14:54 | 02.11.15 | Հարցազրույցներ | exclusive 11617
Հայ-ռուսական համալսարանում հոկտեմբերի վերջին տեղի է ունեցել Եվրոպական կառավարման ակադեմիայի (EURAM) փոխնախագահ, Լինեուս համալսարանի ձեռներեցության եւ բիզնեսի պրոֆեսոր Հանս Լունդբերգի «Սովորելը՝ որպես ձեռնարկատիրական գործընթաց» թեմայով դասախոսությունը:
Միջոցառումն իրականացվել է «Հայաստանում, Վրաստանում եւ Ուկրաինայում ցկյանս ուսուցման համագործակցության զարգացման ընդհանուր հարթակի զարգացում» ԵՄ Տեմպուսային ծրագրի շրջանակում, որի հիմնական նպատակն է խրախուսել ակտիվ քաղաքացիությունը, անհատի զարգացումը, մրցակցությունը եւ աշխատանքային զբաղվածությունը Հայաստանում, Վրաստանում եւ Ուկրաինայում:
Itel.am-ը բացառիկ զրույց է ունեցել Հանս Լունդբերգի հետ:
-Ինչպիսի՞ն են նախնական տպավորությունները հայաստանյան էկոհամակարգի մասին:
-Դուք լավ ավանդույթներ ունեք գիտության տարբեր ոլորտներում, եւ խոսքը միայն ՏՏ-ի մասին չէ: Պետք է նշել, որ տեխնոլոգիական նորարարությունների լավ հիմք է առկա, եւ դրանց վրա հիմնվելով՝ կարելի է զարգանալ: Հիմա մեր նպատակն է ավելի լայնացնել այդ հիմքը:
Սակայն շատ հաճախ տեխնոլոգիական նորարարություններին չափից ավելի մեծ կարեւորություն է տրվում, եւ հետեւաբար բաց է թողնվում այն, ինչն իրականում շուկան ունի: Նորարարությունները բազմատեսակ են եւ կարող են տարատեսակ ոլորտներ ընդգրկել: Պետք չէ մյուս ոլորտներն անտեսել, այլ ընդհակառակը՝ դրանք հարկավոր է ներգրավել ձեր ոլորտում:
-Ի՞նչ մարտահրավերներ կարող եք առանձնացնել ստարտափ էկոհամակարգի համար:
-Այս փուլում Հայաստանը պետք է դիմակայի ՏՏ ուղեղների արտահոսքի մարտահրավերին: Երբ ոլորտը զարգանում է, սկսում են տարբեր միություններ կնքվել արտաքին դերակատարների հետ, հետո առաջանում է կարիերան դրսում շարունակելու հնարավորություն, ցանկություն: Պետք է կարողանալ ստեղծված արժեքները պահել երկրի ներսում: Եթե ձեր լավագույն տաղանդները սկսում են աշխատել վերազգային կորպորացիաների համար, ապա դա որեւէ կերպ օգուտ չի տալու Հայաստանին:
Հաջորդ հարցը հայ ձեռնարկատերերի տեղական մշակույթի ձեւավորումն է, ձեռնարկատերերի, որոնք տեղում կստեղծեն հայկական «գուգլներ» եւ «ֆեյսբուքներ»: Դրա համար հարկավոր են խելամիտ հարկային պայմաններ եւ ոչ միայն: Ստեղծվող բրենդը պետք է լինի ոչ թե ուղղակի «Made in Armenia», այլ «Created in Armenia» եւ «Stays in Armenia»:
Այդ երիտասարդները, իրենց հիմնական գործառույթներից բացի, պետք է ակտիվ դերակատարում ունենան համայնքի ստեղծման, հասարակական կարծիքի ձեւավորման հարցերում: Նրանք պետք է իշխանություններին կարողանան հասկացնել, որ այստեղ են ոչ միայն իրենց պրոդուկտի եւ շուկայի համար աշխատելու, այլեւ վճռական են իրենց դերն ունենալու նոր՝ ուրիշ Հայաստան կառուցելու հարցում:
Կարեւոր է նաեւ PR-ի եւ օրենսդրության հետ կապված հարցերը: Հարկավոր է ոչ թե պարզապես դասընթացներ անցկացնել այն թեմայով, թե ինչպես հիմնել ընկերություն, այլ թե ինչպես համագործակցել այս կամ այն օղակի հետ, ինչպես մեդիայի հետ աշխատել: Սրանք ներքին հարցեր են, որոնցով պետք է զբաղվել ստարտափ էկոհամակարգի ներսում:
-Հաշվի առնելով ներկայիս գլոբալ միտումները, ըստ Ձեզ՝ ո՞ր շուկաների վրա ստարտափները պետք է ուշադրություն դարձնեն:
-Կարծում եմ՝ մրցակցությունը խոշոր շուկաներում, ինչպես օրինակ ԱՄՆ-ում, չափազանց մեծ է: Բայց միեւնույն ժամանակ, եթե այնտեղ հաջողության հասար, ապա ամենուր կհասնես հաջողության: Դա ուսուցանող ճամփորդություն է:
Թե որ շուկան է ճիշտ որեւէ պրոդուկտի դեպքում, կարող է ցույց տալ միայն այդ պրոդուկտի համար անցկացվող շուկայի հետազոտությունը: Այնուամենայնիվ, կարեւոր է դիտարկել նաեւ զարգացող շուկաները: Դրանք ամենուր են, բոլոր մայրցամաքներում:
