16:22 | 11.09.15 | Նորություններ | 5991
Երեւանի կենդանաբանական այգու տարածքում պաշտոնապես ազդարարվել է գերարագ Wi-Fi գոտու ընդլայնման եւ օպտիկամանրաթելային ցանցի գործարկման մասին:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի կողմից տրամադրվող անվճար Wi-Fi կապի միջոցով այցելուները, տպագիր ցուցանակներից բացի, հնարավորություն կունենան օգտվելու այգու էլեկտրոնային  ինտերակտիվ քարտեզներից եւ ուղեցույցներից:
«Կենդանաբանական այգու ողջ տարածքում գործող Wi-Fi գոտում այցելուները կկարողանան անխոչընդոտ այցելել այգու պաշտոնական կայք, ծանոթանալու լրահոսին եւ դիտելու այգու եւ նրա բնակիչների մասին պարբերաբար թարմացվող տեսանյութերը:
Օպտիկամանրաթելային ցանցի ստեղծումը նաեւ հնարավորություն կտա գործարկել կենդանիների մասին պատմող ցուցատախտակների վրա տեղադրված QR կոդերը (մատրիցային կամ եռաչափ շտրիխկոդ): Համապատասխան ծրագիր ունեցող այցելուները կարող են վայրկյանների ընթացքում ստանալ տվյալ կենդանատեսակի մասին բազմաֆորմատ ինֆորմացիա: Առանձին աուդիո փաթեթներ կմշակվեն տեսողական խնդիրներ ունեցող անձանց համար»,- ասված է հաղորդագրությունում:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ում նշել են, որ օպտիկամանրաթելային ցանցի կառուցումը հնարավոր է դարձել Ռալֆ Յիրիկյանի անձնական՝ 3.8 միլիոն դրամի ներդրման շնորհիվ: Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների հիմնադրամը (FPWC) նույնպես մասնակցել է նախագծին՝ հատկացնելով եւս 3.8 միլիոն դրամ:
«Վերջին շրջանում կատարված բարեփոխումներից հետո Երեւանի կենդանաբանական այգին իրապես դարձել է էկոկրթական, դաստիարակչական կարեւոր կենտրոն, որտեղ երեխաները սովորում են հոգ տանել բնության, կենդանիների մասին, համալրում են իրենց գիտելիքներն այս բնագավառում, մասնակցում են հետաքրքրասիրություն եւ առողջ ապրելակերպ խրախուսող միջոցառումների, դիտում են ուսուցողական ֆիլմեր: Բնական է, որ այդ ամենը պատշաճ կերպով կազմակերպելու, առավել գունեղ դարձնելու եւ շրջայցերը տեխնիկական միջոցներով առավել հյարմարավետ դարձնելու համար անհրաժեշտ է ինտերնետ հասանելիություն: Որպես մասնավոր անձ՝ ես ուրախ եմ աջակցելու կենդանաբանական այգու նախաձեռնություններին:
Օպտիկամանրաթելային ցանցի կառուցումը հնարավորություն է ընձեռում այգու տարածքով մեկ գործարկել տեսախցիկներ, ինչպես նաեւ էականորեն ընդլայնել անվճար Wi-Fi կապի հասանելիությունը»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:

16:22 | 11.09.15 | Новости | 5942
На территории Зоологического парка Еревана официально объявлено о запуске оптоволоконной сети и расширении зоны сверхскоростного Wi-Fi-соединения.
Благодаря бесплатному соединению Wi-Fi, предоставляемому ВиваСелл-МТС, посетители зоопарка помимо печатных плакатов могут пользоваться также интерактивной картой парка и электронным путеводителем.
«На всей территории зоопарка в зоне Wi-Fi посетители смогут беспрепятственно посещать официальный сайт зоопарка, знакомиться с новостями и просматривать периодически обновляемые видеозаписи о зоопарке и его обитателях.
Создание оптоволоконной сети также даст возможность использовать QR-коды (матричные или трехмерные штрих-коды) на рассказывающих о животных плакатах. Посетители, имеющие соответствующие приложения, смогут за считанные секунды получить разностороннюю информацию о данном животном», - говорится в сообщении.
В ВиваСелл-МТС отметили, что строительство оптоволоконной сети стало возможным благодаря личному вкладу Ральфа Йирикяна в размере 3,8 млн драмов. Фонд охраны дикой природы и культурных ценностей (FPWC) также участвовал в проекте, предоставив 3,8 млн драмов.
«В последнее время, после проведенных реформ, Ереванский зоопарк действительно стал важным центром экообразования, воспитания, где дети учатся заботиться о природе, животных, пополняют свои знания в этой области, участвуют в мероприятиях, поощряющих любознательность и здоровый образ жизни, смотрят обучающие фильмы. Естественно, интернет-подключение необходимо, чтобы все это организовать на должном уровне, сделать осмотр более ярким и удобным с помощью технических средств. Как частное лицо я рад оказать поддержку инициативам зоопарка.
Строительство оптоволоконной сети позволяет использовать видеокамеры на всей территории парка, а также значительно расширить зону доступа бесплатного Wi-Fi-соединения», - сказал гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.