15:14 | 26.10.15 | Նորություններ | 7333
Տավուշի մարզի Կողբ, Ներքին Կարմիրաղբյուր եւ Արծվաբերդ գյուղերում Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) նախաձեռնությամբ եւ «Յուքոմ» ընկերության աջակցությամբ բացվել են ինժեներական ժամանակակից լաբորատորիաներ:
Ինչպես նշել են «Յուքոմ»-ում, լաբորատորիաներում առկա են Հայաստանում արտադրված բարձրակարգ եռաչափ տպիչներ, «Գուգարք» մինի համակարգիչներ եւ այլ սարքեր:
Այստեղ աշակերտները կսովորեն ծրագրավորում, եռաչափ մոդելների նախագծում, հարթաչափային մոդելների հետ աշխատանք, էլեկտրոնիկա, մեխանիկա:
«Շատ կարեւոր է, որպեսզի դպրոցական տարիքից երեխաների մոտ ձեւավորվի տեխնոլոգիական մտածողություն եւ ինժեներական սկզբնական գիտելիքներ, որպեսզի ապագայում, ունենալով տեխնոլոգիապես զարգացած սերունդ, մենք ունենանք մեր հայրենական արտադրանքը, որը հպարտորեն կկրի «Արտադրված է Հայաստանում» կարգախոսը»,- ասել է «Յուքոմ» ընկերության տնօրեն Հայկ Եսայանը:
««Յուքոմ» ընկերությունը մեծապես կարեւորում է կրթության եւ երեխաների գիտելիքների զարգացմանն ու խրախուսմանն ուղղված ծրագրերի իրականացումը: Հատկապես, մեծ ուշադրության են արժանանում կրթության զարգացումը եւ ինովացիոն տեխնոլոգիաների ներդրումը սահմանամերձ բնակավայրերում»,- ասված է հաղորդագրությունում:
Ինժեներական լաբորատորիաներում կարող են վերապատրաստում ստանալ ոչ միայն դպրոցի աշակերտները, այլեւ տեղի եւ մոտակա գյուղերի բնակիչները:

15:14 | 26.10.15 | Новости | 7321
В селах Кохб, Неркин Кармирахпюр и Арцваберд Тавушского марза по инициативе Союза компаний информационных технологий (СКИТ) и при поддержке «Юком» открылись современные инженерные лаборатории.
Как отметили в «Юком», в лабораториях установлены произведенные в Армении высококлассные 3D-принтеры, мини-компьютеры «Гугарк» и другие устройства.
Здесь ученики будут обучаться программированию, проектированию 3D-моделей, линейных моделей, а также электронике и механике.
«Очень важно, чтобы у детей со школьного возраста формировалось технологическое мышление и начальные инженерные знания, чтобы в будущем технологически развитое поколение могло создать отечественное производство, было бы помечено гордым знаком «Сделано в Армении», - сказал директор «Юком» Айк Есаян.
«Компания «Юком» придает важность реализации программ, направленных на развитие образования и знаний детей. Особенно большое внимание уделяется развитию образования и внедрению инновационных технологий в приграничных селах», - говорится в сообщении.
В инженерных лабораториях переподготовку могут пройти не только школьники, но и жители данного и соседних сел.