Իմ խորհուրդը կլինի հետեւյալը՝ շարունակեք ջանքեր գործադրել հաստատվելու արդեն զարգացած եւ հայտնի շուկաներում, սակայն միաժամանակ ուսումնասիրեք զարգացող շուկաները եւ զարմացնող քայլեր արեք: Գնացեք այնպիսի շուկաներ, որտեղ ձեր ներկայությունը մարդկանց կզարմացնի: Զարգացող տնտեսության ներթափանցումը մեկ այլ զարգացող տնտեսություն` այ, դա կարող է զարմացնել:

14:54 | 02.11.15 | Interviews | exclusive 11556
In late October, Russian- Armenian (Slavonic) University hosted “Learning as an Entrepreneurial Process” lecture delivered by EURAM Vice President, Linnaeus University Entrepreneurship and Business Professor Hans Lundberg.
The event was organized by the Network for Developing Lifelong Learning in Armenia, Georgia and Ukraine, EU Tempus program, which aims to promote active citizenship, personal development, business competitiveness and employment in Armenia, Georgia and Ukraine.
Itel.am had an exclusive interview with Hans Lundberg.
-What are the first impressions about the Armenian ecosystem?
-You have good traditions in different spheres and I’m not only talking about IT. It should be mentioned that technological innovations are good bases for development. Our aim is to broaden these bases.
However, often too much importance is placed on technological innovations and what the market really has is being omitted. The innovations are different and can involve various spheres. You shouldn’t ignore other fields. On the contrary, you should learn how to include them in your own sector.
- What challenges can you mention for the startup ecosystem?
- Armenia has to withstand the challenges of brain drain in the IT at this stage. When the sector develops, new alliances are being signed with external players, which is then followed by an opportunity and desire to continue the career abroad. The existing values should kept inside the country. If your best talents start working for multinational corporations, it won’t do Armenia any good.
Establishment of a local culture among Armenian businessmen that will create local “Googles” and “Facebooks” is the next step. It requires prudent tax conditions and something more. The brand should not only be “Made in Armenia” but also “Created in Armenia” and “Stays in Armenia”.
These young people, in addition to their core functions, should play an active role in the community setting, public opinion matters. They should make the authorities understand that they are here not only to work for their product and their market but also have a role in building a new, different Armenia.
Issues related to PR and legislation are also important. It is not just the training on how to set up a company, but how to interact with a certain circle and how to work with media. These are internal matters that should be dealt with within the startup ecosystem.
- Taking into consideration today’s global tendencies, what are the markets that the startups should pay attention to in your opinion?
- I think that competition within big markets, such as the U.S. is very high. Having said that, if you succeed there, you will succeed everywhere. It’s an educational journey.
Only the research conducted for the specific product in the market can show what market it is suitable for. Nevertheless, considering developing markets is also important. They are everywhere, on every continent.
My advice is as follows: continue the efforts to establish in the already developed and famous markets and simultaneously study the developing markets and take surprising actions. Go to markets where you are not expected. A developing economy's penetration into another developing economy- that can be surprising.