14:03 | 09.09.15 | Նորություններ | 6896
Հայաստանի 5 ավագ դպրոցներում արդեն դասավանդվում են «Միկրոէլեկտրոնիկա», «Հեռահաղորդակցության հիմունքներ», «Տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ» առարկաները:
Փորձարարական ծրագիրն իրականացվում է ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարության, ՎիվաՍել-ՄՏՍ, «Սինոփսիս Արմենիա» եւ «Յունիքոմփ» ընկերությունների ջանքերով:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանն այսօր հրավիրված ասուլիսում նշել է, որ մինչեւ 2015-2016 ուսումնական տարվա մեկնարկը ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի աջակցությամբ մշակվել են «Հեռահաղորդակցության հիմունքներ» մասնագիտական առարկայի չափորոշիչներն ու ծրագիրը:
«ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը մասնակցել է ծրագրին, որովհետեւ մենք հավակնում ենք մեր երկրի հեռանկարային տեսլականին, այն է՝ միշտ ձգտել լինել նորարարության հարթակում: Ծրագիրը նոր մոտեցում է առաջ քաշում ոչ միայն Հայաստանում, այլ ամբողջ աշխարհում: Ծրագրի նպատակն է` եթե մենք մտածում ենք երկրի ապագայի համար, որ տարիներ հետո ունենանք տնտեսական զարգացումներ, ապա պետք է կորիզից զբաղվել` այդ զարգացումները սերմանելով: Դրա համար փորձում ենք աշակերտներին փոխանցել գիտելիքներ` դրանով ապահովելով նաեւ ոլորտի շարունակականության խնդիրը, ինչպես նաեւ լուծել սոցիալական խնդիր` այդ աշակերտներին ապահովել աշխատանքով»,- ասել է Ռալֆ Յիրիկյանը:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ֆինանսավորմամբ են իրականացվում վերոնշյալ երեք առարկաների լաբորատորիաների ստեղծման աշխատանքները: Ծրագրի իրականացման համար ընկերությունը նախատեսում է հատկացնել շուրջ 70 մլն դրամ:
ՀՀ ԿԳ նախարար Արմեն Աշոտյանը, իր հերթին նշել է, որ ծրագիրը պետություն–մասնավոր հատված համագործակցության ցայտուն օրինակներից է:
«Մեր հավակնությունն է՝ ունենալ Հայաստանում կրթական բրենդային նոր ծրագիր, որ կարող ենք նաեւ արտահանել որպես գաղափար եւ բովանդակություն` «Շախմատ» առարկայի նման: Ծրագրի ներդրումը պայմանավորված է տեխնոլոգիական կրթության զարգացման միտումներով եւ դպրոցներում գիտատեխնոլոգիական առարկայախմբի հստակ ներկայացվածությամբ: Ծրագիրն իրոք աննախադեպ է տեխնոլոգիական կրթության զարգացման տեսանկյունից»,- ասել է Արմեն Աշոտյանը:
«Սինոփսիս Արմենիա» ընկերության տնօրեն Հովիկ Մուսայելյանն էլ նշել է, որ ՏՀՏ ոլորտում ներկայումս առկա է շուրջ 2000-2500 որակյալ կադրերի խնդիր:
«Այս ծրագրի շնորհիվ մի քանի տարի հետո որակական եւ արմատական փոփոխություններ կլինեն, որովհետեւ բուհերը դպրոցներից կստանան տաղանդաշատ պատանիներ, որոնք տարբեր մասնագիտությունների գծով կպատրաստեն որակյալ կադրեր»,-ասել է նա:
«Յունիքոմփ» ընկերության տնօրեն Արմեն Բալդրյանն էլ հավելել է, որ ավագ դպրոցում մասնագիտական կողմնորոշման խնդիր կա, հետեւաբար` ծրագիրը թույլ կտա պատանիներին մասնագիտական ճիշտ ընտրություն կատարել` ծանոթանալով ՏՀՏ բոլոր ուղղությունների հետ:
Ծրագրում ընդգրկված են «Քվանտ» վարժարանը, Գյումրիի «Ֆոտոն» վարժարանը, Վանաձորի մաթեմատիկայի եւ բնագիտական առարկաների խորացված ուսուցմամբ հատուկ դպրոցը, Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանի Երեւանի ավագ դպրոցը եւ Արտաշես Շահինյանի անվան ֆիզիկամաթեմատիկական հատուկ դպրոցը:

Microelectronics, Basics of Telecommunication and IT subjects are already taught at 5 high schools in Armenia.
The pilot program is implemented by the Ministry of Education and Science, VivaCell-MTS, Synopsis Armenia and Unicomp.
VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian has noted at a press conference today that until the start of 2015-2016 academic year, VivaCell-MTS supported elaboration of the parameters and curriculum of Basics of Telecommunication subject.
“VivaCell-MTS has joined the program as we want to comply with our country’s vision, that is - to strive to be on the innovative platform. The program is a new approach not only for Armenia but in the world. If we think about the country’s future, to have economic development we should start with the core injecting new developments. That’s why we try to pass on knowledge to pupils ensuring the continuous character of the field and to address the social issue to ensure employment of pupils”, said Ralph Yirikian.
VivaCell-MTS finances establishment of the 3 above mentioned labs. The company is going to allocate around AMD70mln to the implementation of the program.
Minister of Education and Science of Armenia Armen Ashotyan has noted in his turn that the program is a vivid example of public/private sector cooperation.
“Our ambition is to have a new educational branding program which can also be exported as an idea and content - like “Chess” subject. The introduction of the program is conditioned by the trends in technological education and clear representation of the scientific and technological subjects at school. The program is really unprecedented in terms of development of technological education”, said Armen Ashotyan.
Director of Synopsis Armenia has noted that IT field lacks 2000-2500 qualified specialists.
“Owing to the program, there will be quality and radical changes in a few years as universities will receive talented teenagers from schools who will become qualified specialists”, he said.
Director of Unicomp Armen Baldryan has added in his turn that there is an issue of professional orientation at high schools, so the program will allow teenagers to make a right choice getting acquainted with all the ICT areas.
The program includes Qvant college, Gyumri Photon college, Vanadzor Mathematics and Natural Sciences School, High School of Yerevan State Engineering University and Physics and Mathematics School after Artashes Shahinyan.