14:31 | 01.07.15 | Նորություններ | 6121
Այս առիթով հրավիրված ասուլիսում ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը ներկայացրել է այն ցուցանիշները, որոնցով ընկերությունը համարվում է Հայաստանի հեռահաղորդակցության առաջատար օպերատորը:
«Տասը տարիների ընթացքում մենք հաղթահարել ենք տնտեսական վայրիվերումների եւ մրցակցության մարտահրավերները: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը մեզ համար ավելին է, քան ընկերություն, այն մի ամբողջ կյանք է՝ լի տքնաջան աշխատանքով, հաղթանակներով ու մարտահրավերներով: Հաջողության մեր պատմությունը ուժ ու վստահություն է տալիս՝ շարունակելու մեր գործը հանուն մեկ ընդհանուր նպատակի, այն է՝ ապահովել բաժանորդների գուհունակությունն ու հասարակության բարօրությունը: Անցած 10 տարիների ընթացքում մենք դարձել ենք ավելի ճկուն, արդյունավետ, նպատակասլաց, պատասխանատու, թափանցիկ եւ առավել մոտ մեր բաժանորդին ու հասարակությանը: Շնորհակալություն վստահության համար, այն մեզ պարտավորեցնում է անել ավելին»,- ասել է Ռալֆ Յիրիկյանը:
Շուկայում ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի մասնաբաժինը կազմում է շուրջ 60%՝ ավելի քան 2 մլն բաժանորդով: Դրանցից 1.12 մլն-ը օգտվում է տվյալների փոխանցման ծառայություններից:
Հանրապետության ամբողջ տարածքում գործում է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի 92 սպասարկման կենտրոն, որոնցից երկուսն աշխատում են շաբաթը յոթ օր՝ շուրջօրյա:
494 ռոումինգ գործընկերների միջոցով ընկերությունը ռոումինգ ծառայություններ է տրամադրում աշխարհի 196 երկրներում:
615 բնակավայրերում (այդ թվում՝ 48 քաղաքներում) մինչեւ 42.2 Մբիթ/վրկ արագություն ապահովող DC HSDPA –ի հասանելիությամբ 3.5G ցանցն ընկերության գլխավոր առավելություններից է:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն առաջատար է նաեւ բջջային ցանցի ծածկույթով: 3G ցանցը (ավելի քան 1175 բազային կայան) հասանելի է բնակչության 98.8%-ին, իսկ 2G ցանցի ծածկույթը կազմում է 99.8%:
2009թ. ընկերությունը Հայաստանում առաջին անգամ գործարկել է ներբեռնման մինչեւ 150 Մբիթ/վրկ արագություն ապահովող 4G/LTE ցանցը: Ներկայում 4G ցանցը (շուրջ 250 բազային կայանով) հասանելի է բնակչության 45.7%-ին՝ ներառելով ՀՀ-ի 7 քաղաք:
Ընկերությունը 10 տարիների ընթացքում շուրջ 28.9 մլրդ դրամ է հատկացրել Կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության եւ հովանավորության ծրագրերի իրականացմանը:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի կապիտալ ներդրումները կազմում են ավելի քան 182 մլրդ դրամ: 2005-2015 թթ. շարժական կապից եւ հարակից գործունեությունից հասույթը կազմել է ավելի քան 675.4 մլրդ դրամ: Նույն ժամանակահատվածում վերջինս 188.2 մլրդ դրամի հարկ է վճարել պետբյուջե:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ում աշխատում է շուրջ 1400 մարդ, որոնց միջին աշխատանքային տարիքը 34 տարեկան է: Ընկերությունը 66 մլրդ դրամ է հատկացրել աշխատավարձային ֆոնդին:

14:31 | 01.07.15 | Новости | 6134
На пресс-конференции по этому случаю гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян представил показатели, по которым ВиваСелл-МТС лидирует на телекоммуникационном рынке Армении.
«За 10 лет нам приходилось преодолевать вызовы, связанные с экономическими неурядицами и конкуренцией. ВиваСелл-МТС для нас нечто большее, чем компания. Это целая жизнь, полная неустанного труда, достижений и вызовов. Прошлые успехи придают нам сил и уверенности, чтобы продолжать наше дело ради общей цели – удовлетворенности абонентов и благополучия общества. За прошедшие 10 лет мы стали более гибкими, эффективными, целеустремленными, ответственными и прозрачными. Мы стали ближе к нашим абонентам и обществу. Спасибо за доверие, оно обязывает нас делать больше»,- сказал Ральф Йирикян.
Доля абонентов ВиваСелл-МТС на рынке составляет порядка 60% - более чем 2 млн абонентов. 1,12 млн из них пользуются услугами передачи данных.
На территории республики действует 92 центра обслуживания ВиваСелл-МТС, два из которых работают круглосуточно семь дней в неделю.
При помощи 494 партнеров по роумингу компания обеспечивает своих абонентов сетью в 196 странах мира.
Сеть 3,5G с доступом DC HSDPA, обеспечивающая скорость 42,2 Мбит/с. в 615 населенных пунктах (в том числе в 48 городах),  является одной из преимуществ компании.
ВиваСелл-МТС также является лидером с точки зрения покрытия мобильной сети. Сеть 3G (более чем 1175 базовых станций) доступна 98,8% населения, а покрытие 2G-сети достигает 99,8%.
В 2009 году компания впервые запустила в Армении сеть 4G/LTE, которая обеспечивает скорость загрузки 150 Мбит/с. В настоящее время сеть 4G (порядка 250 базовых станций) доступна 45,7% населения, включая 7 городов.
За 10 лет компания выделила на различные проекты в рамках корпоративной социальной ответственности и спонсорской деятельности около 28.9 млрд драмов.
Капитальные вложения ВиваСелл-МТС превышают 182 млрд драмов. В 2005-2015 гг. доходы от мобильной связи и смежных услуг составили более 675,4 млрд драмов. В тот же период компания перечислила в бюджет налогов в размере 188,2 млрд драмов.
В ВиваСелл-МТС работают около 1400 человек, средний возраст которых составляет 34 года. На выплату заработной платы компания выделила 66 млрд драмов.