12:01 | 11.11.15 | Նորություններ | 5117
Հայաստանում Beeline-ն ամփոփել է ընկերության 2015թ. երրորդ եռամսյակի ֆինանսական եւ գործառնական արդյունքները:
Ընկերության տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ երրորդ եռամսյակում ընկերության ընդհանուր գործառնական հասույթը կազմել է 30 մլն դոլար, ինչը 2 մլն-ով գերազանցում է երկրորդ եռամսյակի եւ 4 մլն-ով` ընթացիկ տարվա առաջին եռամսյակի նույն ցուցանիշը:
EBITDA margin ցուցանիշը երրորդ եռամսյակում աճել է 3%-ով նախորդ տարվա նույն ցուցանիշի համեմատությամբ եւ կազմել 40,7%: EBITDA ցուցանիշը երրորդ եռամսյակում կազմել է 12 մլն դոլար, ինչը 1 մլն դոլարով գերազանցում է երկրորդ եռամսյակի նույն ցուցանիշը եւ 3 մլն դոլարով` առաջին եռամսյակի ցուցանիշը:
2015թ. երրորդ եռամսյակի արդյունքներով` Հայաստանում Beeline բջջային կապի բաժանորդների թիվը գերազանցում է 844 000-ը, ինչը մոտ 30 000-ով գերազանցում է երկրորդ եռամսյակի նույն ցուցանիշը: Բջջային ինտերենտի ծառայություներից ստացված եկամուտը երրորդ եռամսյակում կազմել է 1,54 մլն դոլար, ինչը 0,16 մլն-ով գերազանցում է երկրորդ եռամսյակի նույն ցուցանիշը:
«Եռամսյակի հաջող ցուցանիշները խոսում են այն մասին, որ Beeline-ը Հայաստանում շարունակում է նվաճել հաճախորդների վստահությունը` առաջարկելով որակյալ, պարզ եւ հարմար ծառայություններ: Մեզ համար առանձնապես հաճելի է այն հանգամանքը, որ Beeline-ի ավելի ու ավելի մեծ թվով բաժանորդներ պատրաստ են երաշխավորել մեր ծառայություններն իրենց հարազատներին ու ծանոթներին: Այս մասին են վկայում հաճախորդների շրջանում անցկացված հարցումները», - ասել է Հայաստանում Beeline-ի գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը:
Beeline բջջային ինտերնետի ծառայություններից օգտվողների թիվը մեկ տարվա ընթացքում աճել է 22 000-ով, իսկ բաժանորդի կողմից հեռախոսով օգտագործվող տրաֆիկի միջին ծավալը նույն ժամանակահատվածում երկու անգամ աճել է: Մեկ տարվա ընթացքում բաժանորդային բազայում սմարթֆոնների մասնաբաժինն ավելացել է 20%-ով, իսկ սմարթֆոնների բաժանորդների կողմից օգտագործվող ինտերնետի ծավալը գրեթե կրկնակի աճ է գրանցել: Ընկերության գնահատմամբ՝ սա հիմնականում պայմանավորված է ինտերնետի միացմամբ բրենդային հեռախոսների վաճառքով:
2015թ. երրորդ եռամսյակում Beeline-ի կատարած կապիտալ ներդրումները կազմել են 5 մլն դոլար, ինչը 3 մլն-ով գերազանցում է ընթացիկ տարվա երկրորդ եռամսյակի նույն ցուցանիշը:

Beeline has summed up the financial and operational results of the third quarter of 2015.
According to the press release, the company's total operating income amounted to USD 30 mln in the third quarter which is 2 mln more than in the second quarter and 4 million more than the same indicator of the first quarter of this year.
EBITDA margin index has grown by 3 percentage points as compared to the same index of the first quarter having made 40.7%. EBITDA index in the third quarter has made USD12mln which exceeds the same index of the second quarter by USD1mln and surpasses the index of year’s first quarter by USD3mln.
“The company continues registering growth of income from the mobile services, mobile subscriber base. Thus, as of the third quarter of 2015, the number of mobile subscribers of Beeline Armenia exceeds 844 000 which is by 30 000 more than the same index of the second quarter.
Mobile network service revenues for the third quarter amounted to 1.54 million, which is 0.16 million more than same indicator of the second quarter.
“Successful indicators of the quarter show that Beeline continues to win the trust of the customers offering high quality, fast and convenient services. We are particularly pleased by the fact that more and more Beeline customers are ready to guarantee our services to their friends and acquaintances. This is evidenced by survey among customers”, said CEO of Beeline in Armenia, Andrey Pyatakhin.
The number of Beeline mobile internet subscribers has grown by 22 000 over the year, and the average volume of the traffic through the mobile phone has doubled. Over the year, the share of smartphones in the subscriber base has increased by 20% and the volume of smartphone customers’ internet use has almost doubled. The company believes that this is mainly due to sales of branded phones with internet connection.
Over the third quarter of 2015, Beeline’s capital investments made USD5mln which exceeds the same index of the second quarter by USD3mln.