք:
Ընկերությունը 10 տարիների ընթացքում շուրջ 28.9 մլրդ դրամ է հատկացրել Կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության եւ հովանավորության ծրագրերի իրականացմանը:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի կապիտալ ներդրումները կազմում են ավելի քան 182 մլրդ դրամ: 2005-2015 թթ. շարժական կապից եւ հարակից գործունեությունից հասույթը կազմել է ավելի քան 675.4 մլրդ դրամ: Նույն ժամանակահատվածում վերջինս 188.2 մլրդ դրամի հարկ է վճարել պետբյուջե:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ում աշխատում է շուրջ 1400 մարդ, որոնց միջին աշխատանքային տարիքը 34 տարեկան է: Ընկերությունը 66 մլրդ դրամ է հատկացրել աշխատավարձային ֆոնդին:

Today is the 10th anniversary of VivaCell-MTS.
Addressing a press conference on this occasion, VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian presented the indicators by which the company is considered Armenia’s leading telecommunication operator.
“Over the 10 years, we have overcome the challenges caused by economic ups and downs and competition. VivaCell-MTS is more than a company for us: it’s a whole life full of hard work, victories and challenges. Our success story is empowering and encouraging to continue our work for the sake of a common goal - ensure customer solicitation and society’s prosperity. Over the past 10 years, we have become more flexible, effective, goal-oriented, responsible, transparent, and we have got closer to our subscribers and the society. Thank you for the trust, it obliges us to do more”, said Ralph Yirikian.
VivaCell-MTS market share makes around 60% with more than 2 mln subscribers. 1.12mln of them use data transfer services.
Across the republic, VivaCell-MTS has 92 service centers, 2 of them operating in 24/7 regime.
Through 494 roaming partners, the company provides roaming services in 196 countries of the world.
In 615 settlements (including 48 towns), 3.5G network with DC HSDPA availability at 42.2MBps is one of the major benefits of the company.
VivaCell-MTS is also a leader in terms of mobile coverage. The 3G network (more than 1175 base stations) is available to the 98.8% of the population, and 2G coverage makes 99.8%.
In 2009, Armenia for the first time launched 4G/LTE network ensuring up to 150 Mbps speed. Currently, the 4G network (about 250 base stations) is available to 45.7% population including 7 cities of Armenia.
Over the 10 years of the company’s operation, around AMD28.9bln has been allocated to implementation of corporate social responsibility programs and sponsorship.
VivaCell-MTS capital investments make more than AMD182bln. Over 2005-2015, the revenue from the mobile communication and related services has made more than AMD675.4bln. At the same period, the company has paid about AMD188.2bln taxes.
VivaCell-MTS employs around 1400 people whose average age is 34. The company has allocated AMD6bln to the salary fund.